Strona główna Moto Ile kosztuje tablica rejestracyjna?

Ile kosztuje tablica rejestracyjna?

autor ile kosztuje
0 komentarz 614 odsłon 2 minuty czytania

Tablice rejestracyjne to specjalne znaki identyfikacyjne, które są umieszczane na samochodach w celu identyfikacji pojazdu. Każdy kraj ma swoje własne systemy i wzory tablic rejestracyjnych, które są unikalne dla danego kraju i umożliwiają łatwe i szybkie rozpoznanie pojazdu.

Z czego składa się tablica rejestracyjna?

Tablice rejestracyjne składają się z liter i cyfr i są wydawane przez właściwe władze (np. wydział komunikacji). Tablice rejestracyjne muszą być umieszczone na pojeździe zgodnie z wymaganiami prawnymi i muszą być widoczne dla innych użytkowników dróg.

Tablice rejestracyjne są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają identyfikację pojazdu w razie wypadku, kradzieży lub innych incydentów na drodze. Ponadto tablice rejestracyjne są używane do rejestracji i opodatkowania pojazdów oraz do ustalania odpowiedzialności za ewentualne przestępstwa na drodze.

Skąd wziąć tablice rejestracyjne?

W Polsce tablice rejestracyjne można otrzymać w wydziale komunikacji w powiecie, w którym zarejestrowany jest pojazd. Aby otrzymać tablice rejestracyjne, należy złożyć odpowiedni wniosek i uiścić opłaty związane z ich wydaniem. Wymagane dokumenty to m.in.:

 • Dowód rejestracyjny pojazdu,
 • Potwierdzenie ubezpieczenia OC,
 • Dowód tożsamości właściciela pojazdu,
 • Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach i podatkach związanych z pojazdem.

Po złożeniu wniosku i wymaganej dokumentacji w wydziale komunikacji tablice rejestracyjne zostaną wydane i należy je umieścić na pojeździe zgodnie z wymaganiami prawnymi. W razie potrzeby należy również uaktualnić informacje o pojeździe w bazie danych w wydziale komunikacji.

Ile kosztuje tablica rejestracyjna?

Koszt tablic rejestracyjnych (2 sztuki) jest stały w całym kraju i wynosi:

80 zł

Za tablice rejestracyjne z wyróżnikiem indywidualnym (z własnym napisem) trzeba zapłacić:

1000 zł

Pierwsze dwa znaki indywidualnej tablicy to symbol województwa, w którym auto zostało zarejestrowane. Na tzw. wyróżnik indywidualny, czyli wybrany przez nas napis, może przypadać 3 do 5-ciu znaków, ustalanych przez właściciela samochodu. Nie może się on składać z samych cyfr – mogą się one pojawić jedynie na dwóch ostatnich miejscach. Nie wolno używać polskich znaków, czyli słowa jak GOŚKA czy BOGUŚ są zabronione. Nie można również używać słów niecenzuralnych, obraźliwych i niezgodnych z zasadami współżycia społecznego. Propozycje oceniają indywidualnie urzędnicy i, prawdę mówiąc, to czasem zdarza im się niedopatrzenie i np. dopuszczenie tablicy ze skrótem… CHWDP.

 • Dozwolone wyróżniki: GRY, ABC12, GOSKA, DIETA
 • Niedozwolone wyróżniki: AB, 12345, DUPA, 12EWA, APTEKA

Inne opłaty związane z tablicami rejestracyjnymi

Innymi opłatami zawiązanymi z tablicammi rejestracyjnymi są:

 • tablice indywidualne do motocykla lub przyczepy – 500 zł
 • dowód rejestracyjny – 54 zł
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • komplet znaków legalizacyjnych – 12,50 zł
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł

Stan na lipiec 2011 r.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl