Strona główna Komputery Ile kosztuje dysk SSD?

Ile kosztuje dysk SSD?

autor ile kosztuje
0 komentarz 951 odsłon 4 minuty czytania

SSD czyli Solid State Drive to rodzina nowych dysków twardych, która jakiś czasu pojawiła się na rynku i od razu przewróciła go do góry nogami. Reklamowane jako demony szybkości, które sprawią, że praca na komputerze stanie się przyjemnością. Czytaj wiec dalej, jeśli szukasz szybkiego dysku dla siebie!

Czym jest dysk SSD?

Dyski SSD charakteryzują się mniejszymi pojemnościami niż standardowe dyski HDD, a ze względu na szybszą pracę mają niestety wyższą cenę. W przeciwieństwie do tradycyjnych dysków twardych, które używają ruchomych części do odczytywania i zapisywania danych, SSD wykorzystują pamięć flash, która pozwala na szybsze i niezawodne przechowywanie i odczytywanie danych. Dzięki temu, że konstrukcja nie przewiduje ruchomych części, dyski flashowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla przenośnych urządzeń, takich jak laptopy.

Flash

Dyski SSD to tak naprawdę pamięci Flash, czyli podobna do popularnych pen-drive’ów, które posiada wiele osób. Opakowane one zostały w obudowę przypominającą dysk twardy i wymieniony został sposób komunikacji z komputerem. Zamiast USB mamy szybsze złącze SATA.

SATA II i SATA III

SATA to określenie złącza, za pomocą jakiego nasz dysk komunikuje się z płytą główną komputera. To głównie on determinuje prędkość, jaką nasz dysk osiągnie. W przypadku dysków SSD głównie dominują SATA II oraz SATA III. Ten ostatni umożliwia szybsze transfery, ale oczywiście z tego powodu jest droższy. Decydując się na dysk SATA III upewnijmy się, że model, który wybierzemy będzie mógł wykorzystać pełną prędkość.

Dyski ze złączem SATA II możemy już nabyć w cenie 100 zł za pojemność 8GB. Najdroższe mogą kosztować nawet 7000 zł za 500 GB OCZ OCZSSD2-1CLS500G Colossus. Najtańszy dysk SATA III 364 zł za 64 GB Crucial CT064M4SSD2.

Wielkość dysku ma znaczenie

Dyski SSD posiadają wyższą cenę za 1 GB danych, w związku z tym ich ceny są wyższe niż standardowych dysków HDD. Najmniejsze nie różnią się znacząco przestrzenią od pamięci USB, a zatem możemy znaleźć dyski z 8GB przestrzeni za niewiele więcej jak 100 zł. Największe dyski to te osiągające 500 GB monstra za kilka tysięcy złotych.

MLC a SLC

Prócz rozróżnienia ze względu na złącze dzielimy dyski na MLC i SLC. MLC, czyli Multi-Level Cell charakteryzują się tym, że poszczególna komórka może przechowywać więcej niż 1 bit informacji. W przeciwieństwie do MLC, Single-Level Cell przechowuje tylko 1 bit informacji. Dyski MLC są tańsze w produkcji a przez to teoretycznie ich żywotność jest krótsza.

Dyski SLC kosztują znacznie więcej – 2500 zł za 64 GB Intel X-25-E SSDSA2SH064G101.

Ile kosztuje dysk SSD?

wielkość dysku cena
dysk 40 GB

100 zł – 2 600 zł

dysk 40 GB – 80 GB

286 zł – 4 600 zł

dysk 80 GB – 120 GB

500 zł – 5 000 zł

dysk 120 GB

550 zł – 7 300 zł

Jakie są najszybsze dyski SSD?

Przy zakupie, oprócz pojemności, zwróćmy uwagę na szybkość dysku. Nie ma przecież sensu wydawać sporych pieniędzy na urządzenie, które nie przyniesie oczekiwanego wzrostu wydajności. Oto lista 5 dysków SSD, na których otwieranie nawet kilku aplikacji jednocześnie przebiega najszybciej. Do zmierzenia czasu zostało wykorzystane oprogramowanie PC Mark Vantage, które symuluje normalną pracę na komputerze.

Prędkości odczytu dysków SSD
model prędkość odczytu
Corsair CSSD-F240GB3 Force Series 330,9 MB/s
OCZ SLD3-25SAT3-120G Solid3 313,5 MB/s
OCZ VTX3MI-25SAT3-120G Vertex 3 MAX 302,0 MB/s
OCZ VTX3-25SAT3-240G Vertex 3 295,2 MB/s
OCZ AGT3-25SAT3-240G Agility 274,4 MB/s

Jak widać, różnorodności praktycznie nie ma i podium zostało zajęte tylko przez dwóch producentów dysków. Warto zwrócić uwagę na dysk nr 1, jeśli skupiamy się na urządzeniach o pojemności 240 GB. To właśnie Corsair posiada najkorzystniejszy wskaźnik ceny do wydajności! Dla porównania model OCZ Vertex 3 nie dość, że jest mniej wydajny, to kosztuje ok. 150 zł więcej od Corsair.

A z jakiego dysku korzystasz Ty? Podziel się swoją konfiguracją z innymi miłośnikami sprzętu PC w sekcji komentarzy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl