Strona główna Turystyka Ile kosztuje bilet lotniczy?

Ile kosztuje bilet lotniczy?

autor ile kosztuje
0 komentarz 1,1K odsłon 4 minuty czytania

Lot samolotem to najszybsza metoda przemieszczania się po świecie i niekoniecznie najdroższa. I choć biety za 1 PLN oferowane np. przez linie lotnicze Ryanair to bujda, to rezerwując bilet z wyprzedzeniem 3-6 miesięcy uda nam się otrzymać go w atrakcyjnych cenach. Wymaga to jednak planowania, ale jest opłacalne – bo zakup biletu w ostatniej chwili będzie nas słono kosztować.

Ile kosztuje bilet lotniczy?

Ceny biletów lotniczych na loty z Warszawy w dwie strony:

 • do Londynu: 578 zł – WizzAir
 • do Dublina: 832 zł – Aer Lingus
 • do Berlina: 592 zł – Lufthansa
 • do Paryża: 450 zł – WizzAir
 • do Rzymu: 620 zł – Air France
 • do Budapesztu: 727 zł – Malev
 • do Stanów (Chicago): 2800 zł – British Airways

Ceny za bilety lotnicze na trasie Warszawa – Nowy Jork mogą się różnić w zależności od przewodnika, jednak wyglądają one następująco:

Przewoźnik Klasa ekonomiczna (w zł) Klasa biznesowa (w zł) Pierwsza klasa (w zł)
LOT Polish Airlines 2 000 – 5 000 zł 10 000 – 20 000 zł 15 000 – 30 000 zł
Wizz Air 1 500 – 3 500 zł Niedostępne Niedostępne
Ryanair 1 000 – 3 000 zł Niedostępne Niedostępne
Lufthansa 2 500 – 6 000 zł 15 000 – 25 000 zł 20 000 – 35 000 zł
American Airlines 2 500 – 6 500 zł 15 000 – 30 000 zł 25 000 – 40 000 zł

Dodatkowe koszta związane z podróżą samolotem

Opłata/Usługa Cena (w zł)
Podatek lotniskowy 30 – 100 zł
Opłata za paliwo (Fuel Surcharge) 50 – 200 zł
Opłata za rezerwację miejsca 20 – 100 zł
Bagaż rejestrowany (opłata za nadbagaż) 50 – 300 zł (w zależności od wagi)
Opłata za bagaż podręczny (przekroczenie limitu) 50 – 200 zł
Opłata za zmiany w rezerwacji (modyfikacja daty, trasy itp.) 100 – 500 zł
Opłata za wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku 20 – 50 zł
Opłata za posiłek na pokładzie 30 – 100 zł
Opłata za rozrywkę na pokładzie (np. ekran, dostęp do filmów) 20 – 80 zł
Opłata za przewóz zwierzęcia na pokładzie 100 – 500 zł
Opłata za dostęp do salonu biznesowego 100 – 300 zł
Opłata za szybkie odprawienie (Priority Boarding) 20 – 80 zł

Jak zapłacić mniej za bilet lotniczy?

 • Rezerwuj z wyprzedzeniem – bilety do Polski w okolicy Świąt Bożego Narodzenia możesz zamówić już w czerwcu! Wówczas cena biletu wyniesie tyle samo, co w normalne dni (poza “sezonem”). Wystarczy lepsze planowanie swojego czasu, by zaoszczędzić kilkaset złotych. Zasada jest prosta: im bliższy termin wylotu, tym wyższa cena.
 • Kupuj bilety w dwie strony – czasem cena biletu w jedną stronę to 75% ceny biletu w dwie strony.
 • Leć z innego miasta – czasem loty do danego portu są tańsze z Warszawy niż z portu regionalnego, np. loty SAS do Kopenhagi mogą być tańsze ze stolicy ze względu na konkurencję z LOT-em. A mieszkając w Warszawie warto sprawdzić rozkład lotów łódzkiego lotniska, gdzie operuje Ryanair.
 • Śledź strony internetowe linii lotniczych lub zapisz się na newsletter. Coraz częściej wprowadzają one czasowe promocje na wybranych kierunkach, np. “Szalone Środy” w LOT.
 • Korzystaj z multiwyszukiwarek internetowych, które przeszukują siatkę połączeń wszystkich przewoźników. U nich możesz znaleźć najtańsze bilety.
 • Zmień dzień lub godzinę wylotu – linie lotnicze dokładnie wiedzą kiedy ludzie muszą latać, np. piątek i niedziela, kiedy ludzie wracają do kraju na weekend. Pomyśl, czy nie możesz wziąć 1-2 dni wolnego, by polecieć w czwartek i wrócić w poniedziałek. Jeśli to niemożliwe, to sprawdź cenę biletu na lot w poniedziałek rano – może być tańszy niż w niedzielę.
 • Zaglądaj na portale zakupów grupowych (np. Groupon Travel), w których zaczęły pojawiać się oferty tanich biletów lotniczych – niestety głównie do miast europejskich.

Gdzie najlepiej kupić bilet lotniczy?

Istnieje kilka miejsc, w których można kupić bilety lotnicze:

 • Bezpośrednio u przewoźnika lotniczego: Można kupić bilety bezpośrednio u przewoźnika lotniczego na ich stronie internetowej lub przez ich centrale telefoniczne. Jest to często najprostszy sposób na zakup biletu, ale może być trochę droższy niż inne opcje.
 • Przez agencję podróży: Można skorzystać z usług agenta podróży, który pomoże w wyborze najlepszej oferty i dokona rezerwacji biletu.
 • Przez wyszukiwarki lotów: Istnieją różne wyszukiwarki lotów, takie jak Kayak, Expedia, Orbitz itp., które pozwalają na porównanie cen i wybór najlepszej oferty.
 • Przez aplikacje na telefon: Obecnie istnieją różne aplikacje na telefon, takie jak Hopper, Skyscanner itp., które pozwalają na łatwy i szybki zakup biletu lotniczego.

Wybór najlepszej opcji zależy od wymagań i preferencji klienta. Warto porównać ceny i oferty w różnych miejscach i wybrać najlepszą opcję dla siebie. Pamiętaj, że niektóre opcje mogą być tańsze, ale mogą też wiązać się z dodatkowymi opłatami lub ograniczeniami, takimi jak ograniczenia w zmianie rezerwacji lub brak możliwości otrzymania dodatkowych usług, takich jak bagaż czy posiłki na pokładzie.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl