Strona główna Dom Ile kosztuje mieszkanie?

Ile kosztuje mieszkanie?

autor ile kosztuje
0 komentarz 743 odsłon 2 minuty czytania

Brak ogródka, głośni sąsiedzi, mały balkon czy brudna klatkach schodowa to tylko niektóre z udogodnień, z jakimi codziennie mają do czynienia właściciele mieszkań. Każdy, kto miał okazję mieszkać w bloku wie, jak to wspaniale jest mieć głośno tupiącego sąsiada nad głową oraz wiecznie coś remontującego za ścianą.

Wielu z nas będąc postawionymi przed decyzją kupna mieszkania lub domu, wybrałaby to drugie; dlaczego więc tak wielu ludzi decyduje się na towarzystwo sąsiadów i płacenie coraz to wyższego czynszu?

Ostatecznym argumentem decydującym o kupnie mieszkania, a nie domu jest cena. Wolnostojący dom potrafi kilkukrotnie przewyższać cenę średniej wielkości mieszkania, a przy dość niskich zarobkach i wysokich cenach nieruchomości wizja posiadania domu jest dla wielu z nas bardzo odległa, niekiedy nawet nieosiągalna.

Jakie są najpopularniejsze mieszkania?

Najlepiej sprzedającymi się mieszkaniami w chwili obecnej są te dwupokojowe o powierzchni od 45 do 55 metrów kwadratowych. To wielkość idealna dla rodziny typu dwa plus pies oraz wystarczająca dla modelu rodziny dwa plus jeden. Ceny nowych mieszkań takiej wielkości kształtują się średnio (w zależności od miejscowości oraz dzielnicy) od 280 000 zł do 350 000 zł (uwaga, bardzo często deweloper podaje cenę netto). Do tej kwoty należy doliczyć koszty wykończenia nieruchomości.

Nieco niższe ceny będą miały mieszkania o podobnym metrażu na rynku wtórnym. Dla osób, którym nie zależy na nowoczesnym wyglądzie mieszkania, jest to dobre rozwiązanie, bo lokal jest gotowy do zamieszkania. Dodatkowo mieszkania używane mają zazwyczaj lepsze usytuowanie względem centrum miasta oraz lepiej rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej niż mieszkania deweloperskie.

Wyjątkami cenowymi stają się mieszkania nowe, lokale w kamienicach i apartamenty w ścisłym centrum miasta, gdzie za metr kwadratowy powierzchni możemy zapłacić od 7 000 zł do nawet 15 000 zł.

Ile kosztuje mieszkanie na rynku pierwotnym?

Cena mieszkania na rynku pierwotnym może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, standard wykończenia i dostępność. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ceny mieszkań na rynku pierwotnym mogą wynosić kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy, podczas gdy w mniejszych miastach ceny mogą być niższe. Najlepszym sposobem na uzyskanie dokładnej ceny jest porównanie ofert różnych deweloperów i skonsultowanie się z agentem nieruchomości.

Ile kosztuje mieszkanie na rynku wtórnym?

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w różnych miastach w Polsce różnią się w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, standard wykończenia, stan techniczny i dostępność. Oto kilka przykładów cen mieszkań za metr kwadratowy na rynku wtórnym w kilku popularnych miastach w Polsce:

miasto cena za m2
Warszawa 16 734 zł
Kraków 15 560 zł
Wrocław 13 163 zł
Trójmiasto 14 985 zł
Łódź 10 186 zł
Poznań 12 344 zł
Katowice 10 569 zł

A jakie mieszkanie Wy wybraliście? Skorzystaliście z oferty rynku pierwotnego czy wtórnego? Podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami!

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl