Rower

Rower

Wybór roweru to z pozoru jasna i łatwa sprawa. Czasy, gdy na rynku dostępny był tylko jeden typ roweru dawno już przeminęły. Obecnie oferta producentów rowerów jest tak wielka, że warto jej się lepiej przyjrzeć. Wybierając odpowiedni rower warto się zastanowić jaki styl jazdy preferujemy. Warto przy swoich wyborach wziąć także nawierzchnię po której będziemy poruszać się przez większość czasu.

Jaki rower?

Gdy preferujemy miejską jazdę po dobrych drogach i ścieżkach rowerowych powinniśmy zastanowić się nad rowerem z kołami 28 calowymi i cienkimi oponami. Rowery klasy miejskiej charakteryzują się dużą wygodą, posiadają bowiem miękkie i duże siodełka, rama jest także tak wyprofilowana że pozycja cyklisty jest wygodna. Rowery tego typu mają też dobry osprzęt, zazwyczaj wyposażone są w pełne oświetlenie, dzwonek rowerowy, błotniki, a także bagażnik i koszyk na kierownicy.

Osoby preferujące jazdę po ścieżkach rowerowych z zacięciem do szybkiej jazdy, mogą wybrać tzw. rowery szosowe, podobnie jak rowery miejskie mają one cienkie opony i duże koła. Różnic jest jednak więcej niż podobieństw. Przede wszystkim pozycja w rowerach szosowych jest bardziej niewygodna, posiada siodełko typu sportowego oraz zazwyczaj zamontowane są w nich cięższe przełożenia, dzięki którym można osiągnąć szybsze prędkości.

Rower górski

Kolejny typ roweru to niekwestionowany leader na naszym rynku. Mowa tutaj o rowerze górskim, w skład którego wchodzą rowery do jazdy XC -cross-country , DH – downhill, FR – freeride a także rowery enduro. Rowery górskie w swoim przeznaczeniu stosowane są do ciężkiej jazdy, także osoby lubiące wypady poza miasto, które lubią leśne podróże powinny zastanowić się nad zakupem roweru tego typu. Rowery górskie charakteryzują się grubszymi oponami ze specjalnym bieżnikiem do jazdy w terenie, a także amortyzacją. Można spotkać rowery częściowo amortyzowane – z przednim amortyzatorem a także tzw. full’e z amortyzacją przedniego widelca oraz amortyzacją pod siodłową.

Najpopularniesze rowery

Ranking producentów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *