Strona główna Komputery Ile kosztuje domena internetowa?

Ile kosztuje domena internetowa?

autor ile kosztuje
14 komentarzy 2,2K odsłon 3 minuty czytania

W dzisiejszych czasach posiadanie strony i domeny internetowej to wymóg niezbędny dla każdej firmy. Polacy pokochali Internet, aktywnie z niego korzystają oraz robią coraz więcej zakupów przez Sieć. Według ostatnich badań Polska rozwija się najszybciej w Europie pod względem sprzedaży online. To tylko niektóre argumenty przemawiające za tym, że Twoja firma potrzebuje domeny internetowej.

Czym jest domena?

Domena to inaczej adres DNS, wykorzystywany do nazywania urządzeń (jak np. serwer www) w Internecie. Po jej wykupieniu, będzie się pod nią kryła strona internetowa (np. ilekosztuje.pl), a także adres poczty elektronicznej e-mail ([email protected]).Wyróżniamy domeny globalne (z końcówkami .com, .net czy .org), europejską (.eu) oraz polskie (.pl, .com.pl, .net.pl, info.pl i wiele więcej). Te ostatnie są najlepsze dla firm działających w naszym kraju. Gdy jednak wybrana domena jest już zajęta, to następne w kolejce są adresy globalne lub europejskie. Domeny polskie dzielą się na funkcjonalne (np. com.pl) i regionalne (np. wroclaw.pl).

Kto rejestruje domeny?

Rejestracją domen w Polsce zajmuje się ponad 180 firm, więc wybór jest bardzo trudny. Przed każdorazowym zakupem domeny warto sprawdzić czy wybrana przez nas firma widnieje na stronie akredytowanych partnerów (http://www.dns.pl/porozumienie/partner.html). Cena i pewność firmy to nie wszystko – warto również poczytać opinie o niej na forach internetowych. Problemem, z jakim często borykają się klienci firm rejestrujących domeny jest utrudniony transfer (przeniesienie) domeny do innego rejestratora. Wiadomo, firma nie chce stracić klienta, ale mimo wszystko powinna na każde nasze żądanie wydać tzw. kod authinfo dla domeny, umożliwiający przeniesienie domeny tam, gdzie cena jest niższa.

Ile kosztuje rejestracja i odnowienie domeny?

Ceny rejestracji domen wahają się od 0 złotych do 200 złotych. Firmy bardzo często kuszą klientów darmową domeną, nie wspominając głośno o tym, że zobowiązują nas by taką domenę przedłużyć na kolejny rok po standardowej cenie. Porównując oferty warto brać pod uwagę cenę utrzymania domeny na okres 2 lat, a nie 1 roku.

Proszę zwrócić uwagę na różnicę między hurtowymi a detalicznymi cenami. Firmy płacą za przedłużenie domeny PL jedynie 40 złotych netto, a nam każą wyłożyć nawet 100 zł. To 2,5 raza więcej! Różnica w cenie ląduje w kieszeni firm pośredniczących oraz jest wykorzystywana na obsługę klientów.

Ile kosztuje domena na rynbku wtórnym?

Często nasza wymarzona domena jest już zajęta, ale pod jej adresem nie istnieje żaden serwis internetowy. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że jej właściciel jest zainteresowany jej sprzedażą. Można bezpośrednio się z nim skontaktować lub sprawdzić, czy domena jest wystawiona na aukcji. Ale uwaga, obecny posiadacz domeny może zażądać kosmicznej ceny za sprzedaż adresu. Dla przykładu serwis CenyDomen.pl podaje, że najdroższymi domenami sprzedanymi na rynku wtórnym są:

  • opony.pl – cena 960 tys. zł (2010 rok)
  • urlopy.pl – 400 tys. zł (2008 rok)
  • kino.pl – 150 tys. zł (2009 rok)
  • samochod.pl – 146 tys. zł (2010 rok)

Niestety, tylko interesujące domeny znajdą nabywców na giełdzie domen w tak oszałamiających cenach. Biorąc pod uwagę niski koszt rejestracji i utrzymania domeny, handel domenami może być całkiem dochodowym biznesem, a już na pewno pokazuje, jak ważny jest chwytliwy i prosty adres internetowy.

podobne artykuły

14 komentarzy

Aneta 5 sierpnia 2013 - 14:28

Polecam wykupienie domeny na domeny.tv – jak porównacie z innymi serwisami cena przystępna

odpowiedz
Kruchu 19 kwietnia 2014 - 13:06

Warto do zestawienia dodać gnum.pl domeny .pl kosztują 40.37 zł netto a to jest chyba najlepsza cena.

odpowiedz
Grzegorz 22 kwietnia 2014 - 06:06

Dodane, a reszta cen również zaktualizowana! Faktycznie Gnum na prowadzeniu :)

odpowiedz
Kruchu 27 kwietnia 2014 - 19:27

Szkoda, ze zestawienie nie jest poukładane według cen albo chociaż najlepsze ceny nie są wyróżnione np. czerwonym kolorem. Z początku myślałem, że jest to źle ułożone i dopiero po chwili zajarzyłem, że jest to ułożone alfabetycznie.

odpowiedz
Szymon Perski 7 grudnia 2015 - 21:13

Warto również dodać, że gnum dolicza prowizję za płatność online w dotpay w wysokości 6% oraz 4% w transferuj. W SeoHost tego nie ma.

Warto także do zestawienia dodać markę MicroHost.pl, gdzie też domeny są po 40.20 netto :)

odpowiedz
Gnum.pl 9 stycznia 2016 - 21:57

Przy tradycyjnym przelewie nie ma prowizji, dlatego nie ma powodu aby gnum nie był liderem. Bo bez problemu i naturalnie można u nas odnowić domenę w cenie 39.99 netto co jest najniższa ceną w Polsce od wielu miesięcy.

odpowiedz
Arek 4 maja 2014 - 06:32

Czy przypadkiem tytuł drugiej tabeli nie powinien brzmieć: Koszt przedłużenia domeny na kolejny rok zamiast rejestracji jak jest teraz? W tej chwili tabele różnią się aż i tylko kwotami. Jeśli mam rację, to proszę poprawić, a jeśli nie to proszę wytłumaczyć dlaczego jest dobrze. :)

odpowiedz
Grzegorz 4 maja 2014 - 09:40

Co racja to racja – już poprawione :)
Dziękuję za zwrócenie uwagi.

odpowiedz
Monia Perka 28 grudnia 2015 - 16:41

Korzystam z microhost i jest to najtańszy rejestrator na rynku. W rankingu na pierwszym miejscu jest gnum.pl, ale niestety brak tutaj informacji, że do ceny 39.99 zł doliczana jest prowizja. W microhost.pl to 40,20 zł bez żadnych kosztów. Jak widać najtaniej :)

odpowiedz
Gnum.pl 9 stycznia 2016 - 21:54

Prowizji wcale nie trzeba płacić. Wystarczy zrobić przelew tradycyjny, który jest bez prowizji. 95% klientów zasila portfel z 2 dniowym wyprzedzeniem i korzystaj z najtańszego odnowienia w Polsce :)

odpowiedz
Maciek 20 lipca 2016 - 07:52

2be to ja bym usunął z tej listy :P

odpowiedz
Greg 20 lipca 2016 - 08:01

A dlaczego?

odpowiedz
Maciek 20 lipca 2016 - 08:07

jakiś czas temu była afera z ich udziałem, strony nie działały przez dłuższy czas a klienci stracili trochę kasy, nie będę wklejał linków ale wystarczy poszukać info o awarii w 2be i adwebie

odpowiedz
Damian 21 listopada 2016 - 20:57

W seohost dzięki temu że przelewy elektroniczne mają za free nieoficjalnie na 1 miejsce wskakują ;) wiadomo, groszowa sprawa nie jest wielką różnicą. Ale mam u nich domenę PL wykupioną, technicznych problemów żadnych, także zadowolony jestem ;)

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl