Strona główna Usługi Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele?

autor ile kosztuje
0 komentarz 445 odsłon 6 minuty czytania

Organizacja przyjęcia weselnego w Polsce to średni koszt około 40 tysięcy złotych. Kwota ta jest odpowiednio mniejsza lub większa w zależności od możliwości finansowych oraz wyobraźni państwa młodych (w domyśle pani młodej).

Jakie są koszty wesela?

Przy planowaniu wesela każdy, nawet najmniejszy wydatek jest ważny, gdyż kilka mniejszych wydatków może wygenerować całkiem sporą kwotę. W sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów wydatków ślubnych – dzięki nim można mniej więcej określić, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć przy planowaniu wesela.
Wśród weselnych wydatków należy umieścić takie rzeczy jak:

 • Wynajem Sali
 • Opłata za catering
 • Oprawa florystyczna (przystrojenie sali, bukiety, przystrojenie samochodów)
 • Ubrania państwa młodych
 • Fotograf ślubny
 • Kamerzysta
 • Zespół grający muzykę na żywo/DJ
 • Obrączki
 • Zaproszenia ślubne
 • Winietki na stoły/etykiety na alkohol
 • Alkohol
 • Wynajem samochodu

Podane wyżej rzeczy to dla niektórych absolutna podstawa, która jednak przy liczbie gości sięgającej 150 osób może dać kwotę 40 tysięcy złotych. Ci bardziej rozrzutni do wydatków powinni dopisać wynajem pokoi dla gości, prezenty dla gości, stoły rozmaitości, wodzireja/konferansjera lub nawet gwiazdorski występ.

Ile kosztuje wesele?

Wesela jednodniowe organizowane w miastach specyfikują się wyższymi cenami liczonymi „od osoby” niż wesela w remizach strażackich i mniejszych miejscowościach. Najwyższe ceny są w dworkach, pałacach oraz kurortach turystycznych (np. zimowe wesele w Zakopanem). Średnia cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za talerzyk zawiera się w widełkach 150 – 200 złotych. W pałacach i obiektach zabytkowych może być to cena wyższa – nawet do 300 złotych od osoby. Jeśli przy wybieraniu Sali usłyszymy kwotę oscylującą w granicach 100 złotych, powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza – prawdopodobnie produkty, jakie będziemy mieć zaserwowane są wątpliwej jakości i świeżości. Wesela z poprawinami nie są wcale dwa razy droższe niż jednodniowe – owszem, cena za osobę jest wyższa ale zwykle zamiast zapłacić 200 złotych za jeden dzień, płacimy 300 za dwa. Kwota za dwa dni nie jest podwojona ze względu na fakt, iż wiele potraw serwowanych jest z dnia poprzedniego. Jeśli zażyczymy sobie samych świeżych dań, wówczas cena będzie odpowiednio wyższa.

Stół rozmaitości

dodatkowo do standardowego menu można zamówić stół rozmaitości – stół wiejski, stół z serami itp. Za taką przyjemność przyjdzie nam zapłacić około 1000 zł.

Tort

Wiele domów weselnych oferuje pieczenie tortu weselnego. Jest to dość wygodna opcja, gdyż nie trzeba się martwić zamawianie, transportem i innymi rzeczami. Jednak uwaga! Bardzo często domy weselne nie pieką na miejscu tortów a zamawiają je w cukierniach, doliczając do ich ceny odpowiednią marżę – może się więc okazać, że zamiast płacić 50 zł od kilograma, zapłacimy np. 75 zł. Wszelkie udziwnienia w menu i dodatkowe atrakcje kulinarne są odpowiednio drogie.

Zaproszenia

Cena za jedną sztukę zaproszenia ślubnego to średni koszt 3-5 zł, oczywiście zdarzają się odstępstwa cenowe w obie strony, zależy, czego państwo młodzi sobie życzą. Zamawiając zaproszenia warto od razu rozejrzeć się za winietkami na stoły oraz naklejkami na alkohol – często robiąc większe zamówienie dostajemy upusty lub nawet gratisy.

Ubrania do ślubu

Tutaj pan młody ma dużo taniej niż panna młoda – garnitur można kupić już od 500 zł, za kwotę 1000 zł otrzymamy gratis poprawki krawieckie. Buty do ślubu będą oscylowały w granicach 300 zł. Wyższą cenę trzeba zapłacić za smoking czy frak  – od 2000 do 3000 zł.

Panna młoda za sukienkę zapłaci od 1500 zł do nawet 5000 zł, jednak średnią ceną jest kwota 2500 zł. Dodając do tego welon, bolerko czy rękawiczki można zamknąć się w kwocie 3000 zł.
Buty ślubne panny młodej to wydatek rzędu 200 – 300 zł, często jednak kobieta decyduje się na więcej niż jedną parę – buty do ślubu, które mają się pięknie prezentować i nie muszą być specjalnie wygodne oraz buty na wesele, które z kolei nie muszą być najpiękniejsze, za to bardzo wygodne.

Zespół/konferansjerka

Tutaj ceny są bardzo różne – zależy, czego oczekujemy. Ci bardziej majętni mogą wynająć Budkę Suflera czy też Perfekt, którzy zagrają prywatny koncert na ich weselu. Kwoty za taką ekstrawagancję są ustalane przez konkretnego artystę ale trzeba się tu liczyć z wydatkiem rzędu przynajmniej 30000 zł.
Najtańszą formą muzycznej rozrywki jest weselny DJ – jego stawki oscylują w granicach 1000 – 25000 zł. Nie jest to złe rozwiązanie, co prawda muzyka nie jest grana na żywo ale przynajmniej jesteśmy pewni, że wykonanie danego utworu będzie radiowe i nie będziemy się zastanawiać „co zespół miał na myśli”.
Zespół grający znane utwory we własnych aranżacjach będzie kosztował od 3000 zł do 5000 zł. Tutaj można się kierować zasadą – im taniej, tym gorzej. Za konferansjera lub jeśli ktoś woli – animatora zapłacimy mniej więcej tyle, co za DJ’a weselnego – od 1000 zł w górę.

Uroda przed ślubem

Dotyczy to głównie pani młodej, która w tym dniu chce wyglądać najpiękniej. Do wydatków przedślubnych z zakresu urody zaliczać się będą takie rzeczy jak: henna, regulacja brwi, manicure, pedicure, tipsy, peelingi, depilacja, konsultacje dietetyczne i odpowiednia dieta oraz inne. Choć osobno zabiegi te nie są drogie, to zsumowane mogą dać kwotę nawet 1500 zł. Dodatkowo do urody zaliczyć należy fryzurę ślubną oraz makijaż. Coraz częściej na fryzjera i wizażystę ślubnego panie młode wydają równowartość wszystkich zabiegów przedślubnych. Makijaż ślubny oraz fryzurę można jednak wykonać w dobrej jakości za kwotę 200 – 300 złotych.

Widząc powyższą listę widzimy, że najmniejszy wydatek podczas planowania przyjęcia weselnego powinien być brany pod uwagę. Są rzeczy, z których zrezygnować się nie da, ale jest też masa takich, na których da się zaoszczędzić.

Jakie są nietypowe atrakcje weselne?

Jeśli szukasz nietypowych atrakcji na swoje wesele, oto kilka pomysłów:

 • Pokazy iluzjonisty: Profesjonalny iluzjonista może zapewnić niezapomniane wrażenia i rozrywkę dla gości weselnych.
 • Fotobudka: Fotobudka to świetna atrakcja, która pozwala gościom na zrobienie zabawnych zdjęć i pamiątek z wesela.
 • Pokazy tańca: Tancerze, tacy jak salsa, tango czy flamenco, mogą dostarczyć gościom wspaniałych wrażeń i zachęcić ich do tańca.
 • Degustacja alkoholi: Degustacja alkoholi, taka jak wina lub whiskey, może być ciekawą atrakcją dla gości, którzy lubią dobre trunki.
 • Gry i zabawy: Gry i zabawy, takie jak quizy, konkursy i zabawy z nagrodami, mogą być świetnym sposobem na zintegrowanie gości i zapewnienie im rozrywki.
 • Pokazy sztucznych ogni: Pokazy sztucznych ogni to imponujący sposób na urozmaicenie wieczoru weselnego i zapewnienie gościom niezapomnianych wrażeń.
 • Karaoke: Karaoke to świetna zabawa, która pozwala gościom na występy i zabawę przed mikrofonem.
 • Gra w escape room: Gra w escape room to ciekawa atrakcja, która pozwala gościom na wspólne rozwiązanie zagadek i wyzwań.

Te nietypowe atrakcje na pewno dostarczą gościom weselnym niezapomnianych wrażeń i urozmaicą wesele. Ważne jest, aby dobrać atrakcje do preferencji i upodobań gości weselnych, aby zapewnić im jak najwięcej rozrywki i zabawy.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl