Strona główna Komputery Co to jest domena?

Co to jest domena?

autor Weronika Kuszewicz
3 komentarze 683 odsłon 2 minuty czytania

Wiele osób bez problemu porusza się w sferze internetowej, jednak sporo osób myli podstawowe pojęcia, na przykład wymiennie używa słowa strona internetowa z domeną, choć są to dwie odmienne rzeczy. Czym dokładnie jest domena, na czym polega i czym różni się od strony internetowej, dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest domena internetowa?

Domena po angielsku domain to część indywidualnego adresu internetowego. Mogą to być strony WWW czy poczty email, jest ona podstawowym elementem identyfikacji strony, bez domeny strona nie może poprawnie funkcjonować. Domeny możemy podzielić na globalne (.com, .net, .info, .gov, .edu), narodowe (.it, .jp, .de, .uk, .pl). Można je też podzielić ze względu na bezpieczeństwo, wyróżniamy domeny:

  • najwyższego poziomu,
  • drugiego poziomu,
  • trzeciego poziomu.

Rejestracja domen jest monitorowana przez organizację Internet Corporation for Assifnes Names and Numbers, w skrócie ICANN, instytucja przydziela odpowiednie adresy IP i prowadzi bazę danych domen.

Z czego składa się domena?

Adres strony WWW składa się z czterech elementów: z protokołu internetowego https, z adresu WWW, nazwy domeny internetowej i z domeny internetowej. Możemy wyróżnić domeny krajowe, globalne, czy funkcjonalne. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się co to jest domena internetowa: https://www.kei.pl/pomoc/co-to-jest-domena-internetowa odsyłamy cię do powyższego artykułu.

Różnice między domeną a stroną internetową

Domena to nic innego jak adres strony, który wyświetlany jest na samej górze, w pasku przeglądarki. Strona internetowa to natomiast cała zawartość, którą wyświetla przeglądarka pod danym adresem. Prowadzenie strony WWW wymaga hostingu, czyli przestrzeni dyskowej, na której zostanie uruchomiona strona. Domena jest więc tylko adresem, który prowadzi do konkretnej strony internetowej.

Jak zarejestrować domenę?

Żeby uzyskać domenę, trzeba ją odpłatnie zarejestrować. Jest wiele firm, które sprzedają domeny. Jeśli zależy nam na domenie .eu to musimy zakupić ją od instytucji, która posiada akredytację od EURid, czyli Europejskiego Rejestru Internetowych Nazw Domen. Ceny domen różnią się w zależności od rodzaju, może też być tak, że kupienie domeny jest droższe, zaś jej późniejsze odnowienie będzie dużo tańsze. Cena za domenę waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Czy nazwa domeny internetowej jest ważna?

Domena wydaje się być kluczowa przy prowadzeniu działalności gospodarczej, to w końcu pewnego rodzaju wizytówka firmy. Ważne, by nazwa była odpowiednia, może to być nazwa firmy lub słowo kluczowe związane z działalnością firmy. Warto zwrócić na to uwagę i wybrać odpowiednią nazwę, ponieważ może mieć ona wpływ na SEO, od tego może zależeć miejsce w rankingu wyszukiwarki. Chwytliwa nazwa może też zwiększyć rozpoznawalność firmy, ponieważ potencjalni klienci łatwiej zapamiętają adres strony internetowej.

podobne artykuły

3 komentarze

Buff 6 października 2022 - 11:56

O super artykuł, zawsze myślałam, że domena i strona internetowa to jest to samo, a tu się okazuje, że to dwie różne rzeczy xD

odpowiedz
Ewa Kozydra 18 października 2022 - 12:25

Nigdy nie rozumiałam czym jest domena i czym się różni od strony internetowej, w końcu wiem! :D

odpowiedz
Piorunochron 15 listopada 2022 - 13:58

No właśnie to jest teraz pytanie… Czy słowo kluczowe w domenie jest ważne, czy już nie?

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl