Strona główna Finanse Ile kosztuje darowizna u notariusza?

Ile kosztuje darowizna u notariusza?

autor Emilia Woźniak
0 komentarz 850 odsłon 4 minuty czytania

Chcesz przepisać dom lub mieszkanie bliskiej osobie, a może planujesz podarować komuś działkę? Zastanawiasz się, jakie koszty pociąga za sobą przekazanie darowizny? Przeczytaj nasz artykuł, aby przekonać się, ile kosztuje darowizna u notariusza i jakie opłaty dodatkowe są z tym związane.

Ile kosztuje sporządzenie aktu notarialnego darowizny?

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje darowizna mieszkania u notariusza, musisz pamiętać, że każda zmiana właściciela nieruchomości pociąga za sobą konieczność przygotowania dokumentacji i uiszczenia konkretnych opłat. W Polsce to, ile kosztuje akt notarialny, reguluje Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r., a cena sporządzenia takiego dokumentu wynosi do 3% wartości przedmiotu, ale nie mniej niż 50 zł i nie więcej niż 10 000 zł.

W przypadku darowizny nieruchomości opłata jest naliczana od jej wartości rynkowej i pokrywa koszty sporządzenia dokumentów, doradztwa prawnego, a także te związane z przetwarzaniem i przechowywaniem dokumentacji. Podczas przepisywania mieszkania lub domu konieczne jest również dokonanie wpisu do księgi wieczystej i przeprowadzenie szczegółowych ekspertyz, co pociąga za sobą kolejne koszty.

Jakie opłaty obejmuje wpis do księgi wieczystej?

Przekazanie darowizny w postaci nieruchomości sprawia, że zmienia ona właściciela, a więc konieczne jest dokonanie wpisu do księgi wieczystej, aby oficjalnie zarejestrować tę zmianę. Proces ten wiąże się z uiszczeniem pewnych opłat, których wysokość warto poznać przed skorzystaniem z usług notarialnych.

rodzaj opłaty przybliżony koszt
opłata sądowa 200 zł
przygotowanie wniosku 100 – 200 zł
wydruk z księgi wieczystej 30 zł
tłumaczenia dokumentów 40 zł za stronę tłumaczenia
zasięgnięcie informacji z rejestru gruntów 60 zł
porady prawne 200 – 500 zł za godzinę

Należy także pamiętać, że na to, ile kosztuje darowizna domu u notariusza, wpływa stawka podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi ona 2% wartości darowizny — czyli na przykład jeśli wysokość darowizny sięga 200 000 zł, to podatek PCC będzie wynosił ok. 4 000 zł.

Ile kosztuje ekspertyza nieruchomości?

W kosztach notarialnych należy także uwzględnić opłaty dotyczące ekspertyz, które pozwalają oszacować wartość mieszkania, domu lub działki. Cena przeprowadzenia takiej oceny zależy mi.in. od rodzaju nieruchomości, jej wielkości i lokalizacji. W tabelce przedstawiamy możliwe koszty dotyczące ekspertyzy poszczególnych rodzajów nieruchomości:

rodzaj nieruchomości przybliżony koszt czynniki podlegające ocenie
mieszkanie 1 000 – 3 000 zł stan techniczny, lokalizacja, metraż i rozkład pomieszczeń, poziom wykończenia, stan prawny (np. hipoteka), ceny podobnych mieszkań na rynku
dom jednorodzinny 1 500 – 4 000 zł stan techniczny, lokalizacja, metraż i układ pomieszczeń, ukształtowanie i zagospodarowanie działki, poziom wykończenia pomieszczeń, stan prawny (np. hipoteka), ceny domów jednorodzinnych na rynku
działka budowlana 500 – 2 000 zł lokalizacja, powierzchnia działki, warunki geologiczne i topograficzne, dostęp do mediów, stan prawny (m.in. hipoteka), plan zagospodarowania przestrzennego, ceny podobnych działek na rynku

Należy pamiętać, że są to jedynie szacunkowe koszty, które mogą okresowo się zmieniać w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości.

Ile wynosi podatek od darowizn?

Podatek od darowizn w Polsce jest regulowany przez ustawę o podatku od spadków i darowizn. Stopa podatkowa zależy od wartości otrzymanej darowizny oraz grupy podatkowej, do której należy osoba otrzymująca darowiznę. Zastanawiając się, ile kosztuje darowizna działki u notariusza czy też ile kosztuje przepisanie domu, należy mieć na uwadze, komu zostanie przekazana nieruchomość. Istnieją trzy grupy podatkowe:

  • Grupa I — obejmuje najbliższą rodzinę, m.in. małżonka, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierbów, zięcia, synową i rodzeństwo;
  • Grupa II — dotyczy dalszej rodziny, czyli zstępnych pasierbów, rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonka, małżonków rodzeństwa małżonka i osoby pozostające we wspólnym pożyciu;
  • Grupa III — obejmuje osoby spoza rodziny.
grupa podatkowa kwota wolna od podatku przedział stawek podatkowych
najbliższa rodzina 9 637 zł 3% – 7%
dalsza rodzina 7 276 zł 7% – 12%
osoby spoza rodziny 4 906 zł 12% – 20%

Warto pamiętać o powyższych kosztach, zwłaszcza jeśli nieruchomość ma sporą wartość, a osobą, która ją otrzyma, nie będzie członek rodziny.

Na koszt darowizny u notariusza wpływają wartość darowizny, rodzaj nieruchomości i dodatkowe usługi związane z transakcją — takie jak m.in. opłata notarialna, opłata sądowa, koszty wykonania tłumaczeń i przeprowadzenia szczegółowych ekspertyz. Bardzo istotną kwestią jest skonsultowanie się z notariuszem, który może pomóc oszacować koszty konkretnej darowizny i udzielić informacji na temat wszystkich opłat związanych z procesem.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl