Strona główna Hobby Ile kosztuje królik?

Ile kosztuje królik?

autor ile kosztuje
7 komentarzy 1,9K odsłon 4 minuty czytania

Królik, zwłaszcza miniaturowy jest idealnym zwierzęciem domowym zarówno dla małego dziecka, jak i osoby dorosłej. Żyje zazwyczaj 7-8 lat, chociaż przy odpowiedniej opiece potrafi dożyć nawet do 12. Nie wymaga on tyle uwagi ani pieniędzy co pies czy kot a okazuje się wspaniałym towarzyszem. Ceny królików są zróżnicowane – jeśli decydujemy się na adopcję królika, zazwyczaj jego koszt będzie równy cenie klatki. W przypadku młodych zwierząt – kupionych w sklepach zoologicznych jest to koszt od 30 do 70 zł.

Jaka wyprawka dla królika?

Decydując się na królika, oprócz ceny samego zwierzęcia pod uwagę należy brać takie koszty jak:

  • klatka
  • wyściółka – sianko, trociny
  • suchy pokarm
  • marchewki i inne warzywa

Przy wyborze klatki dobrze pamiętać, że królik (mimo, że miniaturowy) rośnie. Co prawda nie osiągnie on nigdy rozmiarów normalnego królika hodowlanego ale najmniejszy rozmiar klatki może szybko okazać się za mały – królik musi mieć możliwość poruszania się w niej. Wśród klatek króliczych jest duży wybór a ceny zaczynają się już od 50 zł – są to klatki zupełnie podstawowe – bez pojemników na wodę i jedzenie, o zabawkach króliczych nie wspominając. Nieco droższe i większe są klatki w granicach cenowych 90-190 zł. Najwygodniejsze dla zwierząt i niestety zajmujące najwięcej miejsca są królicze domki – klatki piętrowe, często z elementami drewnianymi, swoim wyglądem przypominają miniaturowe domy. Ceny króliczych domków wahają się między 170 zł a 560 zł. Charakterystyczną rzeczą dla króliczych domków jest dolny wybieg – część klatki ze zdejmowaną podłogą lub zupełnie bez niej. W cieplejsze dni domek można z powodzeniem umieścić w ogrodzie i pozwolić pupilowi cieszyć się powietrzem bez obaw o jego bezpieczeństwo.

Króliki miniaturowe nie są bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Często okazuje się, że specjalna królicza karma wcale im nie odpowiada i wolą zjeść zerwanego w trawie mlecza czy marchewkę – nie martwmy się więc na zapas o finanse bo królik chętnie zje zarówno kawałek kapusty, jak i ziarenka słonecznika. Sucha karma dla królików kosztuje mniej więcej 10 zł za kilogram – cena różni się w zależności od firmy oraz składu. Lepiej zainwestować więcej w karmę składającą się z mieszaniny ziaren niż w zmielone i specjalnie ulepione kulki.

Trociny i sianko – jest to koszt bardzo niewielki – jedno opakowanie zarówno sianka jak i trocin kosztuje w granicach 3 zł i wystarcza na dość długo. Króliki używają trocin w wiadomym celu, często także, zwłaszcza w okresie letnim – kiedy mają dostęp do świeżej trawy i celach higienicznych używają również sianka. W zimie wolą je skonsumować.

W klatce dobrze również umieścić kawałek kory/twardy patyk aby królik miał na czym ścierać zęby – należy pamiętać, że zęby królika rosną przez całe życie a ich nieścieranie może skończyć się wizytą u weterynarza.

Ceny akcesoriów dla królika

Poniżej cenowe zestawienie akcesoriów króliczych oraz ich wydajność:

Towar Orientacyjna cena Na ile wystarcza
Królik 30 – 70 zł 7-8 lat
Klatka podstawowa 50 – 80 zł 1 rok
Klatka duża 90 – 190 zł Do końca
Króliczy domek 170 – 560 zł Do końca
Opakowanie trocin 3 zł 4-5 czyszczeń /miesiąc
Opakowanie siana 3 zł 4-5 czyszczeń/miesiąc
Sucha karma w postaci kulek 10 zł/kilogram 2 miesiące (przy karmieniu również warzywami, owocami i trawą)
Sucha karma w postaci ziaren 15 zł/kilogram 2 miesiące (przy karmieniu również warzywami, owocami i trawą)
Warzywa i owoce typu marchewka/kapusta/jabłko Według aktualnych cen sklepowych Zależy od apetytu królika

Zainwestować można również w królicze zabawki – odciągną uwagę naszego pupila od kabelków i rogów mebli, ale zamiast wydawać dodatkowe pieniądze, można poświęcić stare klocki, pudełko kartonowe czy wiklinowy kosz – królik doskonale potrafi zająć sobie czas bawiąc się, tak banalnymi przedmiotami.

Ile kosztuje królik?

A ile kosztuje królik? Ceny królików różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak rasa, wiek, jakość i dostępność.

Niektóre popularne rasy królików, takie jak Mini Rex, Holland Lop i Dwarf, zazwyczaj kosztują od 50 do 200 zł. Króliki rasowe zazwyczaj są droższe i mogą kosztować od 200 do 500 zł lub więcej, w zależności od rasy i jakości. Króliki hodowlane lub hodowlane na mięso zazwyczaj kosztują mniej i są dostępne za około 50 do 150 zł.

Podsumowując, ceny królików mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rasa, wiek, jakość i dostępność. Mogą wahać się od kilku złotych do kilkuset złotych.

podobne artykuły

7 komentarzy

master 8 maja 2015 - 09:14

Co zrobić w mieście, z królikiem który zdechnie ?

odpowiedz
Króliczkomaniak 17 stycznia 2016 - 18:16

Wykopaj gdzieś dół..

odpowiedz
zx 25 września 2016 - 20:17

Zrób tak jak ja zrobiłem ze swoją teściową, czyli wywieź do lasu, wykop głęboki dół i zakop. Pozdrawiam :)

odpowiedz
Pan Puś 23 października 2017 - 16:25

oddać do weterynarza, do utylizacji. Zakopywanie jakichkolwiek zwierząt jest karalne.

odpowiedz
Savariati S 17 stycznia 2017 - 20:47

1. Królik domowy (w sensie pupil) który ma żyć te 12 lat na karmie z ziaren długo nie pociągnie. Podstawą diety jest siano, dzięki jedzeniu którego ściera zęby.
2. Królik nie powinien jeść kapusty i słonecznika (wzdęcia, kalorie)
3. Dobra karma to minimum 30zł za kg (w niej nie ma być ziaren, same zioła i trawy, suszki warzyw i owoców, nasiona w diecie dozwolone)
4. Króliki na trocinach stać nie powinny. W klatce powinna być kuweta z drewnianym żwirkiem. Królik siano je cały rok, nie powinien na nim stać, bo jeśli zje zasikane to będzie problem.
5. Doedukować się i lepiej przeedytować ten post.

odpowiedz
Pan Puś 23 października 2017 - 16:45

Artykuł wprowadza w błąd – dla królików nie stosujemy trocin i siana jako wyściółki; trociny pylą i szkodzą uszakom – do kuwety używamy drewnianego granulatu czyli peletu, siano podajemy w paśnikach aby uszak na niego nie nasikał ( a później go nie zjadł). Króliki nie jedzą ziaren i nie powinny żadnego ziarna dostawać. Podstawą żywienia królika jest siano, woda i zioła, – marchew, jabłko lub inne owoce podajemy jako przysmak. Kapusty nie podajemy w ogóle – powodują wzdęcia; – podstawowa rzecz o której nie wspomniano – króliki należy szczepić 1 lub 2 razy w roku w zależności od rodzaju szczepionki.

odpowiedz
agabaga 23 października 2017 - 21:24

Stek bzdur bez najmniejszej wiedzy o tych zwierzętach, takim żywienie szybko się królika zamorduje

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl