Strona główna Usługi Ile kosztuje notariusz?

Ile kosztuje notariusz?

autor ile kosztuje
0 komentarz 827 odsłon 2 minuty czytania

Prędzej czy później każdy z nas musi skorzystać z usług notariusza. Wiele sytuacji życiowych skłania nas do tego, jak np. sporządzenie testamentu lub odwołania wcześniej sporządzonego, przekazania – otrzymania darowizny, sporządzenia pełnomocnictwa, potwierdzenia kopii lub własnoręczności podpisu, czy wreszcie transakcja sprzedaży – zakupu nieruchomości, na której to właśnie skupi się ten artykuł. Zanim jednak złożymy wizytę w kancelarii notarialnej warto wiedzieć, na jakie koszta należy się przygotować i co tak naprawdę kryje się pod pojeciem opłaty notarialne.

Na jakiej podstawie działa notariusz?

W Polsce działalność notariuszy reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku “Ustawa o notariacie”. Notariusz, inaczej rejent, jest osobą zaufania publicznego, której zadaniem jest sporządzanie odpowiednich dokumentów, które mają charakter dokumentu urzędowego. Dokumenty te mają na celu zabezpieczenie praw i obowiązków wszystkich stron, a notariusz zobowiązany jest do bezstronności i zachowania tajemnicy zawodowej. Oczywiście za wykonaną pracę notariusz pobiera wynagrodzenie – tzw. opłaty notarialne – które w dużej mierze zależą od charakteru i wartości przeprowadzonej czynności.

Skorzystanie z usług notariusza to dla przeciętnego obywatela spore obciażenie finansowe, szczególnie w przypadku zakupu nieruchomosci. Należy bowiem pamiętać, że zwyczajowo to strona Kupująca pokrywa całość opłat notarialnych. Trzeba jednak wiedzieć, że tylko część pieniędzy, które zostawiamy w kancelarii stanowi wynagrodzenie rejenta.

Jakie są koszty wynagrodzenia kancelarii?

Na całkowite wynagrodzenie kancelarii, czyli opłaty notarialne składają się:

  • Taksa notarialna (wynagrodzenie notariusza). Maksymalna wysokość taksy notarialnej ustalona jest przez odpowiednie rozporządze Ministra i zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. I tak na przykładzie nieruchomości: jeśli jej wartość znajduje się w przedziale od 60 000 zł do 1 000 000 zł wynosić będzie 1010 zł + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 zł. Przy zakupie mieszkania, domu jednorodzinnego lub działki objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zapłacimy połowę tej stawki.
  • VAT od taksy notarialnej, który notariusz w całości odprowadza do Urzędu Skarbowego.
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych – przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym wynosi on 2% wartości nieruchomości, również odprowadzany w całości do Urzędu Skarbowego.
  • Opłata za założenie lub wpis do Ksiąg Wieczystych.
  • Opłata za każdy odpis aktu.

Ile kosztuje notariusz – konkretny przykład

Załóżmy, że kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym za kwotę 279 000 zł. Z jakimi kosztami musimy podczas wizyty w kancelarii? I tak: (połowa maksymalnej taksy) 943 zł+ (VAT od taksy) 216,89 + (podatek od czynności cywilnoprawnych 2%) 5580 zł + (opłata za wpis do KW) 200 zł = 6939 zł. Jak widać koszt niemały i może spędzić sen z powiek niejednemu obywatelowi, należy jednak zwrócić uwagę, iż sam notariusz dostaje tylko niewielką część tej kwoty. W przypadku zakupu nieruchomości i podpisywaniu ze stroną Sprzedającą Umowy Przedwstępnej warto również odwiedzić rejenta. Nie jest to wymagane, jednak zapewnia przyszłemu nabywcy bezpieczeństwo zawartej umowy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl