Wizyta u ginekologa

Wybierając się do jakiegokolwiek lekarza zastanawiamy się czy wybrać opcję publicznej przychodni i nie płacić za wizytę czy też umówić się prywatnie i załatwić to dużo szybciej. W większości przypadków wygrywa wygrywa opcja przychodni współpracującej z NFZem, jest jednak grupa specjalistów, do których chętniej wybieramy się na wizyty prywatne.

Jednymi z najczęściej odwiedzanych są ginekolodzy/położnicy. Nie ma się ku temu co dziwić, jakość obsługi pacjenta w przychodni lub gabinecie prywatnym jest na dużo wyższym poziomie niż w placówce państwowej.  Prywatnie umawiasz się na konkretną godzinę i wiesz, że będziesz przyjęta, nie czekasz godzinami przed gabinetem pilnując aby nikt nie zajął ci kolejki. Prywatnie zyskujesz komfort, którego państwowa przychodnia nie jest w stanie zapewnić, a za który warto zapłacić.

Koszty wizyty

Ceny wizyt w prywatnych gabinetach ginekologicznych są zróżnicowane na terenie kraju i zależą od wielkości miasta, w którym przyjmuje lekarz oraz od tak przyziemnych rzeczy jak koszt wynajęcia gabinetu oraz dzień wizyty. Wizyty w środku tygodnia roboczego będą tańsze niż wizyty weekendowe lub wizyty świąteczne. Jeśli lekarz, do którego się wybierasz ma gabinet w samym centrum miasta, możesz się spodziewać, że najtańsza wizyta u niego będzie kosztowała nawet ponad 100 zł. Mylne jest również myślenie, że lekarze przyjmujący w ścisłym centrum są lepszymi specjalistami niż ci z obrzeży miasta – tutaj nie ma reguły a fakt, że u jednego lekarza wizyta będzie tańsza niż u innego wcale nie oznacza, że jest on gorszym specjalistą.

Wybierając się na wizytę możesz liczyć się z kosztami od 50 zł w górę, zaznaczając jednak, że 50 zł za wizytę to bardzo tanio a cena taka utrzymuje się w mniejszych miejscowościach. Jeśli chodzi o większe miasta – Kraków, Wrocław, Warszawa to ceny zaczynają się od 65 zł (na obrzeżach) a kończą nawet na 300 zł. Najwyższą cenę osiągają tutaj wizyty w długie weekendy, niedziele oraz święta wolne od pracy, niektórzy jednak mają czas na leczenie tylko w takie dni.

Zakładając, że termin wizyty będzie właśnie w tygodniu roboczym to dobrą ceną za konsultację będzie 80-100 zł. Nie jest to ani dużo, ani mało.

Koszty dodatkowe

Idąc prywatnie do ginekologa pamiętajmy, że nie płacimy tylko za samą wizytę. Wszelkie badania, które trzeba będzie wykonać również będą płatne. Bardzo często badanie typu USG jest droższe niż sama wizyta. Jeśli idziesz do lekarza po raz pierwszy zachodzi spore prawdopodobieństwo, że od razu przyjdzie ci zapłacić również za cytologię. Na szczęście takie badanie nie jest drogie i kosztuje zazwyczaj do 30 zł, jednak jest to kwota, którą warto uwzględnić wybierając się do ginekologa.

Jeśli jesteś w ciąży, lekarz zleci całą serię badań, których koszt w prywatnej placówce wynosi około 150 zł (wszystko zależy od placówki). Tak więc sama wizyta to nie wszystko. Oczywiście nie każda pacjentka od razu będzie zarzucona serią badań ale z taką możliwością trzeba się liczyć udając się na prywatną wizytę ginekologiczną bo wszelkie dodatkowe koszty ponosi się samemu.

Przed wizytą warto sprawdzić cennik badań i zabiegów dostępny w wybranej przychodni. Bardzo często cennik taki dostępny jest na stronie wybranej placówki. Wiedząc czego można się spodziewać, unikniemy niespodzianek.

Jeden komentarz do “Wizyta u ginekologa”

  1. Ja mieszkam w UK i za wizytę u ginekologa w polskiej przychodni Polmedics płacę 80 funtów. W porównaniu z innymi placówkami cena jest ok.

Możliwość komentowania została wyłączona.