Chleb

Automat do chleba

Przechodząc koło piekarni trudno oprzeć się zapachowi świeżego, ciepłego pieczywa – to właśnie nim najbardziej kuszą nas piekarze. Nic nie jest jednak w stanie zastąpić zapachu prawdziwego domowego chleba. Wyrobienie ciasta nie jest skomplikowane ani drogie, nikomu jednak nie chce się bawić z roszczyną i czekać aż ciasto wyrośnie, o sprzątaniu po takiej zabawie już nie wspominając.

Na szczęście dla wszystkich amatorów ciepłego pieczywa wymyślono wypiekacze do chleba, które jak sama nazwa wskazuje… wypiekają chleb ale nie tylko. Wypiekacz wykona za nas całą robotę związaną z wyrabianiem ciasta, pilnowaniem aż roszczyna wyrośnie oraz wypiekiem. Wystarczy wrzucić wszystkie składniki i wybrać odpowiedni program. Książka z przepisami dodawana jest do każdego urządzenia, najczęściej w formie obrazkowej – wszystko jest przedstawione bardzo czytelnie, więc o pomyłkę w przygotowaniu bardzo trudno. Czyszczenie również nie stanowi problemu, w większości modeli stosuje się powłokę, którą po wyjęciu chleba wystarczy przetrzeć – nic do niej nie przywiera.

W zależności od preferencji kupującego wypiekacz posiada różne funkcje – od nich właśnie uzależniona jest jego cena. Jeśli lubisz być budzony zapachem świeżego chleba, wybierz wypiekacz z funkcją opóźnionego startu, na przykład Unold Onyx, lubisz ciepłe pieczywo przez długi czas – wybierz funkcję podtrzymywania ciepła, na przykład First lub Severin. Najlepszy do robienia marmolady będzie Moulinex, który potrafi też upiec piernik i wyrobić idealne ciasto na pizzę.

Oczywiście najdroższe wypiekacze posiadają najwięcej funkcji, wśród porządanych są różne stopnie zarumienia pieczywa (takie posiada na przykład Moulinex OW600) oraz różne wielkości wypiekanego chleba (przydatna funkcja, zwłaszcza kiedy spodziewasz się większej liczby gości – tutaj wart polecenia jest wypiekacz Gorenje). Duża liczba programów w danym wypiekaczu sugeruje, że można w nim robić nie tylko różne rodzaje chleba ale także dżemy, bułki, a nawet słodkie ciasta.

Dobra rada dla wszystkich amatorów świeżego pieczywa – nie zapomnijcie założyć mieszadełek 🙂

NazwaCecha wyróżniającaCena
Unold UNYX 8695Opóźniony start, 3 stopnie zarumienienia pieczywa219 zł – 319 zł
First Austria FA5152Funkcja utrzymania ciepła211 zł – 240 zł
Severin BM3989Funkcja utrzymania ciepła305 zł – 341 zł
Moulinex OW5023 Home Bread BaguetteFunkcja robienia dżemu399 zł – 649 zł
Moulinex OW60003 stopnie zarumienienia pieczywa, 14 programów568 zł – 699 zł
Gorenje BM900ALRóżne wielkości wypiekanego chleba409 zł – 444 zł

Więcej wypiekaczy znajdziesz tutaj.