Strona główna Usługi Ile kosztuje fundament na palach?

Ile kosztuje fundament na palach?

autor Teresa Pisarek
0 komentarz 1,2K odsłon 2 minuty czytania

Solidne fundamenty to podstawa każdej większej budowy. Warto jednak pamiętać, że warunki pracy oraz preferowane przez inżynierów techniki często potrafią się od siebie różnić, przez co dość trudno oszacować pełne koszty inwestycji. W poniższym artykule opiszemy więc ile kosztuje fundament na palach, czyli dość wygodny i efektywny sposób wzmacniania podłoża.

Czym są fundamenty na palach

Fundamenty na palach w pierwszym skojarzeniu mogą przywodzić na myśl domy na wodzie, stawiane na drewnianych tyczkach. Jest ono jednak całkiem trafne, a wszystko przez podobny sposób budowania podpór. Wzmacnianie podłoża przez palowanie fundamentów (Keller), polega na tworzeniu betonowych kolumn, na których ma zostać rozłożona masa konstrukcji.

Na uwagę zasługują również same kolumny, ponieważ nie są to wyłącznie bloki betonu. Na fundamenty tego rodzaju składa się większa ilość osobnych pali zbrojonych, które wykonywane są z betonu oraz stalowych koszy zbrojeniowych. Interesujące może wydać się to, że pojedyncze elementy fundamentów nie są aż tak potężne. Najbardziej efektywne są one, więc kiedy utworzy się je w większych skupiskach. Jeśli projekt zakłada odpowiednią ilość pali fundamentowych w jednym obszarze, działają one wtedy, jak łóżko Fakira, równomiernie rozkładając masę budynku.

Ile kosztują fundamenty na palach?

Fundamenty na palach to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale również tańsze od klasycznych metod wzmacniania gruntu. Wynika to przede wszystkim z tego, że do wykonania fundamentów na palach nie jest konieczne przeprowadzenie głębokich wykopów. Dzięki temu całkiem łatwo zaplanować oszczędności przy inwestycji już na etapie projektu.

Na to ile kosztują fundamenty na palach składa się najczęściej koszt materiału, zbrojenia oraz przeprowadzenia odwiertów, czego koszt może wahać się od 15 do nawet 30 tysięcy zł. Warto jednak pamiętać, że wybierając nieco bezpieczniejszą metodę wzmacniania gruntu, łatwo uniknąć ewentualnych kosztów, związanych z potencjalnymi wypadkami przy pracy w głębokich wykopach.

Gdzie stosowane są fundamenty na palach?

Warto pamiętać, że fundamenty na palach można stosować w różnego rodzaju projektach, nie tylko przemysłowych. Dzięki prostocie wykonania można na nich osadzić prawie każdy dom i nie tylko. Takie rozwiązania stosowane są przy konstrukcjach budynków mieszkalnych, biurowców, ale także garaży podziemnych. Dzięki relatywnie prostej budowie, fundamenty na palach stosuje się również, przy okazji zabezpieczania głębszych wykopów, tworząc z nich ściany ograniczające.

Widać więc, że fundament na palach to tańsza i bezpieczniejsza alternatywa klasycznych wykopów. Technologia ta polega bowiem na tworzeniu w gruncie skupisk solidnych punktów wsparcia dla budynku, bez konieczności przemieszczania większych mas gruntu. Metoda ta stosowana jest głównie przy konstrukcji budynków mieszkalnych, biurowych, a także do zabezpieczenia garaży.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl