Strona główna Dom Ile kosztuje prąd/1 kWh?

Ile kosztuje prąd/1 kWh?

autor ile kosztuje
0 komentarz 622 odsłon 2 minuty czytania

Odbiorcy zużywający energię na potrzeby gospodarstw domowych są kwalifikowani do jednej z grup taryfowych oznaczonych literą “G”. Najwięcej odbiorców zaliczonych jest do grupy taryfowej G11, która obejmuje odbiorców rozliczanych w jednej strefie czasowej.

Porównanie cen energii elektrycznej

W poniższym zestawieniu przyjęto założenie nienależenia do sieci dostawcy oraz brano pod uwagę wyłącznie ceny dla odbiorców indywidualnych. Ceny z dnia 08.06.2013 r. zostały posortowane od najniższej do najwyższej.

Jak widać, rozbieżności w cenach sięgają 12%, jednak firmy nakładają na nas inne dodatkowe opłaty, które po zsumowaniu mogą dać zupełnie inny obraz rzeczywistości. Warto więc skorzystać z darmowego kalkulatora energii elektrycznej dostępnego na stronie Urzędu Regulacji Energetyki, który za nas obliczy, ile możemy zaoszczędzić w wybranym okresie, zmieniając dostawcę prądu. Dla trzyosobowej rodziny zamieszkującej w domu jednorodzinnym w Łodzi i korzystającej z usług firmy PGE oszczędności mogą wynieść ok. 3%, tj. niecałe 50 zł w skali 6 miesięcy. To wciąż niewiele, co może oznaczać, że na rynku mamy pseudokonkurencję.

Jak czytać rachunek za prąd?

Na fakturze odbiorcy w gospodarstwie domowym, w grupie taryfowej G-11, znajdują się następujące pozycje:

  • Opłata za energię elektryczną, wynikająca z ilości zużytej energii mierzonej w kWh i ceny energii w zł/kWh
  • Opłata zmienna dystrybucyjna, wynikająca z ilości energii, o której mowa w pkt.1 i składnika zmiennego stawki sieciowej w zł/kWh
  • Opłata jakościowa, wynikająca z ilości energii, o której mowa w pkt.1 i stawki jakościowej za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego w zł/kWh
  • Opłata przejściowa – za likwidację kontraktów długoterminowych wynikająca z iloczynu liczby miesięcy objętych rozliczeniem i stawki opłaty przejściowej w zł/m-c, zróżnicowanej w zależności od rocznego zużycia energii przez odbiorcę,
  • Opłata stała dystrybucyjna wynikająca z iloczynu liczby miesięcy objętych rozliczeniem i składnika stałego stawki sieciowej w zł/m-c
  • Opłata abonamentowa, wynikająca z iloczynu liczby miesięcy objętych rozliczeniem i stawki opłaty abonamentowej w zł/m-c.

Ile kosztuje prąd/1 kWh?

W Polsce średnia cena prądu dla gospodarstw domowych w 2022 roku wynosi około 0,83 zł za 1 kWh (z VAT). Należy jednak zaznaczyć, że ceny prądu mogą się różnić w zależności od taryfy, w której klient jest zarejestrowany u danego dostawcy energii elektrycznej.

W innych krajach ceny prądu mogą być wyższe lub niższe w zależności od regionu i kraju. Na przykład, w Niemczech cena prądu wynosi około 0,30-0,35 euro za 1 kWh, w USA cena prądu wynosi średnio około 0,12-0,15 dolarów za 1 kWh, a w krajach skandynawskich ceny są zazwyczaj wyższe.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl