Utrzymanie samochodu

Jeszcze kilkanaście lat temu samochód w Polsce dla wielu rodzin był nierealnym marzeniem. Obecnie, co najmniej jeden samochód występuje już, w co drugim gospodarstwie domowy. Za kilka lat prawdopodobnie dogonimy kraje zachodnie, jeśli chodzi o liczbę posiadanych samochodów. Cały problem jednak tkwi w tym, że statystyczny polski samochód jest bardzo stary, gdyż ma ponad dziesięć lat.

Obecnie samochody sprzedawane w Polsce są dużo bardziej dostępne niż miało to miejsce kilkanaście lat temu. Niemniej jednak samochód ciągle kosztuje u nas drożej niż płacą za niego zachodni sąsiedzi. Właśnie, dlatego sporą część aut ciągle stanowią samochody sprowadzane z takich krajów jak Holandia czy Wielka Brytania. Samochód jak wiadomo jest dobrej pierwszej potrzeby i przydaje się każdy. Jednocześnie życie kierowcy i właściciela samochodu w Polsce nie jest łatwe. Jak już wspomniano samochodów mamy bardzo dużo, co rodzi problemy związane z parkowaniem i zatłoczonymi ulicami. Stan polskich dróg również pozostawia wiele do życzenia pomimo faktu, że płacimy bardzo duże podatki związane z posiadaniem samochodu.

Utrzymanie samochodu w Polsce jest stosunkowo drogie i pochłania dużą część dochodów. Szczególnie mocno odczuwają to osoby dojeżdżające daleko do pracy. W Polsce zmuszeni jesteśmy dużo płacić za paliwa. Nasz kraj, jako jeden z nielicznych w Europie wyróżnia się dużą ilością samochodów z instalacją gazową, co również jest ściśle związane z cenami paliw. Własny samochód wymaga pokrywania także wielu innych kosztów niż te związane z zakupem paliwa. Przede wszystkim trzeba wydawać pieniądze na ubezpieczenia, przeglądy techniczne (w autoryzowanym serwisie aż kilkaset złotych), naprawy, wymianę opon (koszt. ok. 60-100 zł), czy nawigację GPS (koszt od 130 złotych). Całkiem dużo środków pochłaniają także płatne parkingi (np. przy lotnisku), mandaty czy opłaty za holowanie. Dodatkowo każdy kierowca posiadający samochód musi od czasu do czasu wymienić płyny (olej samochodowy – od 20 zł za litr), wybrać się do myjni samochodowej (koszt ok. 15-20 zł) czy zakupić potrzebne akcesoria (np. wycieraczki od 15 zł/szt). Choć samochód obecnie jest bardzo drogi w utrzymaniu większość Polaków nie wyobraża już sobie swobodnego funkcjonowania bez auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *