Strona główna Komputery Ile kosztuje laptop, notebook?

Ile kosztuje laptop, notebook?

autor ile kosztuje
0 komentarz 203 odsłon 4 minuty czytania

Największą popularnością cieszą się laptopy firm Asus, HP oraz Acer. Łącznie posiadają ponad 46% udziału w rynku notebooków. Najtańszy model Asusa (X53U-SX201) kupimy już za 1199 złotych, a HP Compaq 610 NX556EA i Acer Aspire za 1215 zł. Jak widać, ceny nie są już takie jak dawniej i markowy sprzęt da się kupić za niewielkie pieniądze.

Przykładowe ceny laptopów często kupowanych w Polsce

Model laptopa Szacunkowa cena (PLN) Specyfikacja (przykładowa)
Dell XPS 13 5000-8000 Intel Core i5/i7, 8-16 GB RAM, 256-512 GB SSD, 13,3″ ekran
Apple MacBook Air (M1, 2020) 4500-6000 Apple M1, 8-16 GB RAM, 256-512 GB SSD, 13,3″ ekran
HP Pavilion 15 2500-4000 Intel Core i5, 8-16 GB RAM, 256-512 GB SSD, 15,6″ ekran
Asus ZenBook 14 3500-6000 AMD Ryzen 5/7, 8-16 GB RAM, 256-512 GB SSD, 14″ ekran
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6000-10000 Intel Core i5/i7, 8-16 GB RAM, 256-512 GB SSD, 14″ ekran
Acer Aspire 5 2000-3000 Intel Core i3/i5, 4-8 GB RAM, 256-512 GB SSD, 15,6″ ekran

Jak wybrać laptopa?

Laptopy w ostatnich latach z niszowego i raczej ekskluzywnego sprzętu stały się rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich. Rozwój technologiczny sprawił, że ceny przenośnych komputerów spadły do poziomu takiego, iż może sobie na nie pozwolić przeciętny zjadacz chleba. A że notebook ma wiele zalet, popularność tego typu urządzeń utrzymuje się na wysokim poziomie.

Jeżeli planujesz zakup przenośnego komputera, zanim wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze, zadaj sobie pytanie “Jak wybrać laptopa?”. Jest to istotne, ponieważ sprzedawcy są wyszkoleni w tym, aby wcisnąć Ci nie taki sprzęt, którego potrzebujesz, ale taki, na którym najwięcej zarobią. Poza tym znaczenie ma jeszcze reklama – nawet nieświadomie ulegasz jej wpływowi i będąc w sklepie sięgniesz po reklamowany produkt, nawet jeżeli nie będzie dopasowany do twoich preferencji.

Dla kogo notebook?

Pierwotnie notebook był urządzeniem adresowanym głównie do klienta biznesowego. Miał zastosowanie biurowe, pomagał w pracy, przy wykonywaniu zadań nie wymagających zbyt dużej mocy obliczeniowej. Jednak to uległo zmianie wraz z postępem technologii i miniaturyzacją. Obecnie nawet przeciętny laptop ma w obudowie zamknięte podzespoły pozwalające na wykonywanie skomplikowanych zadań.

Dokonując zakupu oglądaj laptopy pod kątem swoich realnych potrzeb. Droższe nie zawsze oznacza lepsze. Często może być tak, iż przepłacisz za coś, czego nie będziesz w pełni wykorzystywał. Zastanów się więc, po co Ci ten sprzęt. Jeżeli nie będzie to laptop do grania czy obróbki grafiki, nie potrzebujesz w nim mocnej karty graficznej. Podobnie przy surfowaniu i pisaniu obejdziesz się bez supermocnego procesora i dużej ilości RAM-u. Nie daj się uwieść marketingowym sztuczkom. Pokusa jest duża, ale zastanów się, czy warto wydawać ogromną kwotę tylko za to, żeby w specyfikacji sprzętu móc przeczytać imponujące liczby, świadczące o jego mocy, której i tak nigdy nie wykorzystasz?

Rozsądek przy wyborze konfiguracji ma także inne znaczenie. Notebook, aby w pełni dostarczył ci komfortu mobilności, musi pracować na baterii. Im mocniejsza elektronika, tym więcej prądu potrzebuje, skraca się więc czas pracy między ładowaniami ogniwa. No i trzecia rzecz – waga. Prostsza konstrukcja jest lżejsza. Docenisz ten aspekt podczas codziennego użytkowania – ciężki laptop może wyglądać imponująco, jednak szybko zauważysz, że z komfortem pracy ma to niewiele wspólnego.

Ile kosztuje notebook?

Ile kosztuje notebook? Poniżej przegląd cen:

  • Budżetowe notebooki: Zaczynają się od około 1000-1500 PLN. Oferują podstawowe funkcje i specyfikacje, takie jak niskonapięciowe procesory, 4-8 GB pamięci RAM i dyski twarde HDD lub mniejsze dyski SSD. Mogą być odpowiednie dla prostych zastosowań, takich jak przeglądanie internetu, prace biurowe czy media społecznościowe.
  • Notebooki średniej klasy: Kosztują od około 1500 do 3000 PLN. Oferują lepsze specyfikacje, takie jak wydajniejsze procesory, 8-16 GB pamięci RAM, większe dyski SSD i czasami dedykowane karty graficzne. Są odpowiednie dla bardziej zaawansowanych zastosowań, takich jak wielozadaniowość, prace z grafiką czy podstawowe granie w gry komputerowe.
  • Notebooki premium: Cena zaczyna się od około 3000 PLN i może sięgać nawet 10 000 PLN lub więcej. Oferują wysokiej klasy specyfikacje, takie jak potężne procesory, 16 GB lub więcej pamięci RAM, duże dyski SSD, zaawansowane karty graficzne oraz wysokiej jakości wyświetlacze. Są odpowiednie dla profesjonalistów, takich jak programiści, projektanci, inżynierowie czy entuzjaści gier komputerowych.

Czym się różni laptop od notebooka?

Różnica laptop a notebook zatarła się wraz z rozwojem urządzeń mobilnych, aktualnie są to praktycznie synonimy, czyli laptop = notebook. Kiedyś notebook oznaczał “elektroniczny”, czyli cyfrowe urządzenie z dedykowanymi narzędziami i funkcjami do planowania, zarządzania, kontaktów, notatek itd., a laptop (czyli lap – kolano, top – na wierzchu = trzymany na kolanach) był to po prosty mały komputer, teraz funkcjonalność notebooka oraz rozmiar laptopa połączyły się w jedno znaczenie:  laptop = notebook ! 🙂

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl