Zęby

Aparat stały na zęby

Aparaty stałe służą do korekty nieprawidłowości zębowych i wad zgryzu. Aparat stały zbudowany jest z łuków, pierścieni i zamków, które mocuje się do szkliwa zębów za pomocą materiału kompozytowego polimeryzowanego światłem UV. Do nich mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby precyzyjnie określoną, niewielką siłę, która dzięki nieprzerywanemu działaniu doprowadza do przebudowy kości. Aparaty stałe pozwalają na korygowanie wad zgryzu znacznie poważniejszych niż aparaty ruchome. Długość noszenia takich aparatów uzależniona jest oczywiście od wady i wynosi przeciętnie 1,5 roku. Pełne leczenie aparatem stałym może kosztować do 10 tys. złotych.

Cennik aparatów stałych

Przed przystąpieniem do leczenia będziemy zmuszeni zrobić jedno, czasem dwa różne zdjęcia RTG naszych zębów i czaszki (koszt ok. 60 zł za jedno zdjęcie). Pierwsza wizyta będzie polegała głównie na rozmowie, zbadaniu naszych oczekiwań i ewentualnym zrobieniu wycisków (koszt 100-120 zł). Następnie ortodonta założy dla nas kartę pacjenta, przeanalizuje nasz przypadek i spotka się z nami w celu przedstawienia planu i kosztów leczenia – kolejny wydatek 50-100 zł. Gdy już rozpoczniemy leczenie, czeka nas największy wydatek, a więc sam aparat. Koszt dwóch aparatów (na górne i dolne zęby) waha się od 3 tys. zł nawet do 6 tys. zł. Ceny za jeden łuk wyglądają następująco:

 • Aparat stały – zamki metalowe – 1500 – 2300 zł
 • Aparat stały – zamki mix: 6 x porcelana z przodu, 14 x metal z tyłu – 2000 – 2400 zł
 • Aparat stały – zamki kosmetyczne: porcelanowe – ok. 3000 zł

Cennik dodatkowych usług ortodontycznych

Po założeniu aparatu jesteśmy zobowiązani do odbywania wizyt kontrolnych co 4-6 tygodni w zależności od założonego aparatu stałego. Przed przystąpieniem do leczenia ortodonci obiecują rzadsze wizyty, lecz później odbywają się one i tak co cztery tygodnie! Koszt jednej wizyty kontrolnej waha się od 50 do 160 zł. Przyjmując 1,5-roczny okres leczenia, koszt takich wizyt wyniesie 900-1800 zł. Dodatkowo gabinet ortodontyczny może żądać od opłat za inne usługi, jak np. zdjęcie aparatu po zakończeniu leczenia (100 zł za łuk), retajner czyli drucik naklejony na zęby przednie od ich wewnętrznej strony (po zakończeniu leczenia – koszt 150 zł), wyciski końcowe (30 zł), czy płytka retencyjna górna (70 zł). Łącznie kosztów dodatkowych podczas leczenia (oprócz samych wizyt) może nazbierać się nawet 600 zł.

Podsumowanie

Aparat stały nie jest tanim sposobem poprawienia uśmiechu. Nie jest też szybkim i nie zawsze skutecznym – zdarza się, że zęby samoczynnie powracają do poprzedniego położenia. Leczenie aparatem stałym może trwać nawet 2 lata przy trudnych wadach zgryzu. Następnie musimy nosić aparat retencyjny w celu utrwalenia skorygowanego zgryzu, co może trwać kolejne 2-3 lata. Podsumowując, leczenie może potrwać 4-5 lat i łącznie kosztować nas ok. 8-10 tys. złotych.

UsługaMinimum (PLN)Maksimum (PLN)
Aparat stały - zamki metalowe (1 łuk)15002300
Aparat stały - zamki porcelanowe lub szafirowe (1 łuk)30003000
Aparat stały - zamki porcelanowe samoligaturujące (1 łuk)30003000
Aparat stały - zamki samoligaturujące (1 łuk)30003000

51 komentarzy do “Aparat stały na zęby”

 1. Nosiłam aparat 2,5 roku, po nim płytkę przez kolejny rok (pierwsza pękła po pół roku, musiałam zrobić drugą), wszystko pod pełną kontrolą ortodonty. Wizyty raz w miesiącu, czasem częściej, jak np. spadł drut albo odpiął się zamek. Początkowo ból, jedzenie z blendera, z czasem przywykłam i czekałam na efekty. Zęby się wyprostowały, ale na krótko. Minęło 5 lat od tego procesu a zęby zeszły się jeszcze gorzej. Wydałam ok. 10 tysięcy na aparat i wizyty, a teraz pani doktor mówi, że nie wie, czemu tak wyszło, może płytkę powinnam nosić dłużej, może powinna usunąć czwórki… Zaproponowała mi, żebym na nowo założyła aparat i ponosiła kolejne 2 lata…. fajny biznes! bez gwarancji na sukces!

  1. witam ,u mnie podobnie, w rok po zdjeciu super, teraz jestem 2 lata po zdjeciu ( ZAZNACZAM ZE BARDZO RZETELNIE NOSZE RETAINER , ALE CHYBA SIE JUZ WYROBIL I ZEBY PCHAJA GO A NIE ON ZEBY) .. I NIE IWEM CO DALEJ . bylam u mojej orto i powiedziala mi ze ’ idelanie proste zeby czasami wygladaja sztucznie (???!!!) i ze tak jest dobrze ( czytaj – bron boze nie prychodz z reklamacja ) . ale ja chce miec idealnie sztucznie rowne zeby!!! i co i dupa .. kasa w bloto … chyba za malo asertywna jestem

 2. Witam!
  Mam pytanie odnośnie aparatów stałych. Otóż nosiłam aparat stały na (górną i dolną szczękę) ponad 2 lata. Po zdjęciu okazało się, że zęby znowu się krzywią, o czym niezwłocznie poinformowałam moją panią doktor. Stwierdziła ona, że konieczne będzie usunięcie ósemek (300zł za jedną ósemkę) niestety nie stać mnie na to, więc poradziła mi, żebym usunęła zdrowe siódemki, a ósemki wejdą na ich miejsce. Oprócz tego kazała mi kupić aparat wyjmowany za 350 zł. Teraz wyczytałam gdzieś, że po zdjęciu aparatów, ortodontka powinna mi dać jakieś druty, które zapobiegną ponownemu wykrzywianiu się zębów, o czym pani doktor nic mi nie powiedziała, słyszałam, że nie tylko mnie tak oszukała. Na jednym z portali wyczytałam, że mam prawo ubiegać się o ponowne założenie aparatów stałych nieodpłatnie, czy to prawda? Biorąc pod uwagę, że wcześniej nie zostałam nawet uprzedzona o konieczności usunięcia usemek (przed założeniem aparatu). Za aparaty zapłaciłam 3200 zł, wizyta co miesiąc 100 zł, zdjęcie z wybielanioem 600 zł. Czy mogę ubiegać się o jakąś „gwarancję”?

 3. Witam, ja swój aparat zdjęłam rok temu. Ostatnio zauważyłam, że zęby znowu się krzywią. Kiedy pojechałam do otro. okazało się, że muszę usunąc ósemki, niestety pani doktor dała mi jedynie namiar na chirurga który za jedną ósemkę bierze 350zł, więc smuszona byłam wyrwać dwie siódemki. Czuję się oszukana, bo uważam, że ortodotka powinna mnie uprzedzić o ósemkach przed założeniem aparatów, mam już 19 lat. No i co gorsza góra też mi się krzywi. Ostatnio gdzieś wyczytałam, że po zdjęciu aparató powinnam jeszcze nosić jakieś druty, żeby zęby nie wróciły do poprzedfniego stanu. Nic takiego nie dostałam, i zęby się krzywią, czy mogę się ponownego założenia aparató nieodpłatnie? Jedna dziewczyna powiedziała mi, że to wina mojej orto, bo nie powiedziała mi nic o tych drutach..

  1. Nie jestem ortodontą, ale wydaje mi się że te „druty”, czyli aparat retencyjny to mus po każdym leczeniu aparatem stałym! Mi już po kilku dniach od zdjęcia aparatu zęby lekko się przesuwają, więc trzeba go nosić żeby leczenie nie poszło na marne. Jeśli ortodonta tego nie zastosował, to chyba nie zna się na rzeczy i trzeba składać u niego reklamacje. Żeby było sprawiedliwie to powinien na własny koszt ponownie wyprostować zęby, a potem za normalną opłatą założyć retencję na kolejne 1-2 lata.

 4. koszmarne koszty… a najgorsze jest to zróżnicowanie w cenach – np ceny za 1 łuk metalowy od 1300 do 2000 – nie wierze że wynika to wyłącznie z jakości materiałów …. niektórzy lekarze czują się chyba …”za bardzo renomowani” że tak powiem…. i zdzierają kasę z pacjentów. mam 1 zęba krzywego i żeby wstawić go do łuku wydam blisko 6000 – a to i tak jeden z najtańszych wariantów..

 5. witam wszystkich czytając wasze komentarze zaczynam wątpić czy warto wydać 10 tyś na coś czego będę żałował. szczerze pisząc wadę zgryzu mam poważną ale jeżeli mam oszczędzać na to przez długi czas i nie doczekać stałego efektu czy warto?

 6. Przestrzegam przed okazjami z Groupona. Aparat samoligaturujący za 899 zł brzmi nieźle i korzystnie. Niestety można kupić tylko na jedną szczękę. Drugi łuk możesz kupić, ale na miejscu powiedzą, że może być tylko 1 łuk dla 1 osoby, więc ten kupiony z Groupona możesz komuś oddać, a u ortodonty musisz dokupić po cenie rzekomo rynkowej drugi łuk, bo tak przewiduje plan leczenia. Inaczej pani ortodontka niczego się nie podejmie. Później się okazuje, że drugi łuk kosztuje 3000 zł, a każda wizyta to 350 zł. W sumie przepłacamy 1000 -1500 zł na aparacie i kolejny tysiąc na wizytach przez dwa lata.
  Taką okazję dla jeleni niech sobie Groupon wsadzi…. w dupon.

 7. Nosilam aparat ruchomy od 2klasy podstawowoki przez 8 lat
  najpier wyprostowano mi gore potem prostowano dol w miedzyczasie wyroslymi 8ki i wykrzywily gore wiec przez 8 lat prostowania orodontka w raciborzu sprawila ze wyszlam na zero .
  ZDARLA ZE MNIE DUUUZO KASY dzis nosze staly aparat w niemczech a babie bym najchetniej w morde naplula za niekapetentnosc !!!!

 8. Miałam mieć aparat na górę bo mam jedynki wysunięte do przodu , ortodonta powiedział że nie ma sensu bo jak zdejmę to inne zęby same po jakimś czasie wypchną mi te jedynki do przodu ..

 9. Z tego co widzę to jest to bardzo kosztowny interes ;/ chcę założyć aparat gdyż mam brzydką przerwę między zębami. Nie ma krzywych zębów są też zdrowe i nie muszę nic wyrywać. Zastanawiam się nad założeniem tego aparatu ale czytając, że jest to drogie a nie daje pewności, że po pewnym czasie zęby nie wrócą na swoje miejsce mam dużo wątpliwości ;/ Czy jest tu ktoś kto jest w pełni zadowolony z założenia aparatu ? :>

  1. Zęby mają tendencję do wracania na swoje miejsce, dlatego przez 1-2 lata nosi się specjalny aparat retencyjny, aby je ustabilizować. A czy znajdzie się ktoś w pełni zadowolony, to nie wiem… Zawsze będzie można się do czegoś przyczepić po zdjęciu aparatu. Myślę, że warto pójść na konsultację do ortodonty i zapytać jaka jest szansa usunięcia wady.

 10. Szczerze? pierwszy raz słyszę że zęby wracają czasem na swoje poprzednie miejsce, czy też się wykrzywiają. Mój brat nosił aparat przez 2 lata, nie pamiętam by musiał nosić do tego jeszcze potem aparat retencyjny. Aparat zakładany miał jak skończył 13/14 lat około 16 jak miał zdjęty teraz ma 24 i dalej ma piękny uśmiech, nie wiem od czego może zależeć to że zęby po aparacie mogą się znów skrzywić.

  1. W przypadku Twojego brata duże znaczenie miał młody wiek. U starszych ludzi zęby i szczęka są już ukształtowane i trudniej jest coś „poprzestawiać” 🙂

  2. Karolina ja mialam zeby leczone jako dziecko i na starosc (30lat mi stuknelo) wyszly mi wszystkie zeby madrosci i niestety musialam je usunac- zeby zaczly wariowac (dolne- bo to z nimi mialam problem…. poprzesowaly sie a gorne ukladaja sie tak jak dolne na to pozwola, tak wiec dolne jedynki i dwojki popsuly mi usmiech:-(

  3. Koleżanka z klasy nosiła w gimnazjum aparat, żeby pozbyć się przerwy między jedynkami i dodatkowo wyprostować dójki, teraz mija 3 rok od kiedy go zdjęła i znowu zaczyna jej się szpara robić xd

  4. Nosiłam aparat w wieku 16 lat przez 2 lata krzywych zębów nie miałam ale przy bardzo wąskiej szczęce chciałam je wypchnąć tak aby przy uśmiechaniu się było widać większość zębów a nie tylko 6 – ludzue pytali czy mam inne zęby czy tylko 6 u góry. Przy okazji usunęli mi wszystkie 8 aby było więcej miejsca ( które już było widać na rendgenie i były nawylocie) Po zdjęciu było super – płytkę miałam widicznie za krótko bo 6 mc ( tak powiedziano) po 2 latach zęby znów wróciły na poprzednie miejsce. Współczuje mamie że tyle zapłaciła a nic z tego nie wyszło bo to ja nalegałam na aparat. Teraz mam 30 lat i wąską szczękę 🙂 wniosek taki zaszyta gęba z czterech stron po usunięciu 8 ,cofnięte zęby po 2 latach i pare tys mniej

   1. To przykre. Pisząc „płytka” masz pewnie na myśli aparat retencyjny i mój ortodonta stwierdził, że jeśli chcę mieć ładne zęby to muszę go nosić do końca życia… A więc 6 mcy to zdeeeecydowanie za krótko 🙁

 11. Ja byłam parę dni temu na konsultacji, bo się przymierzam do wyprostowania zębów i chciałam się zająć tylko górą (do dołu nie mam większych zastrzeżeń) i Pani doktor mi powiedziała, że na własną odpowiedzialność mi założy, bo jak się góra ustawi „do pionu”, to dół nie będzie współgrał wtedy i za ok. 2lata do niej wrócę, bo mi dolne zęby wypchają górne..Człowiekowi się wydaje, że ma zęby ok, a tu się okazuje że jednak nie do końca:) To miło z jej strony, że mnie poinformowała przed faktem (a nie po) I mi jeszcze zaleciła wyrwanie górnych 5-tek, bo za duży ścisk mam na górze, stąd zęby „wyszły z linii” (dobrze, że piątka martwa, to mniejsza strata będzie)

 12. A jeśli chodzi o aparaty retencyjne, to mi na wstępie powiedziała, że będę musiała nosić-że jest zalecane nosić ok.1,5raza tyle czasu co się nosiło aparat żeby efekty prostowania się ustabilizowały, więc nie rozumiem, że co poniektórzy tutaj tacy zdziwieni, że o tym nie słyszeli wcześniej.

 13. Hej mam 13 lat i mam strasznie krzywe zęby, a do tego nie mam dwóch stałych zębów, nie wyrosły mi. A po za nimi mam wszystkie stałe, ale czy mój wiek jest dobry na założenie stałego aparatu ? Mój dentysta powiedział, ze lepiej jeżeli będę miała 15-16 lat.

  1. Moja ortodontka mówiła że aparat stały powinno sie założyć po pierwszych miesiązkach gdy już będziesz miała regularnie. Podobno to ważne bo wtedy jest to 'znak’ że Twoje zęby tak jakby już są gotowe na wszystko XD Czyli ani nic nie urośnie ani nie wypadnie ;p Zresztą jak pójdziesz na wizytę to pani napewno wszystko Ci wyjaśni 🙂

 14. Aż 10 tys bez przesady …. Za jeden łuk 1500 zł. Wizyty przez ok rok co 4 tyg – ok 1000 zł (zawsze można przesunąć wizyty; mi na początku mówiła że co 3 miesiące, a potem musiałam co 4 tyg chodzić -.-) Nie wiem ile się płaci za ściągnięcie aparatu ( jeszcze noszę – nic nie mówiła, a tu pisze że 700 zł O_O) i nie wiem czy za aparat retencyjny się płaci, ale pewnie ok 100 zł, a za ściągnięcie.. no może 400 zł. Więc razem.. 3 tys 🙂 A za 2 łuki ok 4,5 tys 🙂 Za wizyty zwykła kontrola i zmienianie gumek- 50 zł, ale moja koleżanka płaci 20 zł :// a zmiana łuku – 100 zł (ok co 2 wizyta). Hmm i to nie boli, i można jeść wszystko tylko ostrożnie ;P Ja coca-colę piję, żuję gumy, a aparat jeszcze się jakoś nie odkleił ;p Poza tym jutro mam wizytę i chyba będę już go ściągać ;p

  1. PS. Aha, przepraszam źle zrozumiałam – w artykule pisze, że za zdjęcie aparatu 100 zł, ale moja mama dzisiaj mi powiedziała że gdzieś czytała, że 500. Mam nadzieję, że nie ;P Czyli wyjdzie jeszcze taniej musicie odjąć moje ok 400 xd Czyli 1500 (1 łuk) + 1000 (za 1 rok) + 200 (za ostatnią wizytę łącznie) = 2700 🙂 A nie 10 tysięcy 😀

 15. Mam 14 lat i aparat zwyczajny, tzn. metalowy -1600 zł, a jeśli chodzi o wizyty to mam je co miesiąc i płacę każdorazowo 200/250 zł

 16. Nie stać mojej rodzinki, a ja chcę mieć proste zęby, skąd ja wytrzasnę pieniądze.. Przegrałam życie, pozostało mi życie z krzywymi zębami

 17. W moim przypadku za dwa łuki zapłaciłam 2500 zł więc to nie dużo. Jednak każdorazowa miesięczna wizyta z wymianą gumek kosztuje aż 220 zł. Na pierwszej wizycie za zrobienie zdjęć mojego zgryzu oraz za zrobienie wyciskow zapłaciłam 160 zł. Na kolejnej wizycie obmówiliśmy z panem ortodatą plan leczenia i najkorzystniejsze sposoby wyleczenia wady. Jednak mój przypadek jest wyjątkowo ciężki i aparat będę nosiła łącznie 3 lata ok 2500 zł za roczne wizyty. Aparat oczywiście można rozłożyć na raty czyli wpata jakiejś kwoty przy wizycie. Łączna suma wyniesie PONAD 10 000 zł.

 18. Ja zakładałam aparat w UK, za jeden łuk metalowy płaciłam 600 funtów w polskiej przychodni Polmedics.
  Chodzę tam na kontrolę i jestem zadowolona z ortodonty. Jak koszty leczenia rosną,można rozbić płatności na raty, to wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę ceny w innych gabinetach.

 19. Za to całe leczenie moich zębów wraz z górnym oraz dolnym łukiem to 13tys zł, no ale ortodonta specjalista a wizyta kontrolna 250zł, jednak się opłacało bo lekarz czarodziej

 20. Ja nosiłem wyjmowany z podniebieniem. Wtedy do 13-ego roku życia aparat był refundowany, a i zęby jakoś dosyć szybko się nastawiały. Nie wymyślili jeszcze lepszej metody prostowania zgryzu, a usługa wcale nie tanieje, mimo że zmian w niej się nie stosuje. Niewykluczone, że nawet wizyty u ortodonty drożeją z roku na rok, jak to ma miejsce u stomatologów.

 21. Ceny aparatów są rożne, ja też myślałam, że koszty będą zawrotne jak się jednak okazało poszłam na wizytę do dr Agnieszki Lasoty i całe leczenie ortodontyczne zostało przeprowadzone w bardzo rozsądnej cenie.

 22. Aparat to dopiero 50% sukcesu. Po zdjęciu nosisz reteiner do końca życia.Te przyklejane od tyłu odklejają się co jakiś czas, i niszczą zęby.Zakladany na noc jest duzo lepszy, ale nie nadaje sie dla kazdego. Ja mialem przeźroczysty odlew z plastiku, który po 6mies pekł. Zęby wrocily na swoje dawne miejsce, i cale leczenie szlag trafił.

 23. Mi aparat na zęby zakładała pani doktor I. Gnach-Olejniczak w Unident Union Dental Spa i jestem bardzo zadowolony. NIkt wcześniej nie chciał sie podjąć leczenia mojej wady zgryzu a pani doktor podjeła wyzwanie i aparat dopasowała mi idealnie! Nosiłem go przez 1.5 roku i jestem bardzo zadowolony z efektów!!A jeśli chodzi o cenę to myślalem, że o wiele drożej wyniesie mnie całe leczenie;)

 24. taa, leczenie po zdjeciu aparatu podwaja koszty, bo retainery sa bardzo drogie. laczny koszt w 2017r to jakies 20tys.

 25. 18 lat temu kiedy miałam 18 lat i kiedy ortodoncja dopiero raczkowała zwykły lekarz dentysta poradził mi, żebym usunęła czwórkę ponieważ trójka była poza łukiem i to bardzo. Twierdził, że to ostatni moment na usunięcie, żeby ta trójka samoistnie się wsunęła chociaż nie obiecywał, że całkowicie. I to się stało. Bez aparatu. Trójka weszła w miejsce czwórki w przeciągu kilku lat, nie całkowicie, jak mówił, ale w 80% co dla mnie jest rewelacją. Nie twierdzę, że tak da się w każdym przypadku. Ale widzę jak bardzo tutaj chodzi o pieniądze i że ciężko o rzetelną, uczciwą radę gdyż każda rada oparta jest na tym, żeby zarobić. Niektóre aparaty w moim mniemaniu są na wyrost. Moja rada jest taka – konsultujcie swoje zęby u starego pokolenia dentystów z własnym małym gabinetem, jeśli w szczęce jest ciasno to usuwać właściwe zęby jeszcze w młodym wieku bo wtedy jest szansa, że one się same poustawiają jak będą miały miejsce. Nie wykluczam konieczności aparatu w niektórych przypadkach. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *