Strona główna Finanse Ile kosztuje euro? Jak zmienił się kurs euro w 2022?

Ile kosztuje euro? Jak zmienił się kurs euro w 2022?

autor Kinga Wojciechowska
2 komentarze 833 odsłon 3 minuty czytania

Mimo że Polska nie należy do strefy euro, to wartość tej waluty jest jednym z najważniejszych kursów walutowych, które nas dotyczą. Związane jest to nie tylko gospodarką i faktem, że strefa euro odpowiedzialna jest za większość polskiego handlu zagranicznego, ale i z racji odwiedzania turystycznie, zwłaszcza w okresie wakacji, krajów, w których waluta ta obowiązuje.


Aktualny kurs EUR/PLN w dniu 2024-07-15, o godz. 03:49 :

4,26 zł / 1 euro


Co warto wiedzieć o euro?

Euro to nazwa waluty, która została wprowadzona w większości państw Unii Europejskiej (19 krajów, m.in.: Austria, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Portugalia i Włochy), a także poza nią (11 krajów), w miejsce walut krajowych.  W formie fizycznej do obiegu weszło 1.01.2002 roku. Wszystkie monety mają identyczne rewersy z nominałem i mapą Europy, z kolei na awersie znaleźć można symbole narodowe (zazwyczaj nieoficjalne) wybrane przez kraje. Warto podkreślić, że wszystkie monety euro są tak samo ważnym środkiem płatniczym. Bez znaczenia jest to, co przedstawiają i gdzie zostały wydane. Banknoty prezentują się tak samo, nie ma rozróżnienia na kraje. Awers zawiera bramy lub okna typowe dla danej epoki w architekturze, jednak nie sposób określić, jaka budowle była inspiracją. Rewers zawiera most odpowiedni do czasów reprezentowanych przez awers oraz mapę Europy.

Jak zmienił się kurs euro w 2022? Ile aktualnie kosztuje euro?

Rok 2022 jest niezwykle dynamiczny, jeżeli chodzi o kursy walut. W przypadku euro mówi się o bardzo dużych wahaniach. Minimalną wartość osiągnął on 9 lutego o godzinie 20:08, kiedy to 1 euro warte było 4,4879 zł. Najwyższy kurs waluty w tym roku odnotowano niecały miesiąc później – 6 marca o godzinie 21:12. Jego wartość wynosiła wtedy 4,9647 zł. Zmiana wartości waluty w tym roku wynosi +4,30%.

Aktualny kurs euro, w momencie publikacji artykułu, wynosi 4,7973 zł. Aby szybko przeliczyć EUR na PLN oraz PLN na EUR według aktualnego kursu można skorzystać z naszego kalkulatora walut.

Jakie są prognozy co do kursu euro w 2022 i 2023 roku?

Na podstawie obecnych wydarzeń oraz znajomości rynku finansowego, analitycy próbują prognozować, jakie w wartości może mieć kurs euro w najbliższym czasie. Wiele prognoz wskazuje, że nie należy nastawiać się na umocnienie złotego, a co za tym idzie spadek kursów walut, w tym euro. Jak wynika z danych zaprezentowanych w czerwcu, mediana prognoz na koniec okresu dla tej waluty wynosi:

  • III kwartał 2022 – 4,65 zł,
  • IV kwartał 2022 – 4,60 zł,
  • I kwartał 2023 – 4,55 zł,
  • II kwartał 2023 – 4,52 zł,
  • koniec 2023 – 4,50 zł.

Mimo prognozowania niewielkich spadków należy pamiętać, że są to jedynie przewidywania i nie uwzględniają zdarzeń losowych oraz wszelkiego rodzaju katastrof, które mogą wpływać na kurs walut.

Co wpływa na kurs euro? Jak jest wyceniane w Polsce?

Zwracając uwagę na prognozy związane z kursem euro w stosunkowo niedalekiej przyszłości, warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na to, ile warta jest ta waluta. Uważa się, że jednym z najważniejszych czynników jest relacja między podażą a popytem. Co ma na nie wpływ? Okazuje się, że zapotrzebowanie oraz dostępność na euro jest kreowane poprzez: stopy procentowe, poziom inflacji, wzrost gospodarczy, a także wydarzenia polityczne i społeczne.

W Polsce wyceną euro i innych walut zajmuje się NBP. Przed publikacją notowań kontaktuje się z dziesięcioma określonymi bankami, aby uzyskać informację o kursach kupna i sprzedaży, a następnie po odrzuceniu dwóch skrajnych wycen wylicza się średnią arytmetyczną. Uśrednione kursy kupna walut zostają pomniejszone o 1%, a kursy ich sprzedaży zwiększone o 1%.

podobne artykuły

2 komentarze

Tomek 9 sierpnia 2022 - 13:04

No mam nadzieję, że euro zacznie spadać, za drogie dla mnie by kupić teraz :/

odpowiedz
wwi 23 sierpnia 2022 - 12:57

Oby ten kurs euro spadł… Czekam z wykupieniem waluty.

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl