Dojazd do pracy

Przeciętne wynagrodzenie w ostatnim kwartale 2010 roku wyniosło 2461 zł netto. Zakładając, że do biura i z powrotem mamy do pokonania 20 km, to przy samochodzie spalającym 7 litrów na 100 kilometrów i cenie 5 zł za litr benzyny, miesięczny koszt dojazdów wyniesie 140 zł, co stanowi 6% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę czas (30 minut w jedną stronę), koszt dojazdu do pracy wynosi już 18% zarobków netto! Czytaj dalej Dojazd do pracy

Wyprawka do zerówki 2016/2017

Dla każdego rodzica, którego pociecha właśnie osiągnęła magiczny wiek, upoważniający do skorzystania z państwowej – bezpłatnej edukacji w zerówce.

Wyprawkę do szkoły czy przedszkola zawsze trzeba kupić – moja pociecha skończyła 5 lat i również idzie w tym roku do „oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej”.
Już rok temu dziwiłam się, że posyłając czterolatkę do przedszkola dostaję listę podręczników (zestaw kart pracy) – ta przyjemność kosztowała mnie 84 złote i ciężko było mi przyjąć to do wiadomości. Ale podręcznik był, dziecko na nim pracowało.

W tym roku zadanie było nieco trudniejsze. Wytyczne co do strojów na wf, ilości i rodzaju przyborów szkolnych dostałam bardzo precyzyjne ale przez to również wiele rzeczy trzeba było dokupić mimo, że w domu również są (tylko nie do końca takie jak być powinny).

Wyprawkę zaczęłam kompletować na początku sierpnia – na spokojnie. Kwota końcowa przekracza 540 zł. Nie jest to mały wydatek i na pewno trzeba być na niego wcześniej przygotowanym.
Kompletując wyprawkę korzystałam z ofert popularnych sieciówek – poniżej zestawienie.
[table “80” not found /]

Aloes

Bynajmniej nie chodzi o roślinę doniczkową a o specjalnie przygotowany sok, czasem zawierający również aloesową pulpę.
Spożywanie soku aloesowego ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, kiedy nasza odporność spada. Do kupienia jest głównie w aptece oraz przez internet.
Oprócz właściwości podnoszących odporność naszego organizmu, aloes ma dobroczynny wpływ na pracę jelit. Łagodzi także dolegliwości ze strony układu pokarmowego i ułatwia wypróżnienia.
Stosujemy go według zaleceń podanych na opakowaniu. Występuje w formie płynnej, zazwyczaj w szklanych sporych butelkach. Cena za litr to około 20 zł. Warto kupić i stosować!

 

Krzesełko rowerowe dla dziecka

Nie jest to mały wydatek. W zasadzie nowy fotelik na rower kosztuje mniej więcej tyle co rower dziecięcy ale zdecydowanie warto go kupić.

Foteliki dla najmłodszych

Foteliki dla mniejszych dzieci mogą być montowane na przód roweru lub na tył. Pozycja dziecka z przodu może być znacznym ułatwieniem dla rodzica – cały czas maluszek jest widoczny, widzimy kiedy dziecko czegoś potrzebuje. Przy fotelikach montowanych z tyłu często hałas na drodze ogranicza słyszalność dziecka, które jak wiadomo raczej będzie płakać niż wypowie się samo o swoich potrzebach. Fotelik przedni więc wygrywa z tylnym jeśli mamy małe dziecko i zatrzymanie się na zawołanie jest dla nas problemem.

W przypadku większych dzieci nie spotyka się fotelików przednich – większe dziecko będzie przeszkadzało w trzymaniu kierownicy i znacznie ograniczy widoczność.

Fotelik montowany na ramę

Jest to obecnie jedno z najpopularniejszych mocowań. Do ramy łączącej siodełko z tylnym kołem montuje się bazę, w którą wpina się fotelik dziecięcy na dwóch stalowych prętach.
Waga dziecka nie powinna przekraczać 22 kg – taką wytrzymałość ma większość dostępnych fotelików. Z cięższym dzieckiem z resztą rodzicowi byłoby trudno utrzymać równowagę, zwłaszcza, że dziecko znajduje się dość wysoko i do nowego środka ciężkości trzeba się przyzwyczaić.

Fotelik na bagażnik

Czasem występuje jako hybryda z fotelikiem na ramę, czasem jest osobnym produktem. Pozwala jeździć z dość ciężkim dzieckiem – tyle, ile udźwignie bagażnik rowerowy, tyle i wytrzyma fotelik (producenci jednak są zmuszeni podawać wagę maksymalną). Ten fotelik jest zamocowany niżej niż powyższy, przez co waga dziecka nie wpływa aż tak bardzo na poczucie równowagi kierowcy.

Aby wybrać najbardziej odpowiedni fotelik, który posłuży nam dłuższy czas, najlepiej wypożyczyć interesujący nas model i przetestować samodzielnie przez kilka dni aby te kilkaset złotych, które jazda z dzieckiem będzie kosztować nie poszło w błoto.

 

Akcesoria rowerowe

Sezon rowerowy mamy w pełnym rozkwicie i nic dziwnego – pogoda zachęca do spędzania czasu poza domem. Rozwijająca się zdrowa moda na bycie „fit” i widok ludzi biegających czy spacerujących po parkach motywuje aby aktywnie spędzać wolny czas. Bieganie cię nudzi i zbytnio męczy, ćwiczyć nie lubisz, rolki nie nadają się na każdą nawierzchnię – najlepszy więc będzie rower. W tym momencie odkrywasz, że w zasadzie jesteś w posiadaniu dwukołowca, dokopujesz się do niego i sprawdzasz czy jazda na nim będzie możliwa. Dobrym pomysłem będzie oddanie go do serwisu na przegląd i naoliwienie (koszt od 50-100 zł nie uwzględniając ewentualnych napraw).

Wszystko działa – zaczynasz jeździć, jest świetnie. Odkrywasz, że poruszanie się rowerem po mieście jest szybsze niż jazda komunikacją miejską czy samochodem – są ścieżki rowerowe, skutecznie unikasz stania w korkach. Zaczynasz więc potrzebować dodatkowego wyposażenia. Światła, dzwonek, kask, przy dynamicznej jeździe ochraniacze (wszak wypadki zdarzają się wszędzie), niezłym pomysłem będzie także koszyk oraz solidne zapięcie roweru.

O ile przy jeździe terenowej rzadko kiedy użyjesz dzwonka a koszyk lepiej zastąpić plecakiem, o tyle w mieście wszystkie te akcesoria są prawie tak potrzebne jak dobrze działające hamulce. Kask dobrze mieć zawsze 🙂

W jakie akcesoria warto zainwestować?

We wszystkie, które ułatwią jazdę na rowerze i sprawią, że stanie się ona bardzie bezpieczna i komfortowa.

[table “79” not found /]

Dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie bardzo przydatna będzie również odzież rowerowa, która zapewnia odpowiednią termoregulację ciała.

Toaletka

Panowie niespecjalnie są nimi zachwyceni, za to podbijają serca kobiet. Nie są nowoczesne, raczej babcine lub jak kto woli romantyczne. Zazwyczaj występują w kolorze białym choć producenci podążają za trendami i serwują nam różne wersje kolorystyczne (np. czarny czy miętowy). Toaletka – to o niej mowa może być wyposażona w lustro lub być go pozbawiona. Mebel sam w sobie nie jest niczym innym jak niedużym biurkiem z litego drewna lub metalu, posiadającym zazwyczaj jedną szufladę (oczywiście i od tego są wyjątki). Toaletki bywają mocno zdobione – do rzadkości należy zwykły blat na czterech nogach. Nogi owszem są ale również odpowiednio rzeźbione. Dlaczego kobiety tak bardzo pragną mieć tego rodzaju mebel? Nie wiadomo ale i ja nie jestem wyjątkiem.

Kupując toaletkę musimy dokonać pierwszego ważnego wyboru, rzutującego bezpośrednio na późniejszą cenę mebla. Antyk czy „nówka”?
Przy wyborze pierwszego cena może osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych. Najdroższe toaletki można nabyć za niecałe 4 tysiące zł, co jednak i tak jest kwotą sporą jak na „nieco inne biurko”. Aczkolwiek dostajemy w zamian mebel niepowtarzalny – z duszą i historią bądź jak kto woli „starego grata”.

Przy nowych toaletkach, które są stylizowane tak aby do nazwy dodać: „stylowa”, „ludwikowska”, „vintage” możemy odetchnąć – nie są aż tak drogie. Średnia cena, uwzględniająca jakość wykonania, dobre materiały i wytrzymałość to przedział od 500 zł – 1400 zł. Dziwną rzeczą jest fakt, że nieraz ten sam model toaletki bez lustra jest droższy niż z lustrem (chyba uznają, że w niektórych przypadkach lustrzana nadstawka szpeci mebel ;)).

Panowie głowa do góry! Są jeszcze toaletki nowoczesne. Te z kolei nieco bardziej przypominają biurka i posiadają niezliczoną ilość szufladek, szufladeczek oraz schowków. Generalnie im więcej tym lepiej. Gabarytami przekraczają znacznie znaczenia słowa „zgrabne” aczkolwiek i tak są mniejsze niż tradycyjne biurko. Tutaj cena może osiągnąć nawet 10 tysięcy zł ale każdy ma swój rozsądek i może wybrać coś na swoją kieszeń, tym bardziej, że ceny porządnych nowoczesnych mebli tego typu zaczynają się już od 300 zł (oczywiście posiadają odpowiednio mniej szufladek).

Czasem słyszymy gdzieś słowa „konsola” lub „sekretarzyk” – technicznie rzecz biorąc są to meble pokrewne do toaletki (nie gry) ale często nazwy występują po prostu zamiennie. Generalnie każda z tych rzeczy to w praktyce „takie nieduże babcine biureczko”, które większość kobiet z chęcią widziałaby w swoim mieszkaniu 🙂

 

Zakupy spożywcze z dostawą do domu

Stało się! Zakupy spożywcze można robić od pewnego czasu przez internet. Na razie usługa jest dostępna w większych miastach Polski ale sklepy systematycznie poszerzają swoje strefy dowozu. Wśród marketów oferujących usługę zakupów online są: Tesco, Piotr i Paweł, E.Leclerc, Auchan i Alma.

Co oszczędzamy?

  1. Czas. Nie każdy ma możliwość na spokojnie udać się do marketu, chodzić między regałami w poszukiwaniu produktów a później jeszcze odstać swoje w kolejce do kasy. Zakupy internetowe trwają nie dłużej niż godzinę i nie musimy fatygować się na drugi koniec sklepu po zapomniany produkt. Młode mamy spokojnie zrobią całe zakupy podczas dziecięcej drzemki. Można również skorzystać z opcji „ostatnio zakupione”, „ulubione” bądź „lista zakupów” i znacznie przyspieszyć proces kupowania.
  2. Stres. Niektóry chyba jeszcze się nie przyzwyczaili, że PRL już dawno za nami i wciąż zachowują się jakby towaru miało zaraz zabraknąć. Zakupy przez internet pozwalają uniknąć konfrontacji z innymi ludźmi, humorami i niejednokrotnie przepychankami. Zatłoczony autobus i przepełniony parking również do przyjemnych nie należą.
  3. Pieniądze. Wydawać by się mogło, że skoro płacimy za dowóz to nasze zakupy będą droższe. Okazuje się, że niekoniecznie. Będąc osobiście w markecie często kupujemy produkty spoza listy bo „może się przydać”, bo „promocja”, bo „mamy ochotę”. Przez internet pokusa magicznie znika. Dodatkowo będąc rodzicami całkowicie eliminujemy czynnik „mamo kup mi„.
  4. Siły. Nie wiem jak u innych ale ja jestem szczęśliwa kiedy 20 litrów mleka „wejdzie samo” na 4 piętro. Co innego ruch dla zdrowia a co innego niepotrzebne obciążanie stawów.

Prawdy i mity – coś dla sceptyków

  • Produkty online droższe niż sklepowe. I tak i nie. Cena zawsze zależy od sklepu (mowa tutaj nie tylko o zakupach przed internet). Wiadomo, że niektóre z wymienionych marketów są z założenia droższe i nikt nas nie zmusi żeby w nich robić zakupy, natomiast każdy ze sklepów posiada dział „promocje”, gdzie można trafić na spore upusty cenowe.
  • Nie kupimy alkoholu online. Prawda – do tej pory produkty wysokoprocentowe są dostępne jedynie przy sprzedaży osobistej.
  • Lepiej nie kupować warzyw i owoców. Owszem – coś w tym jest. Natomiast ja wyznaję zasadę, że warzyw/owoców i mięsa lepiej wcale nie kupować w marketach a specjalistycznych sklepach, gdzie na pewno produkty będą świeże i dobrze przechowywane. Prawda jest taka że nawet najpiękniejsze jabłka mogą się poobijać przy transporcie. Alma na przykład miała swego czasu pyszne surówki, które za każdym razem wylewały się na resztę zakupów – można odmówić odbioru ale niesmak pozostaje.
  • Często produkty nie są dostępne. To zdarza się w każdym sklepie ale tutaj stosowane są różne rozwiązania. Alma dzwoni kompletując zamówienie i uzgadnia wszystko z klientem, Tesco natomiast dodaje zamienniki (z których oczywiście bez żadnych konsekwencji można zrezygnować).
  • Płatność jest skomplikowana. Absolutnie nie. W zależności od sklepu można zapłacić gotówką, kartą lub przelewem. Przy czym przelew wykonuje się już po dostarczeniu zamówienia do klienta. Płatność kartą wykonywana jest przy dostawny poprzez terminal – jak w sklepie.
  • Dostawa jest bardzo droga. Tak i nie. Oczywiście cena dostawy jest uzależniona od sklepu, ilości produktów oraz godziny dostawy. W Almie dostawę można mieć za darmo, za to u Piotra i Pawła oraz w Auchan jest to koszt 20 zł.

Koszty dostawy

[table “78” not found /]

Sphero

Sphero to pierwsza na świecie piłka-robot, którą można sterować smartfonem i tabletem lub używać go jako kontrolera na ekranie gr. Producent zapewnia kilkadziesiąt aplikacji, przeznaczonych zarówno do rozgrywek indywidualnych, jak i zespołowych. Zapewniają one dobrą zabawę i uczą podstaw programowania,a także umożliwiają tworzenie rzeczywistości rozszerzonej. Ceny Sphero 2.0 zaczynają się już od . Czytaj dalej Sphero

Dron

PARROT BEBOP

Drony stają się coraz popularniejsze w Polsce. To sprzęt nie tylko dla dzieci, ale również dla „tatusiów”, którzy mogą spełniać swe marzenia z dzieciństwa o lataniu, a przy okazji robić wysokiej jakości zdjęcia i kręcić filmy. Przedstawiamy drona, który zapewnia dobrą jakość przy umiarkowanym koszcie zakupu – mowa o modelu Parrot Bebop w cenie ok. . Czytaj dalej Dron