Ślub

Z zawarciem ślubu wiążą się opłaty – raz trzeba zapłacić mniej, raz więcej – wszystko zależy od tego, ile dodatkowych dokumentów potrzebnych jest do zawarcia małżeństwa.

Opłaty urzędowe

Przy ślubie cywilnym opłaty są najmniejsze – zakładając, że państwo młodzi to panna i kawaler, opłata urzędowa to 80 zł. Jeśli ślub brany jest w rodzinnym mieście któregoś z narzeczonych, potrzebny jest tylko odpis aktu urodzenia drugiego narzeczonego. Jeśli zaś oboje urodzili się w innych miastach niż biorą ślub, wymagane są odpisy aktów urodzenia od obojga. Koszt wydania odpisu aktu urodzenia to 22zł.
W przypadku, kiedy ślub biorą osoby stanu wolnego (wdowa/rozwódka itp.), wymagane są dokumenty potwierdzające brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego (akt zgonu itp.) – za ich wydanie pobierana jest odpowiednia opłata (za skrócony odpis aktu zgonu jest to 22 zł).

W przypadku ślubu konkordatowego ponosimy opłaty jak za ślub cywilny i kościelny oraz opłatę za podanie do ślubu konkordatowego w wysokości 5zł. Ksiądz powinien udzielić ślubu za darmo (co łaska) gdyż jest on sakramentem, często jednak księża narzucają kwotę, jaką narzeczeni powinni włożyć do koperty.

Ślub cywilnyŚlub kościelnyŚlub konkordatowy
80 zł – sporządzenie aktu ślubuOpłata u księdza za udzielenie ślubu – co łaska80 zł – sporządzenie aktu ślubu
22 zł – odpis skrócony aktu urodzeniaOpłata za zapowiedzi  – co łaska22 zł – odpis skrócony aktu urodzenia
22 zł – ewentualny odpis aktu zgonu/innyZaświadczenie o odbytych spowiedziach i kursach przedmałżeńskich – bezpłatnie22 zł – ewentualny odpis aktu zgonu/inny
Ok. 25 zł – ewentualny odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzieZaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa – bezpłatnieOk. 25 zł – ewentualny odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie
  5 zł – podanie do ślubu konkordatowego

» Wybierz pierścionek zaręczynowy!
» Zaplanuj luksusową podróż poślubną!

Opłaty dodatkowe

Oprócz opłat urzędowych, bez których ślub się  nie odbędzie, trzeba brać pod uwagę oprawę ceremonii. Nawet jeśli narzeczeni rezygnują z wesela, to kościół lepiej wygląda kiedy jest przybrany odpowiednimi dekoracjami. Urzędu raczej się nie ozdabia jednak aby ceremonię umilała muzyka należy uiścić opłatę w wysokości 40 zł za oprawę muzyczną. Dekoracje kościelne to zazwyczaj wiązanki kwiatów – koszt bukietów uzależniony jest od rodzaju kwiatów oraz cennika kwiaciarni.

Coraz popularniejsze są również ceremonie ślubu cywilnego poza Urzędem Stanu Cywilnego – w takim wypadku koszt samego ślubu nie zwiększa się, trzeba tylko pokryć koszty dojazdu urzędnika na wyznaczone miejsce.