Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór drukarek, które mogą współpracować z komputerami osobistymi. Równie duża jest więc różnorodność cen takiego sprzętu elektronicznego – najtańsze są modele atramentowe, a najdroższe profesjonalne drukarki laserowe, mogące drukować w kolorze na papierze o rozmiarach większych od standardowego formatu A4.
Kolorowa drukarka
Jeżeli drukarka ma służyć całej rodzinie, szczególnie dzieciom w wieku szkolnym, konieczny jest zakup urządzenia mogącego drukować w kolorze. Należy zaznaczyć, że koszt eksploatacji, czyli koszt druku, zależy bardzo mocno od trybu, w jakim pracuje drukarka (jaki tusz lub zestaw tuszy wykorzystuje) i z jakich materiałów eksploatacyjnych korzysta. Dla drukarek atramentowych uzyskanie wydruku kolorowego wymaga zastosowania mieszaniny składającej się z trzech barw podstawowych tzn. cyjanu (kolor niebiesko-zielonkawy), Magenty (kolor ciemna czerwień) i yellow (kolor żółty). Wszystkie trzy tusze dostarczane są przeważnie w jednym zbiorniku. Czasami spotyka się osobne zbiorniki dla każdego z kolorów, co jest rozwiązaniem bardziej kosztownym przy zakupie urządzenia, ale tańszym w eksploatacji – wymienia się tylko pusty pojemnik, nie tracą tuszu w pozostałych barwach.
Tusze kolorowe są jednak zdecydowanie droższe niż tusz czarny, dotyczy to zarówno produktów rekomendowanych przez producentów drukarek jak i tańszych zamienników. Należy tutaj zaznaczyć, że jakość zamienników dostępnych na rynku jest bardzo różna, niektóre zapewniają parametry podobne do oryginalnych tuszów, inne są jedynie ich marną namiastką. Pamiętać należy także, aby kontrolować poziom czarnego tuszu w drukarce, gdyż w przypadku jego braku oprogramowanie postara się umieszczać kolor czarny z trzech kolorów podstawowych – jakość takiego wydruku będzie zdecydowanie gorsza, a koszt wyższy.
Przed zakupem drukarki atramentowej należy również sprawdzić jaki typ pojemników z tuszem ona obsługuje. Producenci często kusza klientów tanimi drukarkami, które jednak wymagają stosowania wymiennych zbiorników na tusz wyposażonych w kosztowną elektronikę, co znacznie zwiększy koszty użytkowania (a w przypadku intensywnego wykorzystania będzie zupełnie nieopłacalne). Stopień nasycenia tuszem kartki papieru można regulować dzięki dostarczonemu przez producenta oprogramowaniu. Pozwala to na bardziej racjonalne wykorzystanie materiałów eksploatacyjnych – niskie nasycenie można zastosować dla wydruków próbnych, a wysokie dla fotografii i obrazów, które chcemy komuś podarować. Jeśli stosujemy duże nasycenie, to po wydruku strony z drukarki atramentowej należy wyciągnąć ją ostrożnie z urządzenia, ponieważ bardzo łatwo można rozmazać atrament na papierze, który jeszcze niecałkiem wysechł. W przypadku kartek papieru o niskiej gramaturze i nieprzeznaczonych do druku z dużym nasyceniem, może dojść do deformacji powierzchni papieru.
Druk laserowy
Dzięki postępowi technologicznemu w dzisiejszych czasach bardzo obniżył się koszt zakupu urządzeń umożliwiających druk laserowy. Modele o parametrach druku czarno-białego, które są w pełni zadowalające dla użytku domowego, jak i biznesowego, są dziś dostępne praktycznie dla każdego. Duża zaletą drukarek laserowych jest szybkość ich pracy oraz znaczna trwałość wydrukowanych dokumentów. Co więcej obsługa tego typu urządzeń jest bardzo prosta, a wymiana materiałów eksploatacyjnych zdecydowanie rzadsza – jeden pełny toner wystarcza na wydrukowanie nawet kilku tysięcy stron. Kolorowe drukarki laserowe są już o wiele bardziej kosztownymi urządzeniami, a ich zakup powinien być podyktowany chęcią intensywnego ich wykorzystywania.
Jaka jest drukarka atramentowa?
Główną wadą rozwiązań opartych o druk atramentowy jest powolna praca i niezbyt wysoka jakość wydruku. Stopień odwzorowania wydruku w dużej mierze zależy od zastosowanych materiałów eksploatacyjnych, a nie tylko parametrów samej drukarki. Mimo wszystko, w przypadku użytku domowego, taki sprzęt jest z reguły całkowicie wystarczający, gdyż pozwala także na wydruk zdjęć, plakatów, unikalnej papeterii, itp. Wariant drukarki atramentowej monochromatycznej jest obecnie rozsądnym rozwiązaniem tylko w przypadku zastosowań na potrzeby małej, jednoosobowej działalności biznesowej.
Na co zwracać uwagę kupując drukarkę?
Wybierając drukarkę do swojego domu, czy też firmy należy się kierować kilkoma parametrami. Po pierwsze należy przeliczyć koszt zakupu oraz koszt wydruku jednej strony w czerni oraz w kolorze. Bez względu na to, jaką drukarkę chcemy kupić, powinniśmy porównywać:
- szybkość drukowania (podawaną najczęściej w stronach na minutę – im większa wartość tym lepsza drukarka),
- jakość druku, która jest wyrażana poprzez rozdzielczość głowicy drukującej (300dpi, 600dpi itp. – im większa tym lepsza jakość)
- możliwości stosowania różnego typu papieru wejściowego (format, typ, grubość). Na przykład jeżeli wysyłamy dużo listów tradycyjną pocztą, warto aby drukarka umożliwiała nadruk na kopertach lub samoprzylepnych kartkach papieru.
Jeśli jedną drukarkę ma wykorzystywać kilka osób (korzystających z różnych komputerów) to opłacalny może okazać się zakup urządzenia wyposażonego w port wydruku i możliwość pracy w sieci (przewodowej lub bezprzewodowej). Każdą z drukarek podłączonych do dowolnego komputera można również udostępnić dla innych użytkowników jako zasób sieciowy. Jednakże będzie to wymagało ciągłej pracy danego komputera, tak aby usługa druku była przez cały czas dostępna dla wszystkich użytkowników korzystających z danej sieci komputerowej.
Ile kosztuje drukarka?
To ile kosztuje drukarka, zależne jest m.in. od jej rodzaju. Poniżej szczegóły:
- Drukarki atramentowe: ceny drukarek atramentowych zaczynają się od około 150 złotych i mogą kosztować nawet do 1500 złotych, w zależności od producenta, funkcji i jakości.
- Drukarki laserowe: ceny drukarek laserowych zaczynają się od około 400 złotych i mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych, w zależności od producenta, funkcji i jakości.
- Drukarki wielofunkcyjne: ceny drukarek wielofunkcyjnych zaczynają się od około 200 złotych i mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych, w zależności od producenta, funkcji i jakości.
- Drukarki termosublimacyjne: ceny drukarek termosublimacyjnych zaczynają się od około 500 złotych i mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych, w zależności od producenta, funkcji i jakości.
- Drukarki fotograficzne: ceny drukarek fotograficznych zaczynają się od około 300 złotych i mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych, w zależności od producenta, funkcji i jakości.