Strona główna Usługi Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

autor Franciszka Wiśniewska
2 komentarze 514 odsłon 3 minuty czytania

Systemy grzewcze są niezbędnymi elementami w każdym pomieszczeniu. Dzięki nim można nie tylko ocieplić mieszkanie, ale także mamy możliwość wykorzystać tę energię do codziennego użytku np. ocieplenie wody użytkowej. W niektórych przypadkach ludzie zaczęli stosować ogrzewanie gazowe, ponieważ wiąże się z niskimi kosztami. Czy to rzeczywiście prawda? W poniższym artykule będziemy o tym pisać.

Czym jest ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe są jednymi z wielu systemów grzewczych. Odpowiedzialne są nie tylko za ocieplenie konkretnych pomieszczeń, ale także mają możliwość ogrzania wody użytkowej – co w zasadzie jest niezbędne. Oprócz takich zastosowań ten system grzewczy może także dostarczyć paliwo do kuchenki, aby ułatwić w przyrządzaniu ciepłych posiłków.

W jaki sposób działa ogrzewanie gazowe? Gaz, który znajduje się w zbiorniku, jest rozprowadzany po instalacji gazowej w pomieszczeniach. W ten sposób uzyskujemy energię cieplną, która jest rozprowadzana za pomocą rur.

Co jest potrzebne do ogrzewania gazowego?

Osoby, które zdecydowały się zamontować system grzewczy za pomocą gazu, muszą spełnić odpowiednie wymagania i wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy. Jeśli wniosek został pozytywie rozpatrzony przez administratora obiektu i wyraził zgodę na instalację systemu grzewczego, właściciel mieszkania może skupić się na odpowiedniej firmie, która mu to umożliwi. Dodatkowo trzeba posiadać plan instalacji gazowych po pomieszczeniach.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

W zależności od wybranej usługi koszt ogrzewania gazowego może być różny. W przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych koszt może wynieść około 5 000 . Jeśli zamierzamy zaopatrzyć się w kotły pulsacyjne, możemy liczyć się z kwotą około 4 800 zł. Jeżeli chodzi o coroczny koszt ogrzewania gazowego kotłem tradycyjnym, to zapłacimy mniej więcej 10 000 zł. Oprócz kosztów za taki system grzewczy trzeba dopłacić za firmę, która umożliwi jego instalację. Koszt takiej usługi wynosi około 1000 – 2500 zł (w zależności od ich generacji).

Gdzie powinien być zamontowany system grzewczy?

Z reguły bywa tak, że skrzynki z ogrzewaniem gazowym powinny znaleźć się w mniej dostępnym miejscu – jednakże wcale tak nie musi być. Taki piecyk można zamontować w różnych miejscach np. w piwnicach, aby ułatwić zagospodarowanie w innych pomieszczaniach, z których korzystamy na co dzień. Można także zainstalować w łazience, aby nadać klimat temu wnętrzu, a także w kuchni i przedpokoju.

Kto zajmuje się instalacją systemu grzewczego?

Gdy zdecydowaliśmy się zainstalować system grzewczy w naszym domu, powinniśmy zastanowić się, kto jest odpowiedzialny za jego montaż. Firmy, które się tym zajmują, można bez problemu znaleźć na stronie internetowej. Są to specjalistyczne biura gazownicze, które prawidłowo zamontują instalacje gazowe w domu i dodatkowo mogą przeprowadzić coroczną kontrolę. Dodatkowo mogą zaprojektować schemat instalacji gazowych w pomieszczeniach w taki sposób, aby były zostały prawidłowo umieszczone.

Koszt ogrzewania gazowego zależy od wielu czynników, takich jak cena gazu, wydajność kotła, izolacja termiczna budynku oraz rozmiar i styl domu. W Polsce średnie koszty ogrzewania gazowego dla domu jednorodzinnego wynoszą około 2000-3000 zł rocznie, ale mogą się znacznie różnić w zależności od wymienionych czynników oraz sposobu użytkowania i zarządzania systemem ogrzewania. Warto jednak pamiętać, że koszty ogrzewania gazowego są uzależnione od rynkowych cen gazu, które mogą ulegać zmianom, co wpłynie na wysokość rachunków za ogrzewanie. Aby dokładnie oszacować koszt ogrzewania gazowego w konkretnym budynku, najlepiej skontaktować się z dostawcą gazu i wykonać wycenę na podstawie indywidualnych potrzeb i warunków użytkowania.

podobne artykuły

2 komentarze

wrona 12 maja 2022 - 11:10

Wydaje mi się, że aktualnie gaz jest mnie tylko nieopłacalny, ale także niepewny, w każdym momencie może go zabraknąć i co wtedy? A na zapas kupić magazynować się nie da…

odpowiedz
Patka99 14 września 2022 - 10:59

Oj, teraz ceny gazu tak urosną, że będzie naprawdę ciężko zimą, ojjj ciężko. Dobro luksusowe ;)

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl