Odkurzacz

Odkurzacz to jedno z podstawowych urządzeń domowych. Na rynku istnieje wiele modeli różniących się kilkoma parametrami. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie i ile przyjdzie nam zapłacić za średni model?

Z pozoru wydawałoby się, że to najprostsza sprawa na świecie i w sumie niczego niezwykłego wiedzieć nie trzeba, ale tak nie jest. Skoro technika się rozwija, to człowiek powinien podążać za nią i orientować się w nowinkach technologicznych. Łatwiej wtedy dokonać odpowiedniego zakupu.

Odkurzacz jest używany w każdym domu właściwie codziennie. To jedno z podstawowych urządzeń AGD, jakie każdy człowiek posiada. Powinno ono spełniać swoje funkcje tak, by widać było tego efekty. Kupując odkurzacz powinno się kierować przede wszystkim mocą silnika i mocą ssania. Najlepszy odkurzacz ma 2200 V mocy silnika i 500 V mocy ssania.

Najprostsze odkurzacze można kupić już od 90 zł (Amica VM1021 Nimis) model jest ten dość głośny (85 dB) i jeśli hałas będzie nam przeszkadzał warto poszukać cichszego jak np. Zelmer 4 Profi – 64 dB. Przyjdzie nam jednak za niego zapłacić aż 700 zł.

Jeśli mamy uczulenie na kurz możemy nabyć odkurzacz bezworkowy, który działa na zasadzie siły odśrodkowej. Cząsteczki brudu są w takim odkurzaczu przyśpieszane i usuwane. Jak nazwa wskazuje, nie trzeba w nich wymieniać worków, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pojemnik trzeba regularnie opróżniać i myć. Odkurzacze bezworkowe dostępne już są od: 128 zł (Zanussi ZAN1215).

Trzecią grupą pod względem zastosowanej technologii usuwania brudu są odkurzacze wodne (a dokładniej z filtrem wodnym) – są to droższe modele – ich ceny zaczynają się od 374 zł (MPM Product MOD-03).

Istnieje także wersja dla leniwych – samoodkurzający iRobot Roomba 780 od 2188 zł.

Przy wyborze warto również zapoznać się z cenami worków (jeśli odkurzacz posiada takowe), filtrów i innych niezbędnych elementów wyposażenia, które prędzej czy później przyjdzie nam w naszym modelu wymienić.  Warto to zrobić, aby nie przytrafiła się nam niemiła niespodzianka, gdzie np. za zestaw worków przyjdzie nam zapłacić cenę nowego egzemplarza.

Przykładowe modele z cenami:

Nazwa/ModelCenaCechy
Amica VM1021 Nimisod 90 zł1400 W, workowy, głośny
Zanussi ZAN1215od 128 zł1600 W, bezworkowy, filtr HEPA
MPM Product MOD-03od 374 zł1600 W, z filtrem wodnym, zwijacz przewodu
iRobot Roomba 780od 2188 złbezworkowy, samojeżdzący
Zelmer 4 Profiod 700 zł1400 W, cichy - 64 dB
Siemens VS06G2001od 269 zł2000 W, zwijacz przewodu
Eio Hardfloor New Style Eco 2000od 277 zł2000 W, filtr HEPA, zwijacz przewodu

Zanim nastąpi zakup warto poznać oferty kilku sklepów, zasięgnąć informacji o danym produkcie i porównać ceny. Dobry odkurzacz nie kosztuje mało, a zaskakujące jest to, że cena takiego samego modelu może być różna w kilku różnych sklepach. Więcej modeli odkurzaczy na podstronie – Odkurzacze.

Ranking odkurzaczy

Ranking producentów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *