Strona główna Uroda i Zdrowie Ile kosztuje test ciążowy?

Ile kosztuje test ciążowy?

autor ile kosztuje
0 komentarz 886 odsłon 3 minuty czytania

Od czasu do czasu każda kobieta zastanawia się czy nie jest w ciąży. Oprócz prowadzenia obserwacji swojego ciała najprostszą i najbardziej wiarygodną metodą sprawdzenia tego jest wykonanie testu ciążowego.

Jakie są testy ciążowe?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów ciążowych, a niektóre z nich są tak czułe, że potrafią wykryć już kilkudniową ciążę. Testy dzielą się na trzy grupy a podział ten uzależniony jest od sposobu jego przeprowadzania. Każdy z nich jednak bazuje na wykazaniu ciąży na podstawie obecności w moczu tzw. gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Hormon ten produkowany jest od pierwszych dni po zapłodnieniu.

Mamy więc testy:

  • paskowe – wymagające pobrania moczu do naczynia i umieszczenia w nim specjalnego paska z antyciałami HCG
  • płytkowe(z załączoną pipetą) – wymagające zebrania moczu do naczynia, pobrania 5 kropli moczu do pipety i umieszczenia ich w odpowiedniej płytce pomiarowej
  • testy w postaci flamastra (strumieniowe) – wystarczy go umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu a na wynik testu, w zależności od typu, trzeba czekać od 1 do 5 minut

Ile kosztuje test ciążowy?

Cena testu ciążowego nie jest uzależniona od jego rodzaju a od czułości, firmy produkującej go oraz miejsca zakupu. Jeśli decydujesz się na kupienie testu w aptece tradycyjnej, jego cena będzie się wahać od nawet 3 zł do około 12 zł. Z tym, że test za 3 zł nie będzie posiadał pojemniczka na mocz a tylko pipetę i płytkę. Test kupiony w aptece samoobsługowej lub w drogerii (np. Rossmann) będzie kosztował od 11 zł do 35 zł, przy czym zdarza się, że taki sam test dostępny będzie w tradycyjnej aptece za cenę dużo niższą. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób wstydliwych i w takiej sytuacji warto zapłacić kilka złotych więcej.

Największy wybór testów ciążowych oferowany jest drogą internetową, tutaj ceny zaczynają się od 1.81 zł do nawet 2465 zł (za taką kwotę jednak dostępny jest test ciążowy zwierzęcy – dla loch). Najdroższy test ciążowy dostępny przez internet kosztuje 171,50 zł. Pamiętajmy jednak, że zamawiając test internetowo płacimy dodatkowo za przesyłkę więc nawet jeśli cena samego testu nie przekracza 2zł to ostateczna kwota do zapłaty może przekroczyć cenę testów dostępnych w aptekach. Dodatkowo za taką cenę otrzymamy gorszą jakość oraz mniejszą czułość – może się okazać, że nasz test wykryje dopiero 3 tygodniową ciążę.

Decydując się na zakup testu ciążowego możesz więc liczyć się ze średnim wydatkiem od 7 – 13zł. Nie jest to ani dużo, ani mało ale otrzymujesz dobrą jakość oraz sporą wykrywalność ciąży.

Jak działa test ciążowy?

Testy ciążowe działają poprzez wykrycie hormonu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG), który jest produkowany w organizmie kobiety w ciąży. HCG jest produkowany przez komórki kosmówki, która jest tkanką, która rozwija się wraz z płodem. Testy ciążowe domowe zazwyczaj składają się z paska testowego lub kasetki, na których znajdują się zazwyczaj dwie linie. Jedna linia oznacza kontrolkę, która potwierdza poprawne działanie testu, a druga linia służy do wykrycia HCG.

Aby przeprowadzić test, należy najpierw zbierać poranny mocz, który ma najwyższą koncentrację HCG. Następnie umieszcza się pasek testowy w mocz, zgodnie z instrukcją producenta, i odczekuje się kilka minut. Jeśli test wykryje obecność HCG, druga linia na teście będzie widoczna. Jeśli druga linia nie pojawi się, test jest negatywny.

Testy ciążowe można także przeprowadzać w gabinecie lekarskim, gdzie stosuje się testy krwi. Test krwi wykrywa HCG w krwiobiegu kobiety i jest bardziej precyzyjny niż testy domowe. Test krwi może być przeprowadzany wcześniej niż testy domowe, już kilka dni po zapłodnieniu.

Testy ciążowe są bardzo skutecznymi i prostymi narzędziami służącymi do wykrywania ciąży. Jednakże, w przypadku wątpliwości lub nieregularności cyklu miesiączkowego, należy skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić ciążę i zasięgnąć porady w sprawie dalszej opieki nad ciążą.

 

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl