Skandynawia

Weekend w Skandynawii

Planując urlop za granicą najczęściej wybieramy ciepłe kraje południowej Europy lub północnej Afryki. Tymczasem nie doceniamy niezwykłych bogactw jakie ma nam do zaoferowania północna część naszego kontynentu. Na szczególną uwagę zasługuje tu Skandynawia. Krajami, które warto odwiedzić są: Norwegia, Szwecja i Dania. Te trzy państwa powiązane są ze sobą więzami historycznymi i kulturowymi. Wszystkie one bogate są w atrakcje turystyczne. Za 3 dni zwiedzania Skandynawii zapłacimy ok. 1500 złotych.

Norwegia

Norwegia znana jest z Wikingów, zorzy polarnej i fiordów. Jest to państwo bogate i dobrze zorganizowane. Turyści z Polski szczególnie zachwyceni są pięknem przyrody tego kraju. Prawie cała Norwegia pokryta jest górami. Najwyższe wzniesienia przykryte są lodowcami, a krajobrazu dopełniają jeziora i rzeki, poprzecinane wodospadami. W 25% Norwegia jest zalesiona. Wizytówką tego kraju są jednak fiordy, czyli ogromne rozpadliny skalne, przez które morze wciska się w głąb lądu. Dwa najczęściej odwiedzane fiordy to Geirangerfjord i Naeroyfjord, położone na północ od Bergen.

Szwecja

Równie popularnym krajem jest Szwecja. Turyści przyjeżdżają tam głównie ze względu na niezwykłe krajobrazy i otwarte przestrzenie. Bogata jest ona w jeziora i rzeki. Posiada unikalne wybrzeże i tysiące wysp. Szwecja jest odwiedzana jednak głównie ze względu na ośrodki miejskie takie jak: Sztokholm, Goteborg, Upsala, Malmo, Kalmar, Lund, Halsingborg, Karlskrona i tereny wypoczynkowe: Dalarna, Smaland i wyspy na Bałtyku – Gotlandia i Olandia.

Dania

Skandynawia to również Dania, choć geograficznie należy do Europy. Dania dzieli się na dziesięć regionów, w których turyści mogą znaleźć różnorodne atrakcje. Jutlandia Północna oblana jest dwoma morzami, z wzgórzami pokrytymi wrzosem, na lądzie. To kraina ciekawych muzeów i inspiracji dla malarzy. Krajobraz Jutlandii Wschodniej wyróżniają piaszczyste plaże i porośnięte różami wydmy. Tam także Dania ma swoje najciekawsze miasta: Arhus, Kategat, Djurs, Randers, Silkeborg, Ebeltoft i Mariager. Jutlandia Południowa to płaskie żuławy i fiordy. Tutaj znajduje się Legoland i Park Lwów. Wybrzeże Jutlandii Zachodniej to piaszczysta plaża ze wzgórzami na których umieszczone są domy letniskowe. Tutaj turyści mogą spędzać czas na aktywnym wypoczynku.

Kopenhaga jest wspaniałym miastem, pełnym zabytków i atrakcji. Znana jest ze wspaniałych restauracji, Pałacu Amalienborg Królowej Małgorzaty, Zamku Rosenborg i pomniku Małej Syrenki. Fionia słynie z Domu Hansa Christiana Andersena, gdzie zgromadzone są liczne pamiątki po pisarzu. Tutaj znajduje się także Zamek Egeskov z licznymi atrakcjami. Zelandia Północna ozdobiona jest pięknym wybrzeżem tzw. Duńską Riwierą. Tutaj odwiedzić można dom słynnej pisarki Karen Blixen. Zelandia Zachodnia to kraina wspaniałych zamków i rezydencji, a także piaszczyste plaże i ośrodki sportów wodnych. Wyspy Lolland, Falster i Mon, to tereny bardzo zielone z białymi skałami kredowymi. Morze i plaże są tu najczystsze w Europie. Bornholm to niewielka wyspa o wielkich atrakcjach. Znajduje się tu Zamek Hammershus, Klify Helligdomsklipperne, NaturBornholm i Muzeum Bornholmu.

Tak więc Skandynawia jest w stanie zaspokoić niemal wszystkie potrzeby jakie mają turyści. Ten region Europy jest niepowtarzalny pod wieloma względami. Warto się tam wybrać o każdej porze roku.

[poll id=”6″]

AXA Travel

/script

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *