Tatuaż

Tatuaż to zjawisko bardzo wielowymiarowe – w kulturach prymitywnych wyznaczał status społeczny, był czynnikiem wyróżniającym poszczególnych członków plemienia, miał funkcje mistyczne, magiczne. Ta funkcja tatuażu przetrwała do dziś – przede wszystkim w subkulturach przestępczych. Tatuaż w społeczności więziennej stał się osobnym zjawiskiem służącym do identyfikacji poszczególnych jej członków. Mnogość znaczeń – kropka pod okiem, na dłoni, łezka itp. – określa pozycję, rodzaj przestępstw, za które ktoś siedzi itp.

Dzisiaj tatuowanie ciała jest bardzo powszechne nie tylko w subkulturach. Nie da się już zaszufladkować kogoś tylko dlatego, że ma na ciele rysunek.

Rodzaje tatuaży

Mówiąc „tatuaż” zazwyczaj mamy na myśli trwały rysunek na ciele. Istnieje jednak kilka odmian tatuażu i nie każda z nich polega na trwałym wprowadzeniu barwnika pod skórę.

Kalkomania

Najprostszy, najtańszy i bezbolesny sposób na tatuaż to tak zwana kalkomania. Sprawdza się na dyskotekach, pokazach mody i balach przebierańców. Taki tatuaż można kupić w sklepach kosmetycznych, a czasem dodawany jest do młodzieżowych gazet jako gratis. Aplikuje się go samemu, używając do tego ciepłej wody, jego zmywanie jest równie łatwe – zazwyczaj schodzi przy użyciu niewielkiej ilości acetonu.

Kalkomania nie nadaje się do noszenia dłużej niż jeden dzień. Co prawda jest odporna na wodę, jednak po dłuższym kontakcie ze skórą staje się lepka i zaczyna sama schodzić. Cena takiej przyjemności waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych – w zależności od wielkości wzoru.

Henna

Drugi rodzaj tatuażu to rysunek z henny. Jest to również bezbolesny sposób na rysunek na ciele. Jego wytrzymałość jest dłuższa niż kalkomanii i waha się od tygodnia do nawet trzech tygodni. Tatuaże z henny są najpopularniejsze w Indiach – ozdabia się nimi dłonie i stopy. Tatuowanie henną jest również bardzo popularne w nadmorskich kurortach, gdzie prawie na każdym kroku można sobie zrobić tatuaż już od 5zł (jednak jest to cena za tatuaż typu pieprzyk). Tatuaż z prawdziwej henny będzie miał kolor brązowy, henna czarna nie występuje w przyrodzie a to, dostępne jest na rynku zawiera bardzo dużo silnie uczulających związków.

Jeśli masz ochotę mieć piękny rysunek na ciele w czasie wakacji, ten rodzaj tatuażu jest właśnie dla Ciebie. Profesjonalny rysunek z henny wykonasz w salonie kosmetycznym. Cena takiej przyjemności jest uzależniona od pracochłonności wzoru. Sam koszt materiałów nie jest wielki. Dokładną wycenę uzyskach tylko w salonie, jednak możesz liczyć się z wydatkiem od 20zł do 150zł (zależy od wzoru i salonu).

Biotatuaż i makijaż permanentny

Zarówno makijaż permanentny, jak i biotatuaż to rodzaje tatuowania ciała, które polegają na wprowadzeniu pod skórę barwnika czyli na naruszeniu tkanki. W tym przypadku barwniki, jakich się używa są pochodzenia naturalnego znajdują się płycej pod skórą niż te w tatuażu trwałym.

Makijaż permanentny można wykonać w salonie kosmetycznym a jego cena rozbija się na poszczególne części.

Tatuowana częśćCena (zł)
Kontur ustok. 500
Kontur ust z zacienieniemok. 700
Usta z wypełnieniemok. 1000
Brwiok. 800
Kreski na górnej powieceok. 450
Kreski na dolnej powieceok. 350

Cena tatuażu biologicznego – biotatuażu jest równie wysoka co cena zwykłego tatuażu. Używa się do jego wykonania takiego samego sprzętu jak do makijażu permanentnego, wszystko musi być wysterylizowane, a igły jednorazowego użycia. Jego cena będzie zależała od wielkości i pracochłonności wzoru oraz od ilości kolorów użytych we wzorze. W profesjonalnym studio wykonującym biotatuaż, jego cena zaczyna się od 150 zł. Dokładną wycenę otrzymasz udając się do konkretnego studia. Taki rysunek będzie się trzymał na ciele do 3 do 5 lat i po tym czasie zniknie. Jeśli będziesz nadal chciał mieć wzór – zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Tatuaż tradycyjny – trwały

Jest to rysunek, który będzie Ci towarzyszył przez całe życie. Jego wykonanie wymaga największej higieny i sterylności urządzenia. Osoby oferujące wykonanie tatuażu za 50 zł domowym sprzętem (zrobionym najczęściej z długopisu) nie zagwarantują bezpieczeństwa wykonania ani też jakości wykonanego wzoru.

Aby mieć pewność, że Twój tatuaż będzie bezpieczny udaj się do renomowanego salonu. Jeśli uważasz, że kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić jest za wysoka – nie rób tatuażu!

Pamiętaj, że koszty jakie ponosi tatuator są dość wysokie. Jeśli więc spodziewasz się tatuażu za 50 zł, lepiej nie wchodź nawet do studia. Jeśli Twój tatuaż kosztowałby tyle, to prawdopodobnie tatuator nic by na nim nie zarobił.

Możesz więc przyjąć, że rysunek trwały będzie na pewno kosztował przynajmniej 100 zł. Jeśli wybierasz wzór gotowy – z katalogu, oszczędzasz tatuatorowi pracy a więc wzór będzie nieco tańszy. Jeśli zaś Twój rysunek jest specjalnie projektowany, możesz liczyć, że zapłacisz ok 30% więcej.

Sama cena tatuażu trwałego uwarunkowana jest więc kilkoma czynnikami – ceną materiałów, wielkością i stopniem skomplikowania wzoru, ilością użytych kolorów, czasem wykonania i umiejętnościami samego tatuatora – wiadomo, za jakość się płaci.

Za tatuaż trwały zapłacisz więc od kilkuset do kilku tysięcy złotych (przy bardzo dużym stopniu pracochłonności wzoru). Dokładną wycenę możesz uzyskać tylko w konkretnym salonie.

5 komentarzy do “Tatuaż”

    1. Przynajmniej 250 zł, ale zwykle to jest jakieś 350-400. Napisy są zawsze tańsze.

Możliwość komentowania została wyłączona.