Laptop

Notebook

Największą popularnością cieszą się laptopy firm Asus, HP oraz Acer. Łącznie posiadają ponad 46% udziału w rynku notebooków. Najtańszy model Asusa (X53U-SX201) kupimy już za 1199 złotych, a HP Compaq 610 NX556EA i Acer Aspire za 1215 zł. Jak widać, ceny nie są już takie jak dawniej i markowy sprzęt da się kupić za niewielkie pieniądze.

Jak wybrać laptopa?

Laptopy w ostatnich latach z niszowego i raczej ekskluzywnego sprzętu stały się rozwiązaniem dostępnym dla wszystkich. Rozwój technologiczny sprawił, że ceny przenośnych komputerów spadły do poziomu takiego, iż może sobie na nie pozwolić przeciętny zjadacz chleba. A że notebook ma wiele zalet, popularność tego typu urządzeń utrzymuje się na wysokim poziomie.

Jeżeli planujesz zakup przenośnego komputera, zanim wydasz swoje ciężko zarobione pieniądze, zadaj sobie pytanie „Jak wybrać laptopa?”. Jest to istotne, ponieważ sprzedawcy są wyszkoleni w tym, aby wcisnąć Ci nie taki sprzęt, którego potrzebujesz, ale taki, na którym najwięcej zarobią. Poza tym znaczenie ma jeszcze reklama – nawet nieświadomie ulegasz jej wpływowi i będąc w sklepie sięgniesz po reklamowany produkt, nawet jeżeli nie będzie dopasowany do twoich preferencji.

Dla kogo?

Pierwotnie notebook był urządzeniem adresowanym głównie do klienta biznesowego. Miał zastosowanie biurowe, pomagał w pracy, przy wykonywaniu zadań nie wymagających zbyt dużej mocy obliczeniowej. Jednak to uległo zmianie wraz z postępem technologii i miniaturyzacją. Obecnie nawet przeciętny laptop ma w obudowie zamknięte podzespoły pozwalające na wykonywanie skomplikowanych zadań.

Dokonując zakupu oglądaj laptopy pod kątem swoich realnych potrzeb. Droższe nie zawsze oznacza lepsze. Często może być tak, iż przepłacisz za coś, czego nie będziesz w pełni wykorzystywał. Zastanów się więc, po co Ci ten sprzęt. Jeżeli nie będzie to laptop do grania czy obróbki grafiki, nie potrzebujesz w nim mocnej karty graficznej. Podobnie przy surfowaniu i pisaniu obejdziesz się bez supermocnego procesora i dużej ilości RAM-u. Nie daj się uwieść marketingowym sztuczkom. Pokusa jest duża, ale zastanów się, czy warto wydawać ogromną kwotę tylko za to, żeby w specyfikacji sprzętu móc przeczytać imponujące liczby, świadczące o jego mocy, której i tak nigdy nie wykorzystasz?

Rozsądek przy wyborze konfiguracji ma także inne znaczenie. Notebook, aby w pełni dostarczył ci komfortu mobilności, musi pracować na baterii. Im mocniejsza elektronika, tym więcej prądu potrzebuje, skraca się więc czas pracy między ładowaniami ogniwa. No i trzecia rzecz – waga. Prostsza konstrukcja jest lżejsza. Docenisz ten aspekt podczas codziennego użytkowania – ciężki laptop może wyglądać imponująco, jednak szybko zauważysz, że z komfortem pracy ma to niewiele wspólnego.

Ranking najpopularnieszych laptopów

Ranking producentów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *