Strona główna Komputery Ile kosztuje oprogramowanie na zamówienie?

Ile kosztuje oprogramowanie na zamówienie?

autor Teresa Pisarek
0 komentarz 471 odsłon 2 minuty czytania

Oprogramowanie uszyte na miarę często może być jedynym rozwiązaniem dla osób o konkretnych wymaganiach. Indywidualne odejście do sprawy wymaga jednak czasu oraz pieniędzy. Stworzenie programu lub aplikacji od zera nie jest tak proste, jak zakup gotowego rozwiązania, dlatego w poniższym tekście przedstawiamy, ile kosztuje oprogramowanie na zamówienie oraz co składa się na ten koszt.

Co składa się na cenę oprogramowania na zamówienie?

Oprogramowanie na zamówienie to z jednej strony produkt końcowy, na przykład aplikacja, ale również kompleksowa usługa. Świadczą ją specjaliści z dziedziny IT, krok po kroku dobierają odpowiednie rozwiązania do danej sytuacji. Na profesjonalne oprogramowanie na zamówienie od ittouch.pl składa się planowanie, projektowanie oraz testowanie danego programu.

Warto pamiętać, że tylko łącząc wszystkie niezbędne elementy procesu, dane zamówienie może odpowiadać wszelkim wymaganiom klienta. Dobrym przykładem może tu być oprogramowanie biurowe, ponieważ istnieją ich zapewne setki, a pomimo to konieczne jest często stworzenie czegoś oryginalnego od podstaw. Decyzja ta jest wynikiem pogłębionej analizy procesów podejmowanych w przedsiębiorstwie, a nawet samego stylu pracy.

Planowanie oprogramowania na zamówienie

Nie da się ukryć, że cena oprogramowania na zamówienie może być czasem dość wysoka. Właśnie dlatego tak istotny jest etap planowania, na którym można podjąć kluczowe decyzje w kwestii budżetu. Początek prac jest bowiem momentem, kiedy to klient może zdecydować, czy potrzebuje całkowicie nowego systemu, czy możliwe jest bazowanie na istniejących rozwiązaniach. Oparcie prac na przykład na wcześniej opracowanych projektach otwartoźródłowych może znacznie obniżyć koszt inwestycji w oprogramowanie.

Ile kosztuje projektowanie oprogramowania na zamówienie?

Właściwe projektowanie oprogramowania na zamówienie to niewątpliwie jeden z najbardziej kosztownych etapów całej pracy. Jest tak przede wszystkim dlatego, że zespół projektowy często składa się z wielu wysoce wykwalifikowanych osób. W jego skład najczęściej wchodzą takie osoby, jak project manager, UX designer, analityk systemowy, analityk biznesowy oraz architekt IT. Każdy z tych specjalistów udostępnia swoją wiedzę i doświadczenie, za co należy im się stosowne wynagrodzenie.

Prace nad oprogramowaniem często zajmują nawet kilka miesięcy, co również może mieć znaczący wpływ na cenę. Można przyjąć, że średni koszt pracy wstępnej nad oprogramowaniem na zamówienie to od około 90000 zł do nawet 200000 zł.

Ile kosztuje testowanie oprogramowania na zamówienie?

Nie można zapominać, że po ukończeniu pierwszej wersji oprogramowania, konieczne jest jej testowanie i wdrożenie. Czas trwania testów często może się różnić, ponieważ jest on zależny od wielu zmiennych. Większa liczba poprawek systemu może prowadzić do zwiększenia kosztów oraz wydłużenia czasu realizacji zamówienia na oprogramowanie.

Zastanawiając się więc ile kosztuje oprogramowanie na zamówienie, warto pamiętać, że koszt ten zależy przede wszystkim od wybranej metody pracy. Bazowanie na wstępnie przygotowanych fragmentach systemu może obniżyć cenę końcową. Jest to istotne, ponieważ główny proces projektowania nie należy do najtańszych. Dobrze również zwrócić uwagę na ilość oraz efektywność poprawek, ponieważ przeciągająca się faza testów i wdrożenia również może zwiększyć ogólny koszt inwestycji.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl