Strona główna Elektronika Ile kosztuje stacja ładowania, komercyjna, domowa, mobilna?

Ile kosztuje stacja ładowania, komercyjna, domowa, mobilna?

autor Teresa Pisarek
0 komentarz 327 odsłon 2 minuty czytania

Korzystanie ze stacji ładowania samochodów elektrycznych to wygodny sposób, na szybką regenerację poziomu baterii w aucie. Warto jednak pamiętać, że aby było to możliwe, często należy taką ładowarkę wybudować lub kupić. Z racji tego, że różne urządzenia charakteryzują się inną technologią oraz inną ceną, poniżej przedstawiamy szybki przegląd tego, ile kosztują stacje ładowania komercyjna, domowa oraz mobilna.

Ile kosztuje komercyjna stacja ładowania?

Komercyjna stacja ładowania samochodów elektrycznych to nie tylko wygodny punkt regeneracji baterii w aucie, ale również całkiem interesująca propozycja inwestycji. Profesjonalna budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych z fachowcami, to rozwiązanie szczególnie korzystne, dla właścicieli hoteli, parkingów czy biurowców. Ich ceny różnią się jednak, w zależności od wybranego systemu oraz poziomu skomplikowania instalacji.

Popularne stacje ładowania AC dostarczają przeważnie energię o mocy około 22 kW i obsługują najczęściej wtyczki Type 2. Dzięki popularnemu połączeniu oraz relatywnie niskiemu poborowi prądu, systemy te przeważnie są tańsze od rozwiązań z prądem stałym. Standardowa miejska stacja ładowania samochodów elektrycznych AC może kosztować około 10 000 zł.

Nieco droższe potrafią się okazać systemy stacji ładowania samolotów DC. Często ma to związek z tym, że ładowarki te dostarczają prąd o większej mocy. W zależności od ilości aktywnych gniazd komercyjne stacje ładowania samochodów DC mogą kosztować do 100 000 zł lub więcej.

Ile kosztuje domowa stacja ładowania?

Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych to relatywnie tanie systemy. Najczęściej przyjmują one postać wallbox’ów, które podłączane są do domowej instalacji elektrycznej. Dzięki możliwości przyłączenia ładowarek samochodowych do istniejącej już sieci elektrycznej lub bezpośrednio do fotowoltaiki łatwo wyeliminować koszty budowy pełnej infrastruktury. Mając to na uwadze, nie powinno dziwić, że ceny za domowe stacje ładowania często nie przekraczają 10 000 zł. Warto jednak pamiętać, że podłączenie i przetestowanie całego systemu może wymagać praktyki. Do ogólnej ceny ładowarki aut elektrycznych dobrze jest więc doliczyć koszt podłączenia.

Ile kosztuje mobilna stacja ładowania?

Mobilne stacje ładowania samochodów elektrycznych to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na instalację pełnego systemu domowego, ani także na częste korzystanie z miejskich komercyjnych ładowarek aut. Jest to bowiem urządzenie, które bez problemu zmieścimy w bagażniku samochodu.

Przeważnie mobilna stacja ładowania ma postać przewodu, który z jednej strony zakończony jest wtyczką do tzw. siły, czyli popularnego gniazda wysokiego napięcia. Z drugiej strony znajduje się natomiast pasująca do samochodu wtyczka, na przykład Type 2. Ładowarki te posiadają także wyłącznik różnicowoprądowy oraz stabilizatory napięcia dla zwiększenia bezpieczeństwa. Mobilne stacje ładowania samochodów elektrycznych dostarczają prąd o zauważalnie niższej mocy, a ich cena często oscyluje w granicach 5 000 zł.

Jak więc widać, w zależności od wybranego rozwiązania technicznego, ceny stacji ładowania samochodów elektrycznych mogą wahać się między 5 a 10 tysiącami zł lub sięgać nawet 100 000 zł. Najtańszym rozwiązaniem są ładowarki mobilne, a nieco droższe od nich bywają stacje domowe. Najdroższe są natomiast komercyjne wolnostojące stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, szczególnie w wersji DC.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl