Strona główna Moto Ile kosztuje laweta za km? Czy opłaca się wynająć lawetę?

Ile kosztuje laweta za km? Czy opłaca się wynająć lawetę?

autor Allan Mazur
3 komentarze 6,2K odsłon 3 minuty czytania

Laweta to platforma załadunkowa, często stosowana przez firmy przewozowe oraz pomoc drogową. Są też przypadki, w których można wynająć lawetę prywatnie. Ile kosztuje jej wypożyczenie i czy jest to opłacalne?

Po co wynajmuje się lawetę?

Laweta to element kojarzony najczęściej z pomocą drogową lub transportem międzynarodowym i państwowym. Przewozi się na niej różnego rodzaju towary. Często transportowanym elementem są samochody, które muszą być przewożone z jednego miejsca na drugie. Robią to firmy transportowe, jednak jeśli kupimy auto prywatnie, i chcemy odpalić je dopiero w Polsce, również powinniśmy wypożyczyć lawetę. Przewóz tego rodzaju może odbywać się na przykład w przypadku przewożenia starych zabytkowych aut na różne zloty, samochodów sportowych na zawody, osobowych pojazdów, które nie mają jeszcze zrobionych wszystkich przeglądów, a także innych przedmiotów wielkogabarytowych.

Ile kosztuje wynajęcie lawety za kilometr?

Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje laweta za kilometr, trzeba najpierw ustalić, czy mówimy o pomocy drogowej, czy o samodzielnym wypożyczeniu sprzętu. W pierwszym przypadku ceny zależą od ilości kilometrów, a także miasta, w którym będziemy musieli zorganizować pomoc. Przykładowo, samo holowanie samochodu na terenie Wrocławia kosztuje od 150 do 300 złotych, natomiast transport samochodu powyżej 500 kilometrów od 1,50 do 3,00 złotych za kilometr.

rodzaj usługi szacunkowa cena (PLN za 1 km) dodatkowe informacje
Holowanie samochodu osobowego 2-4 zł Ceny mogą być wyższe za holowanie na większe odległości lub poza granice miasta.
Holowanie samochodu ciężarowego 4-6 zł Ceny mogą być wyższe ze względu na większy rozmiar i wagę pojazdu.
Dodatkowe usługi (np. wymiana opon, drobne naprawy) 50-100 zł (jednorazowa opłata) Ceny mogą się różnić w zależności od konkretnej usługi.
Parking strzeżony 10-30 zł (za dzień) Ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji i warunków parkingu.

Warto zaznaczyć, że wiele firm lawetowych oferuje stałą stawkę za holowanie w obrębie konkretnego miasta lub regionu, a stawka za kilometr zwykle dotyczy długodystansowego holowania. Ponadto, niektóre firmy mogą pobierać dodatkową opłatę za holowanie w godzinach nocnych, świątecznych lub w trudnych warunkach pogodowych.

W przypadku dłuższych tras ceny zazwyczaj oscylują w obrębie 2,50 złotego za kilometr, często jednak trzeba doliczyć także opłatę za załadunek i rozładunek, które wynoszą różnie, zazwyczaj jednak w granicach 70 – 100 złotych.

Wypożyczenie lawety samodzielnie jest o tyle opłacalne, że tutaj nie płacimy za kilometr, a za czas. Zdarzają się firmy, które oferują stawkę godzinową, i jest od 20 do nawet 40 złotych, a także dobową – w takim przypadku za wypożyczenie lawety zapłacimy około 100 złotych za dobę.

Jakie uprawnienia potrzebne są, by kierować samochodem z lawetą?

Uprawnienia na prowadzenie lawety zależą zasadniczo od jej gabarytów. Jeśli planujemy transport samochodu osobowego, a laweta jest jednoosiowa, wystarczy nam prawo jazdy kategorii B. Natomiast w sytuacji, w której całkowita masa pojazdu – czyli samochodu plus ładunku – wynosi ponad 3,5 tony, będziemy już potrzebować prawa jazdy kategorii E.

Jest sporo wypożyczalni, które oferują wynajem lawety zarówno na godziny, jak i całą dobę. Jeśli potrzebujemy lawety na dłuższy czas, bardziej opłacalną opcją będzie oczywiście wynajęcie sprzętu na dzień lub dwa. W przypadkach awaryjnych niezbędna będzie oczywiście pomoc drogowa, jednak może zdarzyć się, że ktoś zaoferuje nam pomoc i uda się wypożyczyć lawetę na kilometry.

podobne artykuły

3 komentarze

Henry 30 marca 2022 - 14:28

Ile kosztuje? Za dużo. hahaha. Właśnie dlatego opłaca się szukać ubezpieczenia z lawetą. No bo inaczej jak gdzieś stanie auto, to lipa. Najgorzej, jak przydarzy się to na autostradzie. Szybko trzeba auto zawijać, a kasy szkoda.

odpowiedz
Maniek 1 kwietnia 2022 - 14:17

Strasznie drogo to wychodzi… teraz żałuję, że przy wyborze AC nie dokupiłem opcji z lawetą…

odpowiedz
Marek 13 lipca 2022 - 14:35

Nie zawsze to się opłaca, bo w umowie mogą być takie zapisy, że lawety w ramach ubezpieczenia nigdy na oczy nie zobaczysz:P

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl