Strona główna Rodzina Ile kosztuje intercyza?

Ile kosztuje intercyza?

autor Marek Kozielski
0 komentarz 400 odsłon 2 minuty czytania

Intercyza to umowa regulująca kwestie majątkowe pomiędzy małżonkami. Zawierana jest przed ślubem lub w trakcie trwania małżeństwa. Pozwala na uregulowanie kwestii związanych z podziałem majątku w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków. Dokument ten określa też, które z zakupionych przed ślubem lub nabytych w trakcie małżeństwa rzeczy należą, do którego z małżonków oraz jak mają zostać podzielone w przypadku rozstania. Sprawdź, ile kosztuje intercyza.

Ile kosztuje intercyza przed ślubem?

Intercyza przedmałżeńska to umowa zawierana przed ślubem. Sporządzenie intercyzy może zająć od kilku dni do kilku tygodni. To ile kosztuje intercyza przed ślubem, jest uzależnione od m.in. skomplikowania sprawy, ilości postanowień zawartych w umowie oraz renomy kancelarii notarialnej, która intercyzę sporządza. W poszczególnych miastach koszty przygotowania intercyzy mogą przedstawiać się tak:

miasto koszt sporządzenia intercyzy
Warszawa 400 – 2 000 zł
Kraków 300 – 1 500 zł
Wrocław 300 – 1 800 zł
Gdańsk 300 – 1 500 zł
Poznań 300 – 1 500 zł
Łódź 300 – 1 500 zł

Nie zawsze przyszli małżonkowie decydują się na spisanie intercyzy przed ślubem. Istnieje taka możliwość również po zawarciu związku małżeńskiego.

Ile kosztuje intercyza po ślubie?

Sporządzenie intercyzy po ślubie jest bardziej skomplikowane niż przed ślubem, ponieważ wymaga zgody drugiego małżonka oraz udokumentowania zmian w majątku małżonków, jakie zaszły w trakcie małżeństwa. Koszt intercyzy po ślubie jest również wyższy niż przed ślubem. Za sporządzenie tego dokumentu po ślubie zwykle trzeba zapłacić:

miasto koszt sporządzenia intercyzy
Warszawa 500 – 2 500 zł
Kraków 400 – 2 000 zł
Wrocław 400 – 2 200 zł
Gdańsk 400 – 2 000 zł
Poznań 400 – 2 000 zł
Łódź 400 – 2 000 zł

Warto pamiętać, że intercyza czasami pozwala zabezpieczyć interesy rodziny, w przypadku zadłużenia jednego z małżonków.

Czy intercyza jest opłacalna?

Koszt sporządzenia intercyzy może wydawać się wysoki, ale warto pamiętać, że umowa ta pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z podziałem majątku w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków.

Na przykład dla osób posiadających duży majątek lub prowadzących działalność gospodarczą intercyza może być szczególnie opłacalna, ponieważ pozwala na zabezpieczenie majątku przed roszczeniami w przypadku rozwodu lub bankructwa.

Pomimo dosyć wysokich kosztów, intercyza może być naszym zdaniem opłacalnym rozwiązaniem dla osób posiadających duży majątek lub prowadzących działalność gospodarczą. A Ty co sadzisz o zawieraniu intercyzy? Czy warto ją podpisać? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl