Narty

Narty

Zbliżająca się wielkimi krokami zima skłania do myślenia nad zarzuconymi na wiele miesięcy sportami zimowymi. Wiele osób nie wyobraża sobie ferii zimowych czy urlopu bez pobytu w górach. Warto wzbogacić go o aktywność fizyczną i spróbować swoich sił na nartach lub na snowboardzie. Zimowy wypoczynek połączony z takim ruchem pozwala naprawdę odprężyć się po pracy i zapomnieć o codziennych stresach.

Męskie narty o długości 150-165 cm kosztują od 999 zł (model Fischer Viron 4.4 2011). Narty damskie o długości 150 cm są nieco tańsze – model Fischer Vision Exhale już od 699 PLN. Z kolei model dla dzieci Blizzard Blizzi IQ 10/11 to wydatek rzędu 429 zł.

Jak wybrać narty?

Amatorzy zimowego sportu, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z narciarstwem często stają przed dylematem jak odpowiednio i fachowo wybrać sprzęt. Problem mamy z głowy, gdy zdajemy się na wypożyczalnie i doradę znajdującego się tam „fachowca”. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób uczących się, które nie są pewne, czy spodoba im się ten sport oraz dla tych, które nie wiedzą jeszcze, jaki sprzęt narciarski będzie dla nich najodpowiedniejszy. Niemniej jednak nawet w takim przypadku warto wiedzieć na co zwrócić uwagę nie mówiąc już o tym, gdy decydujemy się na zakup własnego sprzętu narciarskiego.

Podstawowymi parametrami przy doborze nart są wzrost i waga sportowca. Zazwyczaj stosuje się długość narty krótszą o 10-15 cm niż wzrost użytkownika. W przypadku osób o wysokich umiejętnościach i dobrej kondycji fizycznej narty mogą być dłuższe. Drugi miernik – waga jest inaczej rozpatrywany dla mężczyzn, a inaczej dla kobiet.

Następnie powinniśmy się kierować stylem jazdy oraz naszymi umiejętnościami. Krótkie narty są dobre dla osób początkujących. Łatwo się na nich skręca. Nie sprawdzają się jednak na twardych stokach. Przy większych prędkościach mogą się pojawić problemy ze stabilnością. Średnio-zaawansowani narciarze mogą wybrać nieco dłuższe deski do jazdy, takie, które sięgają im nosa. Znacznie lepiej reagują na dynamikę ciała, maja lepszą przyczepność i jednocześnie pozwalają na odrobinę niedoskonałości technicznych. Najbardziej zaawansowani ulubieńcy narciarstwa powinni wybrać długość sięgającą im czoła. Doskonale sprawdzają się w szybkich i pewnych zjazdach. Idealnie pasują na strome i trudne stoki.

Ranking nart

Ranking producentów

A może snowboard?

Z reguły jazda na nartach jest łatwiejsza i mniej skomplikowana niż snowboard. Jazda na nartach umożliwia podparcie się kijkami, służącymi do odpychania się, dzięki czemu łatwiej jest zachować równowagę. Z kolei na snowboardzie musimy utrzymać ją samodzielnie i tak nauczyć się balansować ciałem, by swobodnie nią sterować. Osobom, które opanowały jazdę na nartach, o wiele łatwiej i szybciej przychodzi nauka jazdy na desce. Snowboard wymaga lepszej kondycji i sprawności fizycznej niż narty, o czym również należy pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *