Strona główna Moto Ile kosztuje prawo jazdy w 2023?

Ile kosztuje prawo jazdy w 2023?

autor Teresa Pisarek
4 komentarze 1,2K odsłon 3 minuty czytania

Nie wliczając w cały proces masy stresu, wydatki potrzebne do tego, aby legalnie poruszać się w ruchu drogowym, potrafią być dość wysokie. Egzaminy na prawo jazdy, co roku potrafią również kosztować coraz więcej, więc jeśli przymierzamy się do kursu na którąś z kategorii, warto wietrzeć, ile kosztuje prawo jazdy w 2023.

Od czego zależy, ile kosztuje prawo jazdy?

Nie da się ukryć, że na cenę prawa jazdy składa się duża ilość czynników, a same koszty jedynie wzrastają. Głównymi składowymi tego ile kosztuje prawo jazdy, są koszty kursu oraz wymaganych egzaminów. Warto tu również pamiętać, że ceny te mogą się różnić, w zależności od wybranej kategorii.

O ile prawo jazdy kat b oraz prawo jazdy na motor mogą być całkiem podobne cenowe, zdobycie uprawnień na większe pojazdy może okazać się bardziej kosztowne. To ile kosztuje prawo jazdy e oraz kat c może znacznie przewyższyć standardowe stawki dla samochodów osobowych. Jest to spowodowane głównie tym, że kurs jazdy pojazdem większym może być znacznie droższy. Warto pamiętać także o tym, że popularna kat c+e często wymagana jest od kierowców ciężkich pojazdów dostawczych. Dla ośrodków szkoleniowych oznacza to więc większy popyt oraz konkurencję.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Skupiając się jednak na samochodach osobowych, to ile kosztuje prawo jazdy kat b, zależne jest przede wszystkim od lokalizacji. Każdy ośrodek szkoleniowy może bowiem ustalać własne ceny kursów. Poza tym nie można także zapominać o szkoleniach darmowych, dostępnych w ramach niektórych programów nauczania, na przykład szkół zawodowych.

Można jednak przyjąć, że w 2023 roku cena za kurs na prawo jazdy może wahać się od około 2500 zł do 3500 zł. Dokładne koszty będą jednak zależne od renomy oraz oferty danej szkoły. Przy wyborze szkoły jazdy i danej oferty, warto również zwrócić uwagę, na oferowane materiały dodatkowe. Będą nimi na przykład kodeksy, zbiory przepisów lub opracowane wcześniej przykładowe testy.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje prawo jazdy dla poszczególnych kategorii, zajrzyj do przygotowanej przez na tabeli:

kategoria prawa jazdy koszt
B 2 000 – 5 000 zł
A 1 500 – 4 000 zł
C 6 000 – 12 000 zł
D 8 000 – 15 000 zł

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

W 2023 roku łączna cena egzaminu na prawo jazdy kat b nie powinna przekroczyć 300 zł, jeśli obie jego części zdawane są po sobie. Należy w to wliczyć do 50 zł za egzamin teoretyczny oraz do 250 zł za część praktyczną. Warto jednak pamiętać, że to ile kosztuje egzamin na prawo jazdy, może ulegać zmianie w przypadku niepowodzenia kursanta. Egzamin zakończony niepowodzeniem należy powtórzyć, a koszt tego wynosi wtedy pełną cenę pierwotnego egzaminu.

Jakie są koszty dodatkowe kosztu prawa jazdy?

Nie jest to jednak koniec wydatków. Do tego ile kosztuje prawo jazdy, należy doliczyć również konieczne opłaty administracyjne, lekarskie oraz ewentualne koszty doszkalania. Każdy kursant powinien przejść podstawowe badania lekarskie, których koszt to najczęściej 200 zł.

Następnie doliczyć należy opłatę za wyrobienie dokumentu, która wynosi 100,50 zł. Opcjonalne, choć często wybierane są również dodatkowe godziny szkolenia, które wykraczają poza podstawowy kurs jazdy. Opłata za nie powinna być ustalona przez ośrodek szkoleniowy. Nie można również zapomnieć, że każdy egzamin i przygotowanie do niego może kosztować kursanta wiele nerwów.

To ile kosztuje prawo jazdy w 2023 roku, jest więc łączną kwotą wszystkich elementów składowych. Są to kurs na prawo jazdy, egzamin państwowy oraz koszty dodatkowe. Ostateczny koszt jest więc zależny od przygotowania się kursanta i skuteczności podczas egzaminów.

podobne artykuły

4 komentarze

Paweł 13 stycznia 2023 - 12:17

Teraz 2,5k zł za prawko to jest TANIO, u mnie w mieście ceny zwykle zaczynają się od 2,8k….. Masakra, jak to wszystko podrożało, jeszcze 6 lat temu dało się zrobić prawko za niecałe dwa tysiące złotych…

odpowiedz
Gaja 18 stycznia 2023 - 07:46

Co roku prawo jazdy jest droższe, dobrze, że za moich czasów kosztowało grosze…

odpowiedz
Silva 7 lutego 2023 - 13:54

Dokładnie, o ceny kursów na prawo jazdy nie muszą się też martwić uczniowie zawodówek, którzy mają przyjemność chodzić na kurs za darmo….

odpowiedz
olaxd 2 marca 2023 - 08:24

Naprawdę tak jest, że w zawodówkach uczniowie nie przejmują się tym ile kosztuje prawo jazdy bo robią je za darmo? Nigdy o tym nie słyszałam

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl