Angielski

Kurs językowy

Znajomość języka obcego w dzisiejszych czasach jest niezbędna. Nadal najpopularniejszym językiem, w którym najprędzej się dogadamy jest angielski. Dookoła powstają coraz to nowe szkoły językowe oferujące kursy zarówno angielskiego, jak i innych języków na różnych poziomach w bardzo konkurencyjnych cenach. Warto się zastanowić jednak czy aby na pewno taniej będzie oznaczało lepiej.

„Uwaga, promocja”!

Znajdujemy kurs językowy w atrakcyjnej cenie. Ulotka wygląda pięknie, obiecują szybkie przyswojenie materiału, nowatorską metodę nauczania i wiele innych rzeczy. Na kursie okazuje się, że wylądowaliśmy w grupie trzydziestoosobowej, a innowacyjna metoda nauczania to śledzenie podręcznika, za który na dodatek trzeba dodatkowo zapłacić.

Średnia cena dobrego rocznego kursu waha się od 2000 zł do nawet 3000 zł (wszystko zależy od szkoły i regionu). W takiej kwocie zawierają się następujące rzeczy:

  • zajęcia w budynku szkoły językowej, w tym zajęcia z native speakerem,
  • materiały potrzebne do nauki – podręczniki, płyty i inne,
  • zajęcia odbywają się w małych grupach osób, których poziom znajomości języka jest podobny,
  • godziny zajęć można dostosować do własnego grafiku.

Jeśli więc widzimy kurs językowy w cenie 500 zł to możemy spodziewać się, że:

  • kurs trwa od jednego do trzech miesięcy, lub obejmuje mniejszą ilość godzin,
  • wszelkie materiały będą płatne dodatkowo,
  • godziny kursu są niedogodne,
  • na kursie jest nieograniczona ilość miejsc  więc możemy wylądować w sporej grupie słuchaczy,
  • metoda nauczania pozostawia wiele do życzenia.

Decydując się więc na jakiś kurs zawsze dokładnie dopytajmy o szczegółowe informacje.

Nauka przez Internet

Są szkoły językowe, które oferują kursy językowe opierające się na nauce w domu. Czasem kurs taki polega na wykupieniu odpowiedniego pakietu i przerobieniu całego materiału samemu. W lepszych szkołach, takich jak chociażby ESKK (rok założenia: 1991) oprócz możliwości wyboru metody nauczania, mamy również do dyspozycji osobistego nauczyciela, który sprawdza postępy.

Plusy nauki przez Internet to niższa cena kursu oraz oszczędność czasu przy dojazdach. Jeśli tylko mamy w sobie tyle samozaparcia aby uczyć się w domu – warto skorzystać. Przykładowo, w szkole eTutor trzymiesięczny kurs językowy można wykupić już za 70 zł, półroczny dostępny jest za niecałe 100 zł zaś roczny 180 zł. Oszczędność więc jest, i to duża. Szkoła wykorzystuje najnowsze osiągnięcia z dziedziny e-learningu, takie jak multireprezentacja czy algorytm indywidualnie planujący powtórki.

Do wyboru jest też SuperMemo, której oryginalny sposób nauczania jest wdrażany na całym świecie. Firma istnieje od 1991 roku i ma na koncie kilkanaście nagród, m.in. Złoty medal Targów Poznańskich w 1994 roku, czy Nagroda Cena/Jakość magazynu PC Format w 2009 roku. Trzypoziomowy kurs angielskiego (od poziomu podstawowego do zaawansowanego) kosztuje od 99 zł za 6 miesięcy, natomiast indywidualne lekcje z lektorem to wydatek minimum 129 zł za 1 miesiąc. Z takiego kursu skorzystało ponad 8 tys. kursantów.

Głównym minusem kursów internetowych jest brak ćwiczeń werbalnych z innymi osobami, jednak przy opanowywaniu słownictwa i gramatyki są one tak samo skuteczne jak kursy „fizyczne”. Z pewnością brakuje też zwykłego kontaktu towarzyskiego z innymi kursantami – w większości przypadków takie regularne spotkania są przyjemnością samą w sobie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *