Rolety i żaluzje

Za dnia stanowią idealną ochronę przed promieniami słonecznymi wpadającymi bezlitośnie do pomieszczeń, gdzie akurat słońca nie potrzebujemy. W nocy osłaniają nas przed światłem latarni, zapewniając tym samym spokojny sen a zamontowane od zewnętrznej strony zabezpieczają nasze mieszkanie przed włamaniem. Mowa o roletach okiennych i żaluzjach. Zarówno jedne, jak i drugie maja tyle samo zwolenników co przeciwników i nic w tym dziwnego.

Jeszcze kilka lat temu słowo żaluzje kojarzyła się z jednym wzorem – srebrnych, aluminiowych paseczków montowanych pomiędzy szybami okiennymi. Żaluzje takie spełniały dobrze swoją funkcje (póki nic się nie zaczepiło) ale ich estetyka pozostawała wiele do życzenia. Później pojawiły się również żaluzje pionowe, montowane głównie w bankach i urzędach.

Na szczęście dzisiaj jest znacznie większa różnorodność w wyborze żaluzje i rolet niż kiedyś, nie musimy się więc martwić, że oszpecimy sobie okno.

Rolety antywłamaniowe – wykonane z tworzywa sztucznego, odpornego na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Montowane są od zewnętrznej strony okna. Zasłonięte całościowo powodują całkowite wyciemnienie pomieszczenia. Mogą być opuszczane ręcznie lub mechaniczne, jednakże ze względu na spory ciężar rolet przy dużych oknach i balkonach preferowane jest rozwiązanie mechaniczne. Im większe okno, tym roleta będzie droższa, koszt jednej rolety na wymiar dwukwaterowego okna to minimalnie około 240 zł. Najdroższe rolety zewnętrzne mają ceny do 2900 zł za sztukę. Przykładowe rolety dostępne tutaj.

Rolety okienne standardowe – wykonane zazwyczaj z grubszego, sztywnego materiału. Montowane od wewnętrznej strony okna, stanowią ochronę przed źródłem światła pochodzącym z zewnątrz ale zasłonięte nie są w stanie wyciemnić całkowicie pomieszczenia, nawet jeśli użyty jest w nich czarny materiał. Z powodzeniem mogą zastąpić zasłony. Takie rolety bardzo łatwo dopasować do deseniu lub tapety ściennej, na przykład takie. Koszt uzależniony jest od wielkości kwatery okiennej, rodzaju materiału i użytego mechanizmu oraz deseniu.  Ceny rolet wewnętrznych są bardzo zróżnicowane, zazwyczaj jest to koszt od 25 zł to nawet 240 zł.

Żaluzje okienne poziome – montowane pomiędzy szybami lub od wewnętrznej strony okna. Wykonane zazwyczaj z tworzyw sztucznych lub lekkiego drewna. Nie wyciemniają pomieszczenia a jedynie chronią przed źródłem światła wpadającego z zewnątrz. Ich estetyka pozostawia wiele do życzenia, nadają oknom surowy wygląd i nie są w stanie zastąpić zasłon. Najtańsze żaluzje poziome są wykonane z drewna, kosztują 65 zł za sztukę i dostępne są tutaj, dobrym rozwiązaniem cenowym są żaluzje Fakro – ich koszt to około 340 zł (oczywiście bywają i droższe w zależności od użytego materiału). Najdroższe żaluzje oferuje firma Roto – ceny sięgają do 1041 zł.

Żaluzje pionowe – najczęściej wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej. Wykonane z sztywnego materiału, połączone na dole łańcuszkiem. Skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi oraz światłem latarni, nadają jednak pomieszczeniu charakter biurowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *