Co to jest domena?

Wiele osób bez problemu porusza się w sferze internetowej, jednak sporo osób myli podstawowe pojęcia, na przykład wymiennie używa słowa strona internetowa z domeną, choć są to dwie odmienne rzeczy. Czym dokładnie jest domena, na czym polega i czym różni się od strony internetowej, dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest domena internetowa?

Domena po angielsku domain to część indywidualnego adresu internetowego. Mogą to być strony WWW czy poczty email, jest ona podstawowym elementem identyfikacji strony, bez domeny strona nie może poprawnie funkcjonować. Domeny możemy podzielić na globalne (.com, .net, .info, .gov, .edu), narodowe (.it, .jp, .de, .uk, .pl). Można je też podzielić ze względu na bezpieczeństwo, wyróżniamy domeny:

  • najwyższego poziomu,
  • drugiego poziomu,
  • trzeciego poziomu.

Rejestracja domen jest monitorowana przez organizację Internet Corporation for Assifnes Names and Numbers, w skrócie ICANN, instytucja przydziela odpowiednie adresy IP i prowadzi bazę danych domen.

Z czego składa się domena?

Adres strony WWW składa się z czterech elementów: z protokołu internetowego https, z adresu WWW, nazwy domeny internetowej i z domeny internetowej. Możemy wyróżnić domeny krajowe, globalne, czy funkcjonalne. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się co to jest domena internetowa: https://www.kei.pl/pomoc/co-to-jest-domena-internetowa odsyłamy cię do powyższego artykułu.

Różnice między domeną a stroną internetową

Domena to nic innego jak adres strony, który wyświetlany jest na samej górze, w pasku przeglądarki. Strona internetowa to natomiast cała zawartość, którą wyświetla przeglądarka pod danym adresem. Prowadzenie strony WWW wymaga hostingu, czyli przestrzeni dyskowej, na której zostanie uruchomiona strona. Domena jest więc tylko adresem, który prowadzi do konkretnej strony internetowej.

Jak zarejestrować domenę?

Żeby uzyskać domenę, trzeba ją odpłatnie zarejestrować. Jest wiele firm, które sprzedają domeny. Jeśli zależy nam na domenie .eu to musimy zakupić ją od instytucji, która posiada akredytację od EURid, czyli Europejskiego Rejestru Internetowych Nazw Domen. Ceny domen różnią się w zależności od rodzaju, może też być tak, że kupienie domeny jest droższe, zaś jej późniejsze odnowienie będzie dużo tańsze. Cena za domenę waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Czy nazwa domeny internetowej jest ważna?

Domena wydaje się być kluczowa przy prowadzeniu działalności gospodarczej, to w końcu pewnego rodzaju wizytówka firmy. Ważne, by nazwa była odpowiednia, może to być nazwa firmy lub słowo kluczowe związane z działalnością firmy. Warto zwrócić na to uwagę i wybrać odpowiednią nazwę, ponieważ może mieć ona wpływ na SEO, od tego może zależeć miejsce w rankingu wyszukiwarki. Chwytliwa nazwa może też zwiększyć rozpoznawalność firmy, ponieważ potencjalni klienci łatwiej zapamiętają adres strony internetowej.

Office 365 dla szkół

Chyba wszyscy znają klasyczny pakiet Microsoft Office, który umożliwia korzystanie z zestawu zaawansowanych narzędzi biurowych w trybie stacjonarnym. MS Office 365 to jego następca, który przygotowany został z myślą o współczesnych czasach, w których liczy się przede wszystkim mobilność. Pakiet działa więc w chmurze, dzięki czemu dostępny jest z niemal każdego punktu na Ziemi.

Microsoft Office 365 dla szkół – podstawowe informacje

Microsoft Office 365 jest pakietem zdalnych narzędzi, który umożliwia pracę nad dokumentami w chmurze. Te same dokumenty mogą być dostępne dla wielu użytkowników jednocześnie, dzięki czemu jest to świetne rozwiązanie dla szkół. Pakiet umożliwia zdalną pracę grupową pod okiem nauczyciela, dzięki czemu można zrealizować dowolny projekt, niezależnie od tego, gdzie uczniowie się w danym momencie znajdują. Zaprojektowany został w taki sposób, by możliwe było połączenie niezależnie od urządzenia, z którego użytkownik korzysta. Do systemu zalogować się można nie tylko z urządzeń działających na systemach Windows, Linux i Mac, ale również Android i iPhone. Jest to więc narzędzie, z którego uczniowie i nauczyciel korzystać mogą również przez urządzenia mobilne – niezależnie od tego, gdzie są i czym się w danym momencie zajmują. Pakiet działa w trybie subskrypcyjnym – wysokość rocznych opłat zależy od wybranego trybu licencji i tego, na ile stanowisk zostanie ona wykupiona.

Dostępne są trzy rodzaje pakietów Microsoft Office 365 dla szkół. Pakiet A1 jest bezpłatny i pozwala na jednoczesny dostęp nauczyciela i uczniów do podstawowych narzędzi MS Office. Oprócz podstawowych aplikacji, takich jak Word, OneNote, Excel i Power Point pakiet Office 365 umożliwia również dostęp do pomocnych usług, które umożliwiają przechowywanie dokumentów w chmurze i łatwe dzielenie się nimi. To również możliwość skorzystania ze wspólnej skrzynki mailowej o pojemności 50 GB i szeregu narzędzi oferujących pomoc w pisaniu, czytaniu i wykonywaniu skomplikowanych działań i obliczeń matematycznych. Ilość dostępnego dla użytkowników miejsca w chmurze jest nieograniczona. Duży nacisk położony jest na kwestie bezpieczeństwa. Dane użytkowników są szyfrowane. System posiada funkcje ujednoliconego zbierania informacji, zarządzania prawami poszczególnych użytkowników i przeprowadzania całkowicie bezpiecznych konferencji online w jakości HD.

Płatne pakiety A3 i A5 oprócz wszystkiego tego, co zawiera pakiet
A1, posiadają też dodatkowe funkcjonalności. Zestaw dostępnych narzędzi MS Office jest tu znacznie poszerzony. Nauczyciel może hostować spotkania dla nawet 10 tys. użytkowników. Dodatkowo dostępne są narzędzia umożliwiające tworzenie i przeprowadzanie testów i zaawansowaną analizę danych.

Jak rozpocząć pracę z pakietem Office 365?

Aby rozpocząć pracę z systemem, należy w pierwszej kolejności zarejestrować się na stronie http://aka.ms/Office365edupl. Otworzone w ten sposób konto uzyskuje uprawnienia administratora, który będzie zarządzał połączonymi z nim kontami uczniów i nauczycieli. W panelu administratora należy uzupełnić dane placówki oświatowej, które niezbędne są do dalszej pracy. Po weryfikacji danych, która następuje w czasie nie dłuższym niż dwa dni, możliwe jest potwierdzenie bezpłatnej licencji i rozpoczęcie pracy z systemem. Ostatnim krokiem jest utworzenie kont uczniów i nauczycieli zatrudnionych w danej placówce i udostępnienie im danych niezbędnych do logowania.

Office 365 dla nauczycieli i dla uczniów

Dzięki pakietowi MS Office 365 nauczyciel może pracować z dowolnego miejsca, w którym się znajduje i zawsze ma dostęp do materiałów stworzonych przez uczniów. Ogromną zaletą systemu jest również duże ułatwienie komunikacji pomiędzy nauczycielami dzięki funkcjonalności Microsoft Teams.

Pakiet Office 365 dla szkoły – jak go otrzymać?

Tak samo, jak w przypadku nauczycieli, uczniowie również uzyskują stały dostęp do zasobów systemu. Dzięki temu pracę mogą wykonywać nie tylko w dowolnym miejscu, ale i dowolnym czasie. W praktyce pakiet jest rozwiązaniem, dzięki któremu uczniowie mogą w sposób nieograniczony pracować samodzielnie i w grupach, a ich praca może być na bieżąco pod kontrolą nauczyciela.

Ile kosztuje sklep na Shopify, ile prowadzenie sklepu online na platformie Shopify?

Shopify jest jedną z najpopularniejszych platform e-commerce na świecie, coraz częściej korzystają też z niej polscy przedsiębiorcy. I to, co chyba najbardziej interesuje każdego, to koszty sklepu internetowego na Shopify, dlatego przedstawiamy dla ciebie te informacje.

Shopify – cennik. Ile kosztuje sklep na Shopify?

Shopify to platforma e-commerce typu SaaS, która rozliczana jest w trybie abonamentowym. Co to oznacza? Aby móc otworzyć, prowadzić na niej sklep, musisz uiszczać comiesięczną opłatę, której wysokość uzależniona jest od planu.

Podstawowe plany cenowe to:

  • 29$ na miesiąc za Basic Shopify;
  • 79$ na miesiąc za Shopify;
  • 299$ na miesiąc za Advanced Shopify.

Ile kosztuje sklep Shopify i jego prowadzenie opisują także specjalistyczne agencje np. WeCanFly.pl, które podają dane dotyczące dodatkowych planów abonamentowych: Shopify Plus i Shopify Lite. W ich przypadku cennik jest bardziej skomplikowany, ponieważ uzależniony jest np. od dochodów.

Co musisz wiedzieć o tych planach? Opłatę subskrypcyjną opłacasz co miesiąc, aczkolwiek jeśli zdecydujesz się na jedno-, dwu- lub trzyletni cykl rozliczeniowy, możesz liczyć na dodatkowe rabaty. Jednocześnie należy pamiętać, że koszt Shopify rozliczany jest w dolarach amerykańskich, miesięczny abonament może się różnić w zależności od aktualnego kursu walut.

A czym się różnią te plany cenowe? M.in. funkcjonalnościami, liczbą kont pracowników, które można założyć, a także wysokością prowizji. A skoro już o tym mowa…

Shopify a prowizje od transakcji

Opłata subskrypcyjna to nie jedyny, stały koszt na Shopify. Oprócz tego platforma pobiera prowizje za transakcje realizowane z wykorzystaniem bramek płatności, jak Przelewy24. Wysokość prowizji uzależniona jest o wybranego planu cenowego. Przy czym tutaj trzeba podkreślić, że prowizja Shopify pobierana jest niezależnie od prowizji operatora wybranej bramki płatności.

Jeśli posiadasz Shopify Basic, zapłacisz 2% prowizji od każdej transakcji. Od użytkowników planu Shopify pobierana jest prowizja w wysokości 1%, natomiast Advanced Shopify – 0,5%. Miesięczny koszt prowizji uzależniony jest więc od obrotów.

A czy jest sposób na to, aby uniknąć płacenia prowizji? Można skontaktować się z wcześniej wspomnianą agencją Shopify, która umożliwia integrację z Przelewy24. To autorskie rozwiązanie pozwala na obniżenie tych opłat.

Inne koszty prowadzenia sklepu na Shopify

Opłata subskrypcyjna i prowizje od transakcji to dwa największe, cykliczne koszty prowadzenia sklepu na Shopify. Aczkolwiek może być ich więcej, w zależności od tego, jak rozbudowany sklep chcesz utworzyć. Gdy rozpoczynasz działalność, musisz dopasować wygląd sklepu do swoich potrzeb. W tym celu możesz skorzystać z jednego z darmowych lub płatnych szablonów, a także zlecić stworzenie autorskiego designu. Druga i trzecia opcja związana jest z dodatkowymi wydatkami.

Shopify oferuje też wprowadzanie dodatkowych funkcjonalności przy pomocy wtyczek dostępnych na platformie. Niektóre z nich są darmowe, ale część jest też płatnych. Za te najpopularniejsze zapłacisz średnio od 4$ do 40$ miesięcznie, a i zdarzają się też droższe.

Natomiast nad tą grupą wydatków masz pełną kontrolę, możesz zadecydować, co jest ci niezbędnie potrzebne na start, a bez czego możesz się na razie obejść i wdrożyć je dopiero wtedy, gdy sklep zacznie przynosić dochody.

Laptopy Lenovo

Bez wątpienia komputery mobilne są dzisiaj bardziej popularne niż stacjonarne. Wybór laptopa może przyprawić o zawroty głowy – bowiem rynek mieści ogromną ilość producentów sprzętu oraz setki modeli. Co więcej, każdy użytkownik komputera ma odmienne potrzeby – innego sprzętu potrzebuje gracz, innego osoba korzystająca wyłącznie z internetu i prostych programów, jeszcze innych parametrów będzie oczekiwał przedsiębiorca. Czytaj dalej Laptopy Lenovo

Windows 8

Microsoft Windows 8 – następca systemu operacyjnego Microsoft Windows 7, stworzonego przez firmę Microsoft. Microsoft zmienił również logo Windows aby było zgodne z nowym środowiskiem graficznym. Do tej pory Microsoft wydał następujące wersje Windows 8: Developer Preview, Consumer Preview, Release Preview. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 25 października 2012 roku w Nowym Jorku. Czytaj dalej Windows 8

Laptop Lenovo Y580

Lenovo IdeaPad Y580 Notebook Lenovo Y580 to wydajny laptop przeznaczony dla tych, którzy wymagają wysokiej szybkości pracy i dobrych osiągów – np. dla graczy. Model ten został wyposażony w błyszczący ekran 15,6″ cali (matryca LED), procesor Intel Core i5 lub i7 (aż 4 rdzenie!), kartę grafiki nVidia GeForce GTX 660M, 750 GB pamięci na twardym dysku oraz od 4 do 8 GB pamięci RAM. Ceny Lenovo IdeaPad Y580 zaczynają się od (procesor i5) oraz za procesor i7 z 4 GB RAM. Czytaj dalej Laptop Lenovo Y580