Mieszkanie

Mieszkanie

Brak ogródka, głośni sąsiedzi, mały balkon czy brudna klatkach schodowa to tylko niektóre z „udogodnień”, z jakimi codziennie mają do czynienia właściciele mieszkań. Każdy, kto miał okazję mieszkać w bloku wie jak to „wspaniale” jest mieć głośno tupiącego sąsiada nad głową oraz wiecznie coś remontującego za ścianą.

Wielu z nas będąc postawionymi przed decyzją kupna mieszkania lub domu, wybrałaby to drugie; dlaczego więc tak wielu ludzi decyduje się na towarzystwo sąsiadów i płacenie coraz to wyższego czynszu?

Ostatecznym argumentem decydującym o kupnie mieszkania, a nie domu jest cena. Wolnostojący dom potrafi kilkukrotnie przewyższać cenę średniej wielkości mieszkania, a przy dość niskich zarobkach i wysokich cenach nieruchomości wizja posiadania domu jest dla wielu z nas bardzo odległa, niekiedy nawet nieosiągalna.

Co się sprzedaje?

Najlepiej sprzedającymi się mieszkaniami w chwili obecnej są te dwupokojowe o powierzchni od 45 do 55 metrów kwadratowych. To wielkość idealna dla rodziny typu „dwa plus pies” oraz wystarczająca dla modelu rodziny „dwa plus jeden”. Ceny nowych mieszkań takiej wielkości kształtują się średnio (w zależności od miejscowości oraz dzielnicy) od 280 000 zł do 350 000 zł (uwaga, bardzo często deweloper podaje cenę netto). Do tej kwoty należy doliczyć koszty wykończenia nieruchomości.

Nieco niższe ceny będą miały mieszkania o podobnym metrażu na rynku wtórnym. Dla osób, którym nie zależy na nowoczesnym wyglądzie mieszkania jest to dobre rozwiązanie bo lokal jest „gotowy do zamieszkania”. Dodatkowo mieszkania używane mają zazwyczaj lepsze usytuowanie względem centrum miasta oraz lepiej rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej niż mieszkania deweloperskie.

Wyjątkami cenowymi stają się mieszkania nowe, lokale w kamienicach i apartamenty w ścisłym centrum miasta, gdzie za metr kwadratowy powierzchni możemy zapłacić od 7 000 zł do nawet 15 000 zł.

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym:

[table “9” not found /]

Tabela sporządzona na podstawie danych ze strony forsal.pl.