Strona główna Hobby Ile kosztuje e-papieros?

Ile kosztuje e-papieros?

autor ile kosztuje
2 komentarze 1,3K odsłon 4 minuty czytania

Jak rzucić palenie? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób tkwiących w tytoniowym nałogu. W trakcie ostatnich lat papieros stracił pozycję atrybutu osoby eleganckiej i zdecydowanej. Obecnie jest postrzegany jako rzecz niemodna i w złym guście. Ustawodawcy coraz bardziej utrudniają życie palącym, zakazując im oddawania się nałogowi w miejscach publicznych, co ma na celu ochronę niepalących przed tzw. biernym paleniem. Oprócz akcentowania aspektów zdrowotnych i wizerunkowych, do rzucenia papierosów motywuje jeszcze jedna rzecz – ich cena. Rośnie ona z roku na rok i ktoś, kto pali codziennie, coraz dotkliwiej odczuwa wpływ nałogu na swój budżet.

Historia e-papierosa

Przez długi czas na rynku obecne były środki pomagające rzucić palenie opierające się na dostarczaniu organizmowi dawki nikotyny. Jednak dopiero e-papierosy pozwalają radzić sobie z, być może jeszcze gorszym niż fizyczny, psychicznym aspektem uzależnienia. Chodzi o sam gest towarzyszący paleniu – trzymanie papieros, zaciąganie się, wypuszczanie dymu. Każdy palący wie, iż ten rytuał to coś, z czego bardzo ciężko zrezygnować.

Pierwsze e-papierosy pojawiły się już w latach 60. XX wieku. Konstrukcja koncernu Philip Morris nie zdobyła jednak uznania klientów i szybko została wycofana z produkcji. Przez kolejne dziesięciolecia temat czasami wracał do życia, lecz nikomu nie udało się opracować satysfakcjonującego inhalatora. Dopiero w ostatnich 10 latach opracowano e-papierosa nadającego się do codziennego, dającego przyjemność użytku. Autorem rozwiązania są Chińczycy.

Budowa i zasada działania e-papierosa

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych wersji podstawowej konstrukcji. Zasadniczo jednak e-papieros składa się z baterii, kartridża z płynem oraz atomizera. Rolą ostatniego z wymienionych elementów jest podgrzewanie płynu (e-liquid w cenie od 14 złotych) zawierającego nikotynę i wytwarzanie z niego mgiełki, którą wdycha osoba użytkująca e-papierosa. Kartridże bywają połączone z atomizerami w jeden moduł, wtedy nazywają się kartomizerami. Zbiorniczki można uzupełniać płynem samodzielnie.

E-liquidy są mieszanką nikotyny oraz substancji powodujących, że po odparowaniu płynu przez atomizer, tworzy się z niego gęsta mgiełka, przypominająca dym z tradycyjnego papierosa. Dzięki temu e-papierosy lepiej zastępują swoich “analogowych” odpowiedników. Substancje te to gliceryna i glikol propylenowy. Do tego e-liquid zawiera aromaty. Wystarczy zajrzeć na witrynę pierwszego lepszego sklepu oferującego taki asortyment, aby zauważyć, że wybór jest bardzo duży. Każdy może poeksperymentować i dobrać sobie ulubiony smak. Wybór dotyczy także mocy, ponieważ e-liquidy różnią się między sobą zawartością nikotyny. Swoją drogą – stopniowe przechodzenie na płyny o jej niższej zawartości pozwala bardziej bezboleśnie pożegnać się z nałogiem. Pisząc o e-liquidach warto jeszcze wspomnieć o tym, że użytkujący e-papierosy nie jest skazany na kupowanie gotowych mieszanek. Bez problemu może nabyć substancje bazowe i samemu je zmiksować. To nie tylko ciekawy temat na eksperymenty smakowe, ale też sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ e-papieros wypełniany własnymi mieszankami jest o kilkadziesiąt procent tańszy w eksploatacji!

Różne rodzaje e-papierosów

E-papierosy są dostępne w wielu wariantach budowy. Różnią się użytymi materiałami, niuansami konstrukcyjnymi (często mają one decydujący wpływ na to, czy dany e-papieros użytkuje się przyjemnie, czy raczej sprawia same kłopoty), kolorami oraz wielkością. Co do wielkości, to są inhalatory małe, kształtem, rozmiarem i barwami przypominające tradycyjne papierosy. Są większe, często czarne, wielkości długopisu lub nawet cygara. Można tez nabyć elektroniczną fajkę. Natrafimy też na dwa rozwiązania odnośnie sterowania atomizerem – jest on uruchamiany albo manualnie (przycisk), albo automatycznie (czujnik akustyczny lub ruchu powietrza). Są zwolennicy obydwu rozwiązań, jednak uznaje się, że konstrukcje z przyciskiem są bezpieczniejsze, ekonomiczniejsze i, po krótkim przyzwyczajeniu się do obsługi, pozwalają osiągnąć większą satysfakcję z palenia e-papierosa (użytkownik może uruchomić grzałkę atomizera na chwilę przed inhalacją, dzięki czemu od razu, przy pierwszym wdechu otrzymuje porządną “chmurę” z odparowanego płynu).

Zalety e-papierosa

Sprzedawcy i użytkownicy takiego sprzętu zwracają uwagę na to, że e-papierosy są nie tylko dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż tradycyjne papierosy (oszczędności sięgają kilkudziesięciu procent, sam koszt zakupu urządzenia zwraca się nawet po miesiącu), ale też na fakt, iż nie są one tak szkodliwe dla zdrowia. Argument ten jest dyskutowany, ponieważ e-papieros jest na tyle świeżym rozwiązaniem, że nie ma jeszcze długofalowych badań pozwalających stwierdzić, jak inhalowanie się przez dłuższy czas wpływa na organizm. Pewne jest jednak, że dzięki e-papierosom oszczędzamy sobie wdychania wszystkich szkodliwych substancji, jakie wytwarzają się podczas spalania tytoniu (a jest ich naprawdę sporo i mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie). Można się spodziewać, że w najbliższych latach pojawią się naukowe ekspertyzy dogłębniej wyjaśniające to zagadnienie. Wtedy okaże się na ile korzystnym rozwiązaniem są e-papierosy.

Ile kosztuje e-papieros?

Cena e-papierosów zależy od modelu, producenta oraz funkcji, jakie oferują. W Polsce ceny e-papierosów zwykle zaczynają się od około 50-60 złotych za prosty model początkujący, a kończą się na około 300-400 złotych za bardziej zaawansowane modele, które mają wiele funkcji, takich jak regulacja mocy, kontrola temperatury, wyświetlacz OLED itp.

Warto jednak pamiętać, że cena samego e-papierosa to tylko część kosztów, ponieważ e-papierosy wymagają również regularnej wymiany wkładów z liquidem i części zamiennych, co również wiąże się z kosztami. Ostateczny koszt użytkowania e-papierosa będzie więc zależał od wielu czynników, takich jak częstotliwość palenia, rodzaj liquidu, zużycie baterii i części zamiennych itp.

podobne artykuły

2 komentarze

Epalacz 30 listopada 2012 - 08:46

Hmm, od kiedy to zwykłe papierosy kosztują 40 zł? Jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie, zanim taka cena stanie się faktem :) Co nie zmienia postaci rzeczy, że e-papierosy w ogólnym rozrachunku wychodzą taniej niż zwykłe papierosy.

odpowiedz
Grzegorz 14 grudnia 2012 - 11:49

Pomyłka poprawiona :)

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl