Strona główna Finanse Ile kosztuje gram złota? Jak zmieniała się cena złota na przestrzeni lat?

Ile kosztuje gram złota? Jak zmieniała się cena złota na przestrzeni lat?

autor Piotr Grybek
3 komentarze 4,4K odsłon 3 minuty czytania


Aktualna cena złota w dniu 2024-06-14, o godz. 04:41 :

301 zł / 1 gram

9384 zł / 1 uncję


Złoto jest kruszcem o sporej wartości rynkowej, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się w niego zainwestować. Zastanawiasz się, ile kosztuje gram złota? Z naszego artykułu dowiesz się, jak zmieniała się cena złota w ciągu lat i czy obecnie opłaca się inwestować w ten kruszec.

Co wpływa na cenę złota?

Ile kosztuje gram złota? Cena złota za gram jest kształtowana przez sytuację rynkową. Prognozy wskazują, że notowania złota będą wzrastać, głównie dzięki dużemu zainteresowaniu tym kruszcem przy relatywnym spadku podaży, związanym z jego ograniczoną dostępnością. Jakie czynniki wpływają na kurs złota?

  • Podaż i popyt — to dwa główne elementy kształtujące cenę złota za gram. Obecnie popyt na zakup złota nieustannie wzrasta wśród inwestorów, a także w branży jubilerskiej oraz bankach centralnych. Zainteresowanie kruszcem wzmaga podaż, co prowadzi do wyczerpania się zasobów i wzrostu kosztów wydobycia złota.
  • Wysokość stóp procentowych stanowi kolejny czynnik, który ma wpływ na cenę złota. Jeśli oprocentowanie jest niskie, wartość złota wzrasta.
  • Kurs dolara amerykańskiego (USD) kształtuje cenę złota za gram, ponieważ jest ona często wyrażana w dolarach amerykańskich — spadek kursu dolara oznacza wzrost ceny złota.
  • Koniunktura gospodarcza — kurs złota zależy także od sytuacji na giełdzie papierów wartościowych. W okresie wzrostu cen na giełdzie (hossy) wartość kruszcu obniża się, natomiast gdy następuje bessa (spadek cen papierów wartościowych), notowania złota wzrastają.

Cena złota za gram jest wyższa podczas konfliktów i niepewnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Na wartość złota wpływa również to, w jakim znajduje się ono stanie, dlatego warto dać o prawidłowe przechowywanie tego kruszcu.

Ile kosztuje gram złota?

Cena złota za gram jest uzależniona od jego próby. Najczęściej stosowanym w jubilerstwie stopem jest złoto próby 585, z którego wyrabia się biżuterię. Ile kosztuje gram złota 585? Za gram złota tej próby można zapłacić nawet 258 zł. Innym dosyć popularnym rodzajem stopu złota jest próba 333, której gram kosztuje około 67 zł.

Jak zmieniała się cena złota na przestrzeni lat?

Waga złota często wyrażana jest w uncjach — to miara stosowana do określania masy złota. Ile gramów ma uncja? Według standardów międzynarodowych uncja to około 28,35 g. Natomiast w przemyśle jubilerskim stosowana jest uncja trojańska, która wynosi 31,1 g i oznacza się ją skrótem oz.

Cena złota za gram cały czas się zmienia — w 2008 roku uncja złota kosztowała około 1000 dolarów amerykańskich. Kilka lat później, w 2011 roku za uncję tego kruszcu trzeba było zapłacić blisko 1900 USD. Następnie cena złota znacznie spadła — pod koniec 2015 roku uncja złota kosztowała około 1050 dolarów. W 2019 roku cena tego kruszcu wynosiła około 1500 USD za uncję. W związku z pandemią kurs złota zaczął się obniżać, jednak w połowie 2020 roku wartość kruszcu drastycznie wzrosła do 2000 dolarów za uncję. Obecnie cena uncji złota wyrażana w dolarach amerykańskich to około 1785 USD.

Chociaż cena za uncję może się wahać, to na wykresach wartości złota od kilku lat nigdy nie spada poniżej określonego poziomu.

podobne artykuły

3 komentarze

Honey 7 grudnia 2022 - 11:40

Tylko złoto jest takie stabilne, jeśli gdzieś przechowywać oszczędności to tylko w zlocie.

odpowiedz
Ola 2 lutego 2023 - 10:02

Z jednej strony inwestycja w złoto, ale z drugiej coraz częściej słyszy się o tym, że srebro też jest warte uwagi.

odpowiedz
Jess 14 lutego 2023 - 13:45

Też o tym słyszałam, jednak inwestycja w złoto jest chyba popularniejsza i pewniejsza

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl