Strona internetowa WWW

Strona internetowa

W dzisiejszych czasach nie ma osoby, która nie korzystałaby z internetu i stron internetowych. Zarówno płatne, jak i darmowe strony WWW mają swoje zalety i wady.

Darmowa strona…

Darmowe strony www nie ograniczają dostępu do treści w nich zawartych. Najczęściej takie strony www mają umieszczone reklamy, co jest znaczącą niedogodnością. Stronę taką można utworzyć w przeciągu 3 minut i jest idealna, gdy potrzebujemy jedynie stworzyć w sieci prywatną stronę. Co więcej, często nie trzeba za to wcale płacić, a samo tworzenie stron internetowych o charakterze darmowym jest dość proste. Dostawcy oferują gotowe narzędzia do tworzenia prostych stron-wizytówek w ramach jednej opłaty za serwer.

Darmowa witryna może być bazą podstawową do jej dalszego, płatnego rozbudowywania, np. dodania obsługi newslettera, sklepu internetowego itp. Wadą może być fakt, że adres darmowej strony będzie zawierał dodatkowe słowo – najczęściej jest to nazwa serwisu, w którym mamy hosting. Ponadto serwer będzie miał ograniczoną pojemność, ale jeśli ma być tylko witryną hobbystyczną – to taki zakres w zupełności wystarczy. Umieszczanie strony firmowej na darmowym serwerze jest karygodnym błędem. Taka firma nie będzie postrzegana jako wiarygodna, gdy na jej stronie przykładowo zaczną wyskakiwać reklamy…

…czy płatna?

Jeśli potrzebujemy zaawansowanego portalu firmowego lub sklepu internetowego – lepiej sprawdzi się kupienie gotowej strony wraz z systemem zarządzania treścią (tzw. CMS – Content Management System) lub zamówienie jej według naszych potrzeb. Poniesione koszty będą rekompensowane przez rozbudowany panel administracyjny, dużo możliwości modyfikacji zawartości strony i wiele dodatkowych opcji, które przydają się w kolejnych latach istnienia witryny. Wadą – poza wysokim kosztem – jest to, że każde wprowadzenie zmian będzie wiązało się z kosztami – o ile oczywiście nie nauczymy się dokonywać ich samodzielnie, bez proszenia o pomoc programisty. Ponadto umowa, którą zawieramy będzie musiała zezwalać nam na samodzielne dokonywanie zmian – a to na rynku rzadkość. Firmy webmasterskie raczej próbują zatrzymać klienta i zabraniają jakiejkolwiek modyfikacji kodu źródłowego kosztem utraty gwarancji.

Tworzenie stron internetowych płatnych jest związane z dużymi kosztami – należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 500 zł za bardzo prostą stronę z 4-5 podstronami (jeśli powierzymy jej wykonanie studentowi). Koszty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku profesjonalnych firm – a wszystko to zależy od złożoności serwisu. Przykładowe ceny stron internetowych można znaleźć w serwisach zleceniowych typu Zlecenia Przez Net czy Oferia.pl. Należy jednak pamiętać, że na tych stronach ceny bywają mocno zaniżone i czasem nawet śmiesznie niskie, a wykonawcami często są studenci lub nawet licealiści – choć zdarzają się również firmy zatrudniające kilku pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *