Ultrabook

Ultrabook

Ultrabook to odpowiedź przemysłu komputerowego na tablet. Jego przewagą jest posiadanie klawiatury, która pomaga przy wprowadzaniu danych i jest dość irytujące w przypadku tabletów. Poza tym obydwa rodzaje produktów są bardzo zbliżone – waga nie przekracza 1,4 kg, grubość 2 cm, a akumulator musi starczać co najmniej na 5 godzin pracy. Jak to z każdą nowością rynkową bywa, największą wadą ultrabooka jest jego cena – ponad 3 tys. złotych. Docelowo ich cena ma spaść do ok. 900 z obecnych 1100 USD.

Nazwa ultrabook została zastrzeżona przez firmę Intel, producenta procesorów. Jego największy konkurent, AMD, nie pozostał bezczynny i zaczął używać nazwy „ultrathin” (czyli ultracienki). My jako konsumenci powinniśmy więc utożsamiać te dwie nazwy ze sobą. Należy również pamiętać, że ultrabook to nie notebook czy netbook – jest lżejszy, wydajniejszy, dłużej wytrzymuje na baterii – to tzw. produkt premium, wyższej klasy.

Wśród producentów ultrabooków znajdziemy firmy Lenovo, Samsung, czy HP. W sprzedaży są dostępne na przykład modele Lenovo z serii IdeaPad. Model U300S z procesorem Intel i5, dyskiem SSD 128 GB i 13,3 calowym ekranem kosztuje ok. 4199 zł. Jeszcze droższy jest Asus UX31 Zenbook o grubości 17 milimetrów i akumulatorze gwarantującym 7 godzin nieprzerwanej pracy – od 4622 zł. Za dedykowany do biznesu model Acer Aspire S3 z procesorem i5, dyskiem 500 GB (w tym 20 GB SSD) i błyszczącym ekranem 13,3″ zapłacimy od 3,3 do 4 tys. zł.

TOP lista ultrabooków

[table “26” not found /]

Źródło: magazyn Chip 1/2012.