Królik

Królik, zwłaszcza miniaturowy jest idealnym zwierzęciem domowym zarówno dla małego dziecka, jak i osoby dorosłej. Żyje zazwyczaj 7-8 lat, chociaż przy odpowiedniej opiece potrafi dożyć nawet do 12. Nie wymaga on tyle uwagi ani pieniędzy co pies czy kot a okazuje się wspaniałym towarzyszem. Ceny królików są zróżnicowane – jeśli decydujemy się na adopcję królika, zazwyczaj jego koszt będzie równy cenie klatki. W przypadku młodych zwierząt – kupionych w sklepach zoologicznych jest to koszt od 30 do 70 zł.

Zdarzają się oczywiście i króliki kosztujące 200 zł – bardziej odporne na choroby, żyjące dłużej niż zwykła miniaturka.

Wyprawka dla królika

Decydując się na królika, oprócz ceny samego zwierzęcia pod uwagę należy brać takie koszty jak:

 • klatka
 • wyściółka – sianko, trociny
 • suchy pokarm
 • marchewki i inne warzywa

Przy wyborze klatki dobrze pamiętać, że królik (mimo, że miniaturowy) rośnie. Co prawda nie osiągnie on nigdy rozmiarów normalnego królika hodowlanego ale najmniejszy rozmiar klatki może szybko okazać się za mały – królik musi mieć możliwość poruszania się w niej. Wśród klatek króliczych jest duży wybór a ceny zaczynają się już od 50 zł – są to klatki zupełnie podstawowe – bez pojemników na wodę i jedzenie, o zabawkach króliczych nie wspominając. Nieco droższe i większe są klatki w granicach cenowych 90-190 zł. Najwygodniejsze dla zwierząt i niestety zajmujące najwięcej miejsca są królicze domki – klatki piętrowe, często z elementami drewnianymi, swoim wyglądem przypominają miniaturowe domy. Ceny króliczych domków wahają się między 170 zł a 560 zł. Charakterystyczną rzeczą dla króliczych domków jest dolny wybieg – część klatki ze zdejmowaną podłogą lub zupełnie bez niej. W cieplejsze dni domek można z powodzeniem umieścić w ogrodzie i pozwolić pupilowi cieszyć się powietrzem bez obaw o jego bezpieczeństwo.

Króliki miniaturowe nie są bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Często okazuje się, że specjalna królicza karma wcale im nie odpowiada i wolą zjeść zerwanego w trawie mlecza czy marchewkę – nie martwmy się więc na zapas o finanse bo królik chętnie zje zarówno kawałek kapusty, jak i ziarenka słonecznika. Sucha karma dla królików kosztuje mniej więcej 10 zł za kilogram – cena różni się w zależności od firmy oraz składu. Lepiej zainwestować więcej w karmę składającą się z mieszaniny ziaren niż w zmielone i specjalnie ulepione kulki.

Trociny i sianko – jest to koszt bardzo niewielki – jedno opakowanie zarówno sianka jak i trocin kosztuje w granicach 3 zł i wystarcza na dość długo. Króliki używają trocin w wiadomym celu, często także, zwłaszcza w okresie letnim – kiedy mają dostęp do świeżej trawy i celach higienicznych używają również sianka. W zimie wolą je skonsumować.

W klatce dobrze również umieścić kawałek kory/twardy patyk aby królik miał na czym ścierać zęby – należy pamiętać, że zęby królika rosną przez całe życie a ich nieścieranie może skończyć się wizytą u weterynarza.

Poniżej cenowe zestawienie akcesoriów króliczych oraz ich wydajność:

TowarOrientacyjna cenaNa ile wystarcza
Królik30 – 70 zł7-8 lat
Klatka podstawowa50 – 80 zł1 rok
Klatka duża90 – 190 złDo końca
Króliczy domek170 – 560 złDo końca
Opakowanie trocin3 zł4-5 czyszczeń /miesiąc
Opakowanie siana3 zł4-5 czyszczeń/miesiąc
Sucha karma w postaci kulek10 zł/kilogram2 miesiące (przy karmieniu również warzywami, owocami i trawą)
Sucha karma w postaci ziaren15 zł/kilogram2 miesiące (przy karmieniu również warzywami, owocami i trawą)
Warzywa i owoce typu marchewka/kapusta/jabłkoWedług aktualnych cen sklepowychZależy od apetytu królika

Zainwestować można również w królicze zabawki – odciągną uwagę naszego pupila od kabelków i rogów mebli ale zamiast wydawać dodatkowe pieniądze można poświęcić stare klocki, pudełko kartonowe czy wiklinowy kosz – królik doskonale potrafi zająć sobie czas bawiąc się tak banalnymi przedmiotami.

7 komentarzy do “Królik”

 1. 1. Królik domowy (w sensie pupil) który ma żyć te 12 lat na karmie z ziaren długo nie pociągnie. Podstawą diety jest siano, dzięki jedzeniu którego ściera zęby.
  2. Królik nie powinien jeść kapusty i słonecznika (wzdęcia, kalorie)
  3. Dobra karma to minimum 30zł za kg (w niej nie ma być ziaren, same zioła i trawy, suszki warzyw i owoców, nasiona w diecie dozwolone)
  4. Króliki na trocinach stać nie powinny. W klatce powinna być kuweta z drewnianym żwirkiem. Królik siano je cały rok, nie powinien na nim stać, bo jeśli zje zasikane to będzie problem.
  5. Doedukować się i lepiej przeedytować ten post.

 2. Artykuł wprowadza w błąd – dla królików nie stosujemy trocin i siana jako wyściółki; trociny pylą i szkodzą uszakom – do kuwety używamy drewnianego granulatu czyli peletu, siano podajemy w paśnikach aby uszak na niego nie nasikał ( a później go nie zjadł). Króliki nie jedzą ziaren i nie powinny żadnego ziarna dostawać. Podstawą żywienia królika jest siano, woda i zioła, – marchew, jabłko lub inne owoce podajemy jako przysmak. Kapusty nie podajemy w ogóle – powodują wzdęcia; – podstawowa rzecz o której nie wspomniano – króliki należy szczepić 1 lub 2 razy w roku w zależności od rodzaju szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *