Strona główna Finanse Ile kosztuje wymiana walut w kantorze online?

Ile kosztuje wymiana walut w kantorze online?

autor ile kosztuje
0 komentarz 318 odsłon 3 minuty czytania

Od 2009 roku można zgodnie z prawem spłacać swoje kredyty walutowe bezpośrednio w danej walucie. Dzięki temu zabiegowi unikniemy niekorzystnych kursów walutowych w bankach i zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych rocznie. Aby tego dokonać możemy posłużyć się istniejącymi na naszym rynku kantorami internetowymi. Pod lupę wzięliśmy trzy z nich: Walutomat, Dom Waluty i Internetowy Kantor. Sprawdziliśmy również dostępne w nich kursy wymiany franka szwajcarskiego tego samego dnia o tej samej godzinie.

Jakie są kantory online?

Spośród tej trójki jedynie Walutomat pobiera prowizje od przeprowadzanych transakcji oraz przelewów zwrotnych do niektórych banków (niestety również do mBanku i Multibanku). Tu jednak waluty wymieniamy z innymi użytkownikami i to oni ustalają ceny – może się więc zdarzyć że dokonamy transakcji po bardzo atrakcyjnym kursie, dużo lepszym niż kantorowy czy bankowy. Spread walutowy jest dzięki temu bardzo niski, w naszej symulacji wyniósł zaledwie 0,1%. Do niego należy jednak dodać prowizję od wymiany w wysokości 0,2% – wychodzi i tak korzystniej niż konkurencja, a te opłatę można obniżyć mając duży obrót na rachunku (powyżej 200 tys. zł w ciągu miesiąca). Pozostałe dwa serwisy są mniej elastyczne jeśli chodzi o kursy wymiany – w nich kurs jest ustalany przez pracowników serwisu na podstawie aktualnych kursów rynkowych.

Pod względem niskich opłat dobrze plasuje się Dom Waluty – tu dokonamy bezpłatnego przelewu walutowego do największej liczby banków, a spread w naszym teście wyniósł 0,4%, czyli nieco więcej niż Walutomat. Niestety, w tym serwisie nie wymienimy innych walut oprócz franka. Jeśli chodzi o godziny pracy, to tylko Walutomat działa 24 godziny na dobę – pozostałe kantory online wymieniają waluty wyłącznie w określonych godzinach w dni robocze.

Jak działa wymiana walut w kantorze online?

Wymiana walut w kantorze online odbywa się przez internet, zwykle za pośrednictwem platformy internetowej udostępnionej przez kantor. Wymiana ta może być przeprowadzona za pośrednictwem komputera, tabletu lub smartfona.

Aby dokonać wymiany walut w kantorze online, należy:

  • Wybrać kantor online – na początku należy wybrać kantor internetowy, który oferuje wymianę walut w internecie. Ważne jest, aby wybrać kantor godny zaufania i posiadający wszystkie wymagane certyfikaty.
  • Wybrać waluty – następnie należy wybrać waluty, które chcemy wymienić i określić ich ilość.
  • Sprawdzić kurs – kantor online podaje aktualne kursy walut, które mogą się zmieniać w czasie rzeczywistym, w zależności od sytuacji na rynku. Ważne jest, aby wybrać kantor, który oferuje korzystne kursy walut.
  • Wykonać przelew – po określeniu walut i wartości, która ma być wymieniona, należy wykonać przelew na konto kantoru online. Kantor online podaje swoje numery kont, na które należy dokonać przelewu.
  • Oczekiwać na potwierdzenie – po wykonaniu przelewu, należy oczekiwać na potwierdzenie wymiany walut od kantoru online. Potwierdzenie to zwykle jest przesyłane drogą elektroniczną.

Wymiana walut w kantorze online jest wygodnym i szybkim sposobem na wymianę walut bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak przed dokonaniem transakcji należy dokładnie przeanalizować kursy walut oraz prowizje pobierane przez kantor.

Ile kosztuje wymiana walut w kantorze online?

Koszt wymiany walut w kantorze online zależy od kursów walut oferowanych przez kantor oraz od prowizji pobieranej przez kantor za transakcję. Prowizja ta zwykle wynosi od 0,5% do 3% wartości wymienianych środków.

Należy jednak pamiętać, że koszty wymiany walut w kantorze online mogą się różnić w zależności od danego kantoru i od wartości wymienianych środków. Niektóre kantory oferują korzystne kursy, ale pobierają wysokie prowizje, podczas gdy inne oferują niższe prowizje, ale kursy mogą być mniej korzystne.

Ważne jest, aby przed dokonaniem transakcji w kantorze online dokładnie przeanalizować kursy walut oraz prowizje pobierane przez kantor.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl