Strona główna Finanse Ile kosztuje korona islandzka?

Ile kosztuje korona islandzka?

autor Piotr Grybek
0 komentarz 100 odsłon 2 minuty czytania

Islandia, choć jest małym krajem pod względem ludności, ma bogatą historię i kulturę. To samo można powiedzieć o jej walucie – koronie islandzkiej. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje? Zapraszamy do lektury!

Czym jest korona islandzka?

Korona islandzka (symbol: kr, kod: ISK) to oficjalna waluta Islandii. Jest ona podzielona na 100 aurar (chociaż monety aurar już nie są w obiegu od 2003 roku). Islandia, choć jest krajem skandynawskim, nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie przyjęła euro jako swojej waluty. Dlatego korona islandzka pozostaje jedyną walutą oficjalnie używaną na Islandii. Wartość korony islandzkiej może być dość zmienna, w dużej mierze ze względu na gospodarkę opartą na eksporcie (głównie ryby, energia geotermalna i turystyka) oraz na stosunkowo niewielki rynek wewnętrzny.

Jaka  jest historia korony islandzkiej?

Korona islandzka została wprowadzona w 1885 r., kiedy Islandia, będąca wówczas częścią Królestwa Danii, przyjęła złoty standard. Zastąpiła ona duńską koronę. Po zastąpieniu duńskiej korony korona islandzka stała się ważnym symbolem narodowej tożsamości Islandii w okresie dążenia do niepodległości. Proces ten doprowadził do przyznania Islandii pełnej suwerenności w 1944 roku, a korona pozostała integralną częścią jej gospodarki i tożsamości narodowej.

Jakie monety i banknoty korony islandzkiej są w obiegu?

Monety różnią się od siebie rozmiarem, kształtem i wzorami, przedstawiając elementy charakterystyczne dla kultury i historii Islandii. Z kolei banknoty, ozdobione portretami znaczących postaci historycznych oraz tradycyjnymi islandzkimi motywami, pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także edukacyjną dla obywateli i turystów.

Jak kryzys finansowy wpłynął na koronę islandzką?

W 2008 r. Islandia znalazła się w środku poważnego kryzysu finansowego, a korona islandzka znacznie straciła na wartości. Kryzys ten miał głęboki wpływ na islandzką gospodarkę i życie codzienne obywateli. Od tego czasu Islandia podjęła szereg środków, by stabilizować swoją walutę i gospodarkę.

Ile kosztuje korona islandzka?

Kurs korony islandzkiej jest kształtowany przez wiele czynników. Do ekonomicznych należą bilans handlowy Islandii, stopy procentowe oraz inflacja. Stabilność polityczna kraju, reakcje inwestorów na wiadomości, globalne kryzysy finansowe oraz stan długu publicznego również mają istotny wpływ. Dodatkowo Bank Centralny Islandii może wpływać na wartość korony poprzez interwencje na rynku walutowym. Ogólnoświatowe warunki gospodarcze, ze względu na uzależnienie Islandii od eksportu, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu wartości korony. A ile kosztuje ta waluta? Można przyjąć, że 1 korona islandzka to w przeliczeniu około 0,032 zł, aktualny kurs:


Aktualny kurs ISK/PLN w dniu 2023-11-29, o godz. 19:42 :

0,029 zł / 1 koronę islandzką


Jak widać, korona islandzka ma ciekawą historię, a jej wartość może być dosyć zmienna. Jeśli chcesz śledzić kurs tej waluty, to warto sprawdzać informacje w kantorach, bankach oraz finansowych portalach internetowych.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl