Waluty

Wymiana walut (kantor online)

Od 2009 roku można zgodnie z prawem spłacać swoje kredyty walutowe bezpośrednio w danej walucie. Dzięki temu zabiegowi unikniemy niekorzystnych kursów walutowych w bankach i zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych rocznie. Aby tego dokonać możemy posłużyć się istniejącymi na naszym rynku kantorami internetowymi. Pod lupę wzięliśmy trzy z nich: Walutomat, Dom Waluty i Internetowy Kantor. Sprawdziliśmy również dostępne w nich kursy wymiany franka szwajcarskiego tego samego dnia o tej samej godzinie.

Spośród tej trójki jedynie Walutomat pobiera prowizje od przeprowadzanych transakcji oraz przelewów zwrotnych do niektórych banków (niestety również do mBanku i Multibanku). Tu jednak waluty wymieniamy z innymi użytkownikami i to oni ustalają ceny – może się więc zdarzyć że dokonamy transakcji po bardzo atrakcyjnym kursie, dużo lepszym niż kantorowy czy bankowy. Spread walutowy jest dzięki temu bardzo niski, w naszej symulacji wyniósł zaledwie 0,1%. Do niego należy jednak dodać prowizję od wymiany w wysokości 0,2% – wychodzi i tak korzystniej niż konkurencja, a te opłatę można obniżyć mając duży obrót na rachunku (powyżej 200 tys. zł w ciągu miesiąca). Pozostałe dwa serwisy są mniej elastyczne jeśli chodzi o kursy wymiany – w nich kurs jest ustalany przez pracowników serwisu na podstawie aktualnych kursów rynkowych.

Pod względem niskich opłat dobrze plasuje się Dom Waluty – tu dokonamy bezpłatnego przelewu walutowego do największej liczby banków, a spread w naszym teście wyniósł 0,4%, czyli nieco więcej niż Walutomat. Niestety, w tym serwisie nie wymienimy innych walut oprócz franka. Jeśli chodzi o godziny pracy, to tylko Walutomat działa 24 godziny na dobę – pozostałe kantory online wymieniają waluty wyłącznie w określonych godzinach w dni robocze.

NazwaWalutomatInternetowy KantorDom waluty
Rok założenia200920102011
MiastoPoznańPoznańWarszawa
Liczba fanów na FB6 1321 1675 105
Prowizja od transakcji 0,2%0,0%0,0%
Wypłata PLN0 zł
Wypłata walutyWypłata walutyWypłata waluty0 - 9 zł
Darmowe wypłaty5 banków16 banków17 banków
Kurs kupna
(CHF na PLN)
3,5000 zł3,46033,4833 zł
Kurs sprzedaży
(PLN na CHF)
3,5037 zł3,52023,4973 zł
Spread0,1%1,7%0,4%
Linkwalutomat.plinternetowykantor.pldomwaluty.pl

Pod względem popularności przoduje Walutomat, posiadający największą liczbę fanów na Facebooku (ponad 6 tys.), choć goni go Dom Waluty (ponad 5 tys. fanów), a Internetowy Kantor – ponad 1 tys. na dzień pisania artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *