Ile kosztuje laweta za km? Czy opłaca się wynająć lawetę?

Laweta to platforma załadunkowa, często stosowana przez firmy przewozowe oraz pomoc drogową. Są też przypadki, w których można wynająć lawetę prywatnie. Ile kosztuje jej wypożyczenie i czy jest to opłacalne?

Po co wynajmuje się lawetę?

Laweta to element kojarzony najczęściej z pomocą drogową lub transportem międzynarodowym i państwowym. Przewozi się na niej różnego rodzaju towary. Często transportowanym elementem są samochody, które muszą być przewożone z jednego miejsca na drugie. Robią to firmy transportowe, jednak jeśli kupimy auto prywatnie, i chcemy odpalić je dopiero w Polsce, również powinniśmy wypożyczyć lawetę. Przewóz tego rodzaju może odbywać się na przykład w przypadku przewożenia starych zabytkowych aut na różne zloty, samochodów sportowych na zawody, osobowych pojazdów, które nie mają jeszcze zrobionych wszystkich przeglądów, a także innych przedmiotów wielkogabarytowych.

Ile kosztuje wynajęcie lawety za kilometr?

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje laweta za kilometr, trzeba najpierw ustalić, czy mówimy o pomocy drogowej, czy o samodzielnym wypożyczeniu sprzętu. W pierwszym przypadku ceny zależą od ilości kilometrów, a także miasta, w którym będziemy musieli zorganizować pomoc. Przykładowo, samo holowanie samochodu na terenie Wrocławia kosztuje od 150 do 300 złotych, natomiast transport samochodu powyżej 500 kilometrów od 1,50 do 3,00 złotych za kilometr.

W przypadku dłuższych tras ceny zazwyczaj oscylują w obrębie 2,50 złotego za kilometr, często jednak trzeba doliczyć także opłatę za załadunek i rozładunek, które wynoszą różnie, zazwyczaj jednak w granicach 70 – 100 złotych.

Wypożyczenie lawety samodzielnie jest o tyle opłacalne, że tutaj nie płacimy za kilometr, a za czas. Zdarzają się firmy, które oferują stawkę godzinową, i jest od 20 do nawet 40 złotych, a także dobową – w takim przypadku za wypożyczenie lawety zapłacimy około 100 złotych za dobę.

Jakie uprawnienia potrzebne są, by kierować samochodem z lawetą?

Uprawnienia na prowadzenie lawety zależą zasadniczo od jej gabarytów. Jeśli planujemy transport samochodu osobowego, a laweta jest jednoosiowa, wystarczy nam prawo jazdy kategorii B. Natomiast w sytuacji, w której całkowita masa pojazdu – czyli samochodu plus ładunku – wynosi ponad 3,5 tony, będziemy już potrzebować prawa jazdy kategorii E.

Jest sporo wypożyczalni, które oferują wynajem lawety zarówno na godziny, jak i całą dobę. Jeśli potrzebujemy lawety na dłuższy czas, bardziej opłacalną opcją będzie oczywiście wynajęcie sprzętu na dzień lub dwa. W przypadkach awaryjnych niezbędna będzie oczywiście pomoc drogowa, jednak może zdarzyć się, że ktoś zaoferuje nam pomoc i uda się wypożyczyć lawetę na kilometry.

Ile kosztuje oklejenie auta?

Osoby, które posiadają samochód dobrze wiedzą, jak należy zadbać o swoje auto. Starają się oni regularnie je myć, wymieniać oleje itp., aby zapewnić komfort podczas jazdy. Jednakże jeśli obecny kolor auta wymaga przez ciebie wymiany lub bardziej chcesz wyróżnić swoje auto, warto pomyśleć nad oklejeniem auta. W poniższym artykule będziemy pisać o specjalnym oklejeniem samochodów, oraz podpowiemy, ile kosztuje takie oklejenie.

Gdzie można okleić auto?

Niektórzy stosują specjalne naklejki, aby udekorować swoje auto. Materiały te wykonane są techniką fleksodruku, które powstają na zasadzie szybkoschnącej farby przystosowane do oklejania różnych powierzchni płaskich tj. metal, szło, plastik itp. Aby wykonać taką naklejkę, należy posiadać szablon z jakimś wzorem lub w programie komputerowym wyznaczyć odpowiednie wymiary. Jednak, gdy chcemy bardziej wyróżnić swoje auto, należy poszukać specjalistyczną firmę, która zajmuje się profesjonalnym oklejeniem auta i nie tylko. Gdzie można okleić auto? Jednym z proponowanych miejsc są różne pracownie reklamy, które zajmują się nie tylko oklejaniem samochodów, ale także oferują szeroki zakres usług aranżacyjnych. W przypadku, gdy chcemy okleić samochód na całej powierzchni, zalecamy udać się do różnych warsztatów tuningu samochodowych. W takich firmach możesz polepszyć wygląd swojego auta, ale również dopasować do niego odpowiednie części. Ponadto, takie warsztaty oferują szeroki zakres koloryzacji samochodowych różnymi technikami. Jakimi? W poniższej części artykułu pokażemy różne metody oklejenia aut.

Czym można okleić auto?

Istnieje wiele metod, aby sprawnie i dobrze okleić auto. Jedni stosują amatorskie naklejki, w celu polepszenia wyglądu swojego samochodu, a drudzy udają się do specjalnych salonów, by profesjonalnie nałożyć odpowiedni materiał na powierzchnię auta. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze specjalnymi warsztatami, które zajmują się oklejeniem pojazdów, możemy poznać różne sposoby. Jakie? Pierwszą, a zarazem standardową formą oklejenia auta jest wykorzystanie specjalistycznej folii koloryzującej. Można ją stosować na bazie ciepła, czyli pod wpływem specjalnego palnika z gorącym powietrzem. Folia, która znajdująca się na powierzchni auta jest rozgrzana do takiego stopnia, że jest ona „wtapiana” do maski samochodu. Folię tę można także stosować na zasadzie naklejki, czyli odklejenie jej od pierwotnego podłoża i przyłożenie na element auta. W tym przypadku używa się specjalnych narzędzi tj. rakla, nożyka, płynu. Aby rozprowadzić folie na powierzchni auta, tymi narzędziami można pozbyć się powietrza, które znajduje się pod folią. Oprócz folii, firmy tuningowe także koloryzują samochody lakierami, aby efekt był zadowalający jak w przypadku folii.

Ile kosztuje oklejenie auta?

Oczywiście cena oklejenia będzie związana z różnymi czynnikami. Pierwszą z nich jest materiał, który jest podstawowym elementem. Drugi jest robota wykonana przez danego pracownika, który stara się, aby jak najdokładniej przymocować folię do samochodu. Jaka jest łączna cena? W zależności od firmy tuningowej cena może wynosić około 6 000 zł. Jeśli chcesz, aby twoje auto wyróżniało się spośród innych samochodów, warto przeznaczyć taką kwotę na oklejenie auta.

Najdroższy samochód świata

Bugatti VeyronPowszechnie wiadomo, że każdy mężczyzna – bez względu na wiek, kolor skóry czy narodowość – chciałby mieć najlepszy, najszybszy i najlepiej najdroższy samochód świata. Niektórzy twierdzą, że auto jest w pewnym sensie przedłużeniem męskości, gdyż dzięki niemu mężczyźni mogą poczuć się naprawdę wolni, mogą uzewnętrznić swoją dziką naturę i dać się ponieść niesamowitemu szaleństwu. Ale czy istnieje samochód, który sprostałby tak wymagającym oczekiwaniom? Jak najbardziej TAK, niestety – większość z nas może sobie o nim jedynie pomarzyć… Czytaj dalej Najdroższy samochód świata

Opony zimowe 2012

Opony do aut osobowych to w ostatnich tygodniach jedne z najpopularniejszych produktów w porównywarce cen Skąpiec.pl. Coraz mniej sprzyjająca aura i pierwsze przymrozki sprawiły, że kierowcy przede wszystkim rozglądali się za nowymi oponami zimowymi. Serwis Skąpiec.pl sprawdził, jakimi kryteriami kierowali się Internauci poszukujący w sieci opon do swojego samochodu. Czytaj dalej Opony zimowe 2012

Utrzymanie samochodu

Jeszcze kilkanaście lat temu samochód w Polsce dla wielu rodzin był nierealnym marzeniem. Obecnie, co najmniej jeden samochód występuje już, w co drugim gospodarstwie domowy. Za kilka lat prawdopodobnie dogonimy kraje zachodnie, jeśli chodzi o liczbę posiadanych samochodów. Cały problem jednak tkwi w tym, że statystyczny polski samochód jest bardzo stary, gdyż ma ponad dziesięć lat. Czytaj dalej Utrzymanie samochodu

Instalacja LPG

Instalacje LPG początkowo były rozwiązaniem dla osób szczególnie oszczędnych, które dodatkowo były skłonne pogodzić się z gorszą kulturą jazdy oraz ryzykiem szybszego zużycia silnika. Jednak z czasem rozwiązanie to stawało się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – tanie paliwa to wspomnienie, nie ma się co spodziewać, że ceny będą spadać. Autogaz pozwala na bardziej ekonomiczną jazdę w czasach, gdy każda wizyta na stacji benzynowej przyprawia o rozpacz. Czytaj dalej Instalacja LPG

Nawigacja GPS

GPS to urządzenie coraz częściej goszczące na samochodowych pulpitach. Nawigacja to świetna rzecz zwłaszcza w terenie. Podczas wakacji nie martwimy się o drogę, lecz cieszymy się wspólnymi chwilami. Nawigacja GPS nie kosztuje dużo – już nawet za 200 zł kupimy średniej klasy nawigację Lark Freebird 50. Natomiast za zbierającą dobre opinie Garmin Nuvi 3790 zapłacimy ponad 1000 zł. Czytaj dalej Nawigacja GPS

Opel Corsa

Miejskie samochody są przez wielu uznawane za samochody małe, ciasne i nieadekwatne do ceny. Ale czy każde auto małe, musi być ciasne i nadawać się tylko do miasta? Otóż nie. Najlepszym przykładem, na to, że miejskie auto to nie to co 15 lat temu, jest właśnie Opel Corsa. Czytaj dalej Opel Corsa