Strona główna Komputery Ile kosztuje tablet?

Ile kosztuje tablet?

autor ile kosztuje
0 komentarz 47 odsłon 3 minuty czytania

Tablety stają się coraz popularniejsze. Od kiedy Apple swoim iPadem udowodnił, że ludzie potrzebują tego typu urządzeń, rynek bardzo się rozwinął. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, iż sprzedaż tabletów niebawem będzie większa niż sprzedaż komputerów PC. Jeśli również ostrzysz sobie zęby na przenośne urządzenie multimedialne z dotykowym ekranem, przeczytaj ten tekst. Być może stanie się pomocny w dokonaniu sensownego wyboru.

Czym jest tablet?

Tablet to rodzaj przenośnego komputera, który łączy cechy smartfona i laptopa. Tablety mają dotykowy ekran, który jest głównym interfejsem użytkownika i służy do wprowadzania danych, przeglądania stron internetowych, grania w gry i innych czynności. Tablety są mniejsze i lżejsze niż laptopy, co umożliwia łatwiejsze przenoszenie i korzystanie z nich w różnych miejscach. Mają również baterie, które pozwalają na dłuższe korzystanie bez konieczności podłączania do gniazdka elektrycznego. Tablety są dostępne w różnych rozmiarach i cenach, a wiele z nich oferuje wiele funkcji, takich jak łączność bezprzewodowa, kamery, głośniki, a nawet możliwość podłączenia do klawiatury i pada.

Top 5 tabletów w 2011 r.

Poniżej znajduje się lista TOP 5 tabletów wg magazynu Chip w kategorii POWER w 2011 roku, oferujących największą funkcjonalność, komfort obsługi i najlepsze wyposażenie:

  1. Apple iPad 2 64GB 3G – od 3199 zł
  2. RIM Blackberry Playbook – od 1649 zł
  3. Apple iPad 64GB 3G – od 2139 zł
  4. HTC Flyer UMTS – od 2056 zł
  5. Samsung Galaxy Tab P1000 – od 1448 zł

Na co zwracać uwagę kupując tablet?

Co zrozumiałe, bardziej zaawansowane technologicznie tablety są droższe. Rozstrzał cen jest bardzo duży, nawet rzędu 1000%, jeśli uwzględnić najtańsze chińskie produkty i najdroższe, topowe modele, takie jak chociażby iPad 2. Bez problemu więc możemy wydać na tablet mnóstwo pieniędzy. W zamian dostaniemy świetnie zrobione urządzenie. Co wcale nie oznacza, iż pieniądze wydaliśmy dobrze.

Podstawowa i praktycznie jedyna sprawa, o jakiej należy pamiętać wybierając tablet, to dopasowanie go do naszych rzeczywistych potrzeb. Przeglądając testy różnych modeli i czytając wypowiedzi komentujących je ludzi, łatwo wpaść w pułapkę – Muszę mieć najlepszy model, jaki jest na rynku, a przynajmniej jeden z lepszych. Po dokonaniu kosztownego zakupu niestety może się okazać, że tak naprawdę nie wykorzystujemy nawet połowy potencjału, jaki drzemie w urządzeniu.

Procesor

Tablety coraz częściej są wyposażane w wielordzeniowe procesory o ogromnej mocy przeliczeniowej. Zanim kupisz taki sprzęt, zastanów się, do czego będziesz używał urządzenia. Jeśli chodzi ci jedynie o surfowanie w necie, używanie go jako czytnika ebooków i czasami oglądanie filmów czy odpalenie prostej gierki, wcale nie musisz wydawać na tablet fortuny. Wystarczy ci urządzenie nawet za niespełna 1000 złotych. Jeżeli dobrze poszukasz i wczytasz się w opinie użytkowników, dowiesz się, iż w tym zakresie cenowym jest wiele interesujących i dobrze zaprojektowanych modeli.

Ekran

Druga bardzo istotna sprawa to wielkość ekranu. Na rynku dominują dwa standardy: tablety 7 i 10-calowe. Wiele osób sądzi, że kupienie sprzętu z większą matrycą jest lepszym rozwiązaniem i powinni go kupić, o ile pozwala im na to budżet. Fakt – taki ekran pozwala na bardziej komfortową pracę. Jednak jego posiadanie wiąże się z dwoma zasadniczymi wadami:

  • Większy ekran to większe rozmiary urządzenia. Jeśli interesuje nas tablet łatwy do przenoszenia, który bez problemu wrzucimy do zapchanego plecaka czy torby, 7 cali może być lepszym rozwiązaniem. Na takim ekranie możemy również surfować po sieci i czytać ebooki.
  • Ekran 10-calowy to większe zapotrzebowanie na energię (krótsza praca na baterii lub większa bateria, a więc większa waga urządzenia) oraz na moc obliczeniową (większa rozdzielczość wymaga mocniejszego procesora i układu graficznego, to podnosi koszt urządzenia i podnosi jego apetyt na energię).

Ile kosztuje tablet?

Cena tabletu może się różnić w zależności od marki, modelu, specyfikacji technicznych, pojemności pamięci, wielkości ekranu, jakości obrazu, dodatkowych funkcji oraz miejsca zakupu. A ile kosztuje tablet? Na przykład, niskobudżetowe  można znaleźć już w cenie około 300-500 zł, średniej klasy modele kosztują od 800 do 1500 zł, a za zaawansowane technicznie tablety, takie jak Apple iPad Pro czy Samsung Galaxy Tab S, można zapłacić nawet 2500-5000 zł.

 

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl