Strona główna Hobby Ile kosztują narty?

Ile kosztują narty?

autor ile kosztuje
0 komentarz 599 odsłon 3 minuty czytania

Zbliżająca się wielkimi krokami zima skłania do myślenia nad zarzuconymi na wiele miesięcy sportami zimowymi. Wiele osób nie wyobraża sobie ferii zimowych czy urlopu bez pobytu w górach. Warto wzbogacić go o aktywność fizyczną i spróbować swoich sił na nartach lub na snowboardzie. Zimowy wypoczynek połączony z takim ruchem pozwala naprawdę odprężyć się po pracy i zapomnieć o codziennych stresach.

Jak wybrać narty?

Amatorzy zimowego sportu, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z narciarstwem często stają przed dylematem jak odpowiednio i fachowo wybrać sprzęt. Problem mamy z głowy, gdy zdajemy się na wypożyczalnie i doradę znajdującego się tam “fachowca”. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób uczących się, które nie są pewne, czy spodoba im się ten sport oraz dla tych, które nie wiedzą jeszcze, jaki sprzęt narciarski będzie dla nich najodpowiedniejszy. Niemniej jednak nawet w takim przypadku warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę nie mówiąc już o tym, gdy decydujemy się na zakup własnego sprzętu narciarskiego.

Podstawowymi parametrami przy doborze nart są wzrost i waga sportowca. Zazwyczaj stosuje się długość narty krótszą o 10-15 cm niż wzrost użytkownika. W przypadku osób o wysokich umiejętnościach i dobrej kondycji fizycznej narty mogą być dłuższe. Drugi miernik – waga jest inaczej rozpatrywany dla mężczyzn, a inaczej dla kobiet.

Następnie powinniśmy się kierować stylem jazdy oraz naszymi umiejętnościami. Krótkie narty są dobre dla osób początkujących. Łatwo się na nich skręca. Nie sprawdzają się jednak na twardych stokach. Przy większych prędkościach mogą się pojawić problemy ze stabilnością. Średnio-zaawansowani narciarze mogą wybrać nieco dłuższe deski do jazdy, takie, które sięgają im nosa. Znacznie lepiej reagują na dynamikę ciała, maja lepszą przyczepność i jednocześnie pozwalają na odrobinę niedoskonałości technicznych. Najbardziej zaawansowani ulubieńcy narciarstwa powinni wybrać długość sięgającą im czoła. Doskonale sprawdzają się w szybkich i pewnych zjazdach. Idealnie pasują na strome i trudne stoki.

Ile kosztują narty?

Ceny nart mogą się różnić w zależności od sezonu, promocji czy wyprzedaży. Jeśli jesteś początkującym narciarzem, warto rozważyć wypożyczenie sprzętu lub zakup używanych nart, zanim zdecydujesz się na zakup nowego zestawu. Pamiętaj również, że oprócz samych nart będziesz potrzebować również innych elementów, takich jak buty narciarskie, kijki, kask, gogle i odpowiednią odzież. To, ile kosztują narty, opisujemy poniżej:

1. Narty alpejskie (zjazdowe):

  • Początkujące: od 600 do 2000 PLN – te narty są zazwyczaj łatwe w prowadzeniu, elastyczne i wybaczające, co ułatwia naukę jazdy.
  • Średnio zaawansowane: od 1500 do 4000 PLN – takie narty oferują większą różnorodność w zakresie konstrukcji, technologii i wydajności, a także zrównoważone właściwości dla różnych stylów jazdy.
  • Zaawansowane: od 3000 do 8000 PLN (i więcej) – te narty są często wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów i zaawansowanych technologii, oferując najlepsze osiągi, precyzję i trwałość.

2. Narty biegowe:

  • Początkujące: od 400 do 1500 PLN – te narty są przeznaczone dla osób uczących się jazdy na nartach biegowych, są łatwe w prowadzeniu i mają prostą konstrukcję.
  • Zaawansowane: od 1000 do 4000 PLN – te narty są lżejsze, bardziej wytrzymałe i mają zaawansowaną konstrukcję, co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników podczas biegu.

A może snowboard?

Z reguły jazda na nartach jest łatwiejsza i mniej skomplikowana niż snowboard. Jazda na nartach umożliwia podparcie się kijkami, służącymi do odpychania się, dzięki czemu łatwiej jest zachować równowagę. Z kolei na snowboardzie musimy utrzymać ją samodzielnie i tak nauczyć się balansować ciałem, by swobodnie nią sterować. Osobom, które opanowały jazdę na nartach, o wiele łatwiej i szybciej przychodzi nauka jazdy na desce. Snowboard wymaga lepszej kondycji i sprawności fizycznej niż narty, o czym również należy pamiętać.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl