Strona główna Dom Ile kosztuje malowanie elewacji bloków, domów, biurowców?

Ile kosztuje malowanie elewacji bloków, domów, biurowców?

autor Marek Kresso
1 komentarz 938 odsłon 3 minuty czytania

Twój dom z biegiem czasu nabrał szarości, a na ścianach zawitał glon? Pewnie więc zastanawiasz się, w jaki sposób przywrócić świeżość swojej elewacji. Ważne jest regularne czyszczenie i odnawianie, w dzisiejszym artykule podpowiemy, ile może kosztować malowanie elewacji budynków.

Ile kosztuje malowanie fasady bloku?

W Polsce średnia cena za metr kwadratowy wynosi ponad 30 złotych. Jednak ta cena jest zależna od wielu różnych czynników, nie tylko od tego, z jakim typem budynku mamy do czynienia. Malowanie elewacji wycenią specjaliści z UmyjemTo, którzy pod uwagę biorą wielkość bloków mieszkalnych, stopień zabrudzenia, czy rodzaj tynku na ścianie domu wielorodzinnego.

W przypadku bloków mieszkalnych dużą rolę odgrywa jego wysokość. Malowanie budynków do 1 piętra będzie z reguły tańsze niż bloków wielopiętrowych, ponieważ nie wymaga użycia specjalistycznych sprzętów czy asekuracji. Pokazujemy to poniżej:

liczba pięter cena za metr kwadratowy
blok jednopiętrowy 15-25 zł
blok dwupiętrowy 20-30 zł
blok trzypiętrowy i więcej 25-40 zł lub więcej

Ile kosztuje malowanie ścian domów?

Z malowaniem ścian domu jednorodzinnego może być różne, cena za nakładanie farby na elewację może się różnić w zależności od tego, z jakim rodzajem powierzchni mamy do czynienia.

rodzaj powierzchni cena za metr kwadratowy
tynk 20-40 zł
drewno 30-50 zł
cegła 20-40 zł
beton 20-40 zł

Malowanie elewacji domu może kosztować mniej niż bloku mieszkalnego, nie tylko dlatego, że odnowić trzeba mniejszą powierzchnię, ale też dlatego, że sprzęt w postaci podnośników czy rusztowania nie jest potrzebny. Malowanie elewacji domu można wykonać tylko i włącznie za pomocą wałka na kijku teleskopowym. To również wpływa na finalną cenę za wykonanie usługi.

Ile kosztuje malowanie elewacji biurowców?

Biurowce wyglądają różnie, ale na potrzeby artykuły, przyjmy, że chodzi nam wyłącznie o elewacje tynkowe, które nie mają zbyt dużej powierzchni szklanej. Warto też wciąć pod uwagę firmy, które pracują w zabytkowych budynkach, do nich również trzeba podejść inaczej. Starsze obiekty wymagają większej dokładności, fachowiec nie może pozwolić sobie na nieumyślne zniszczenie elewacji. Biurowce to często budowle kilkunastopiętrowe, cena za ich odświeżenie może być kilkakrotnie wyższa niż za malowanie bloku mieszkalnego. Zwiększa się nie tylko koszt materiałów, których naturalnie będzie znacznie więcej, ale także koszt tzw. robocizny. Można więc przyjąć, że w zależności od wysokości biurowca, koszty malowania przedstawiają się następująco:

wysokość biurowca cena za metr kwadratowy
niskie biurowce (do 3-4 pięter) 50-100 zł
średnie biurowce (5-10 pięter) 100-150 zł
wysokie biurowce (powyżej 10 pięter) 150-200 zł lub więcej

Od czego zależy cena malowania elewacji budynku?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje malowanie elewacji, ponieważ na finalną cenę wpływa wiele różnych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę cenę farby, ta będzie różna w zależności od jej rodzaju. Usługi malowania elewacji kosztują mniej, jeśli wykorzystuje się sprzęt natryskowy, tradycyjne metody są z kolei droższe. Ponadto na finalną cenę za usługę malowania elewacji wpływa też region, ceny farb, jak i koszty robocizny będą różne w zależności od miejsca zamieszkania. W większych miastach cena za malowanie elewacji budynku może być droższa. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, to warto poszukać takich firm, które mają atrakcyjne ceny oraz oferują swoje usługi na terenie całego kraju.

podobne artykuły

1 komentarz

Ela1234 8 marca 2023 - 09:54

No u mnie malowanie elewacji kosztowało 20 000 zl ale ja mam duży dom i powierzchnia do malowania była naprawdę spora

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl