Strona główna Hobby Ile kosztuje gitara?

Ile kosztuje gitara?

autor ile kosztuje
0 komentarz 946 odsłon 3 minuty czytania

Gitara jest jednym z najbardziej popularnych instrumentów muzycznych na świecie. Składa się z korpusu, gryfu, mostka, kluczy i strun, które są naciągane na gryfie i brzmienie jest wytwarzane, gdy struny są dotykane.

Ile kosztuje gitara klasyczna?

Ma zawsze nylonowe struny w ilości sześciu, dość szeroki i płaski gryf, struny wiązane na mostku. Jest to najpopularniejszy i zarazem najtańszy rodzaj gitary – świetnie nadaje się do nauki gry. Ceny gitar klasycznych zaczynają się już od 35 zł, jednak za taką kwotę nie należy spodziewać się cudów. Gitary w cenach poniżej 100 zł zazwyczaj mają wady, są wykonane z marnej jakości materiałów i szybko ulegają zniszczeniu. Częściej, zamiast naprawiać tanią gitarę, bardziej opłaca się kupić zupełnie nową.

W przedziale cenowym 200 – 300 zł można nabyć niezłą gitarę klasyczną, jednak należy dokładnie wypróbować wybrany sprzęt przed jego kupieniem. Dysponując budżetem około 1000 zł można kupić już używaną gitarę w bardzo dobrym stanie z manufaktur hiszpańskich – są to najlepsze jakościowo instrumenty tego typu.

W przedziale cenowym 1000 – 1500 zł w zasadzie można brać gitary w ciemno. Przy takiej cenie wykonanie, użyte materiały oraz brzmienie będą w co najmniej zadowalającej jakości.
Dla osób cierpiących na nadmiar gotówki znajdą się i droższe gitary – hiszpańskie manufaktury oferują instrumenty w kwotach do 5500 zł.

Gitara akustyczna – ile kosztuje?

Służy głównie jako instrument sceniczny oraz do gry w zespole. Ma większe pudło niż gitara klasyczna i jest od niej nieco głośniejsza. Struny w gitarze akustycznej są metalowe, mocowane na kołki w mostku a gryf dość wąski i półokrągły. Naprężenie strun w gitarze akustycznej jest wielokrotnie większe niż w klasycznej a ich średnica mniejsza – struny łatwiej wpijają się w palce.

Najtańszą gitarę akustyczną można kupić już za 60 zł, jednak taki instrument w zasadzie nie nadaje się do grania, a jeśli jakimś cudem nie ma w nim wad to i tak nie posłuży nam zbyt długo, może co najwyżej jako rozpałka przy ognisku. Najdroższa gitara akustyczna kosztuje prawie 15 000 zł, czyli tyle, co dziesięcioletni używany samochód. Gitara akustyczna, której nie trzeba się wstydzić ani martwić o jakość powinna kosztować w granicach 400 – 1000 zł, jednak i w tańszych modelach można znaleźć perełki.

Ceny gitary elektrycznej

Nie posiada pudła rezonansowego a zwykłą deskę. Sama w sobie gra bardzo cicho, ale dzięki przetwornikom elektromagnetycznym można ją podłączyć do wzmacniacza. Najbardziej tandetne wzmacniacze można kupić za ok. 150 zł, rozsądne ok. 400 zł, dobre ponad 1000 zł. Na początek można jednak podłączyć się pod wieżę lub telewizor.

Najtańsze gitary elektryczne można kupić już za 80 zł – te najlepiej nadają się do widowiskowego rozbijania instrumentu na scenie, do faktycznego grania – nie bardzo. Najdroższa gitara elektryczna kosztuje 44 000 zł i jest to gitara HEX – 7 ESP LTD Nergal, tańsze modele można nabyć do 15 000 zł. Rozsądna cena gitary elektrycznej, na której da się grać to około 2 000 – 4 000 zł. Porządna gitara to koszt od 5 000 – 8 000 zł. Oczywiście okazyjnie można nabyć porządną gitarę o wiele taniej.

Ile kosztuje gitara basowa?

Używana w zasadzie tylko do gry w zespole – jest odmianą gitary elektrycznej. Posiada zazwyczaj tylko cztery dość grube strun. Ceny gitar basowych przedstawiają się prawie tak samo jak ceny gitar elektrycznych, jednak tutaj najwyższa kwota, za jaką można kupić gitarę to około 16 000 zł.

Zestawienie cen gitar

Rodzaj gitary Przedział cenowy
Gitara klasyczna 35 zł – 5 500 zł
Gitara akustyczna 60 zł – 15 000 zł
Gitara elektryczna 80 zł – 44 000 zł
Gitara basowa 120 zł – 16 000 zł

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl