Strona główna Komputery Ile kosztuje domena internetowa?

Ile kosztuje domena internetowa?

autor Teresa Pisarek
0 komentarz 498 odsłon 2 minuty czytania

Domena internetowa często jest niezbędna do tego, aby prowadzić działalność w internecie. Jest to bowiem adres, pod którym klienci mogą nas znaleźć oraz nawiązać z nami kontakt. Nie jest to jednak usługa darmowa. W internecie można znaleźć tańsze i droższe domeny www, a ich cena często zależy od rodzaju oferty dostawcy. Przed zakupem warto więc rozeznać się w temacie i dowiedzieć się, ile kosztuje domena internetowa.

Ile kosztuje pierwsza rejestracja domeny internetowej?

Jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o zakup domeny, jest to, że w praktyce nie można jej zdobyć na własność. Produkt ten można porównać w pewnym zakresie do numeru rejestracyjnego pojazdu, którego nie nabywamy w gruncie rzeczy na własność. Wybierając domenę www, wyłącznie rejestrujemy ją i to na określony czas.

Dokładne ceny domen internetowych (seohost.pl) zależą przede wszystkim od oferty dostawcy, przy czym najtańsze oscylują w granicy 10 zł. Podczas wyboru swojej domeny warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy podana cena dotyczy pierwszej rejestracji. Ceny za transfer lub odnowienie mogą być bowiem znacznie wyższe.

Ile kosztuje odnowienie domeny internetowej?

Nie można zapominać, że dłuższej perspektywie czasu, koszt związany z pierwszą rejestracją domeny www, może nieco wzrosnąć. Oferty w sieci dotyczą bowiem najczęściej wykupu na rok. Po upływie tego terminu nieodnowione domeny trafiają do kwarantanny, a po dłuższym czasie zwłoki mogą zostać wykupione ponownie.

Aby nie dopuścić do utraty swoich domen, konieczne jest więc ich odnowienie, które najczęściej obliczane jest według innych stawek, niż pierwsza rejestracja. Odnowienie nawet tanich domen może kosztować nawet 200 lub więcej procent ich pierwotnej wartości. Ceny te mogą się także różnić, w zależności od ich typu oraz ilości.

Ile kosztują różne typy domen internetowych?

To ile kosztuje domena, jest mocno powiązane z jej rozszerzeniem. Są to znane końcówki, takie jak .pl, .com, czy .org. Rozszerzenia, takie jak .pl, używane są przeważnie przez strony polskie, które przeznaczone są dla odbiorcy krajowego. Rozszerzenia globalne, takie jak .com często używane są natomiast przy domenach ogólnych. Mówiąc o cenach, można zauważyć trend, według którego domeny globalne są z reguły droższe od krajowych.

Warto mieć w pamięci, że jedna nazwa może nie być wystarczająca. Wykupując większą ilość domen, możemy bowiem poprawić swoje szanse na osiąganie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwarki. Może się więc okazać, że oprócz zakupu swojej głównej domeny, trzeba będzie doliczyć także koszt innych adresów z alternatywnymi rozszerzeniami.

Zastanawiając się więc, ile kosztuje domena internetowa, warto zwrócić uwagę, na trzy kluczowe aspekty tego rodzaju inwestycji. Zastanawiając się, nad zupełnie nową nazwą, warto zainteresować się kosztami pierwszej rejestracji, które przeważnie powinny oscylować w okolicy 10 zł. Warto jednak dokładnie sprawdzić, ile kosztuje odnowienie domeny u danego operatora, a także ile kosztuje wybrana nazwa z różnymi rozszerzeniami.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl