Strona główna Komputery Ile kosztuje tablet?

Ile kosztuje tablet?

autor ile kosztuje
0 komentarz 889 odsłon 4 minuty czytania

Tablety stają się coraz popularniejsze. Od kiedy Apple swoim iPadem udowodnił, że ludzie potrzebują tego typu urządzeń, rynek bardzo się rozwinął. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, iż sprzedaż tabletów niebawem będzie większa niż sprzedaż komputerów PC. Jeśli również ostrzysz sobie zęby na przenośne urządzenie multimedialne z dotykowym ekranem, przeczytaj ten tekst. Być może stanie się pomocny w dokonaniu sensownego wyboru.

Czym jest tablet?

Tablet to rodzaj przenośnego komputera, który łączy cechy smartfona i laptopa. Tablety mają dotykowy ekran, który jest głównym interfejsem użytkownika i służy do wprowadzania danych, przeglądania stron internetowych, grania w gry i innych czynności. Tablety są mniejsze i lżejsze niż laptopy, co umożliwia łatwiejsze przenoszenie i korzystanie z nich w różnych miejscach. Mają również baterie, które pozwalają na dłuższe korzystanie bez konieczności podłączania do gniazdka elektrycznego. Tablety są dostępne w różnych rozmiarach i cenach, a wiele z nich oferuje wiele funkcji, takich jak łączność bezprzewodowa, kamery, głośniki, a nawet możliwość podłączenia do klawiatury i pada.

Top 10 tabletów w 2023 r.

Poniżej znajduje się lista TOP 10 tabletów wg internetowych recenzji, oferujących największą funkcjonalność, komfort obsługi i najlepsze wyposażenie:

 1. Lenovo Tab M10 Plus (3rd Gen) – 1 099 zł
 2. Apple iPad 2021 – 2 399 zł
 3. Lenovo Tab P11 (2nd Gen) – 1 599 zł
 4. Apple iPad (10gen) 2022 – 3 899 zł
 5. Samsung Galaxy Tab A7 Lite – 699 zł
 6. Samsung Galaxy Tab A8 2021 – 1 199 zł
 7. Apple iPad Air 2022 – 4 499 zł
 8. Lenovo Tab M10 (3rd Gen) – 699 zł
 9. Apple iPad Pro 2022 – 11 999 zł
 10. Lenovo Tab M8 (4th Gen) – 489 zł

Na co zwracać uwagę kupując tablet?

Co zrozumiałe, bardziej zaawansowane technologicznie tablety są droższe. Rozstrzał cen jest bardzo duży, nawet rzędu 1000%, jeśli uwzględnić najtańsze chińskie produkty i najdroższe, topowe modele, takie jak chociażby iPad 2. Bez problemu więc możemy wydać na tablet mnóstwo pieniędzy. W zamian dostaniemy świetnie zrobione urządzenie. Co wcale nie oznacza, iż pieniądze wydaliśmy dobrze.

Podstawowa i praktycznie jedyna sprawa, o jakiej należy pamiętać wybierając tablet, to dopasowanie go do naszych rzeczywistych potrzeb. Przeglądając testy różnych modeli i czytając wypowiedzi komentujących je ludzi, łatwo wpaść w pułapkę – Muszę mieć najlepszy model, jaki jest na rynku, a przynajmniej jeden z lepszych. Po dokonaniu kosztownego zakupu niestety może się okazać, że tak naprawdę nie wykorzystujemy nawet połowy potencjału, jaki drzemie w urządzeniu.

Procesor

Tablety coraz częściej są wyposażane w wielordzeniowe procesory o ogromnej mocy przeliczeniowej. Zanim kupisz taki sprzęt, zastanów się, do czego będziesz używał urządzenia. Jeśli chodzi ci jedynie o surfowanie w necie, używanie go jako czytnika ebooków i czasami oglądanie filmów czy odpalenie prostej gierki, wcale nie musisz wydawać na tablet fortuny. Wystarczy ci urządzenie nawet za niespełna 1000 złotych. Jeżeli dobrze poszukasz i wczytasz się w opinie użytkowników, dowiesz się, iż w tym zakresie cenowym jest wiele interesujących i dobrze zaprojektowanych modeli.

Ekran

Druga bardzo istotna sprawa to wielkość ekranu. Na rynku dominują dwa standardy: tablety 7 i 10-calowe. Wiele osób sądzi, że kupienie sprzętu z większą matrycą jest lepszym rozwiązaniem i powinni go kupić, o ile pozwala im na to budżet. Fakt – taki ekran pozwala na bardziej komfortową pracę. Jednak jego posiadanie wiąże się z dwoma zasadniczymi wadami:

 • Większy ekran to większe rozmiary urządzenia. Jeśli interesuje nas tablet łatwy do przenoszenia, który bez problemu wrzucimy do zapchanego plecaka czy torby, 7 cali może być lepszym rozwiązaniem. Na takim ekranie możemy również surfować po sieci i czytać ebooki.
 • Ekran 10-calowy to większe zapotrzebowanie na energię (krótsza praca na baterii lub większa bateria, a więc większa waga urządzenia) oraz na moc obliczeniową (większa rozdzielczość wymaga mocniejszego procesora i układu graficznego, to podnosi koszt urządzenia i podnosi jego apetyt na energię).

Ile kosztuje tablet?

Cena tabletu może się różnić w zależności od marki, modelu, specyfikacji technicznych, pojemności pamięci, wielkości ekranu, jakości obrazu, dodatkowych funkcji oraz miejsca zakupu. A ile kosztuje tablet? Na przykład, niskobudżetowe  można znaleźć już w cenie około 300-500 zł, średniej klasy modele kosztują od 800 do 1500 zł, a koszt Apple iPad Pro, czy Samsung Galaxy Tab S, czyli bardziej techniczny tablet może wynieść nawet 2500-5000 zł.

marka procesor ekran opis koszt
Apple A14 Bionic 12.9″ iPad Pro, 256 GB pamięci, obsługuje Apple Pencil i Magic Keyboard 5000 zł
Samsung Exynos 2100 12.4″ Galaxy Tab S7+, 128GB pamięci, obsługuje S Pen 4000 zł
Lenovo Qualcomm SM8150 10.1″ Tab P11, 128GB pamięci, obsługuje Lenovo Precision Pen 1500 zł
Huawei Kirin 990 10.8″ MatePad Pro, 128GB pamięci, obsługuje M-Pencil 3000 zł

 

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl