Strona główna Uroda i Zdrowie Ile kosztuje test na koronawirusa?

Ile kosztuje test na koronawirusa?

autor Weronika Kuszewicz
2 komentarze 486 odsłon 3 minuty czytania

Częste wahania temperatury wystawiają organizm na próbę. Okres jesienno-zimowy to czas, gdy ludzie stają się bardziej narażeni na zachorowania — zwłaszcza na grypę, przeziębienie, a w ostatnich latach także na koronawirusa. Jakie są rodzaje testów na koronawirusa i ile kosztują?

Ile kosztuje test antygenowy na koronawirusa?

Test antygenowy na koronawirusa to szybki sposób na zdiagnozowanie jego obecności w organizmie. Wynik testu jest gotowy w ciągu 10-30 minut od naniesienia materiału na płytkę testową. Wykonanie testu antygenowego polega na pobraniu wymazu z nosa albo gardła pacjenta.

Osoba zgłaszająca się na zrobienie testu na koronawirusa musi przestrzegać pewnych zasad, które sprawią, że wynik badania będzie wiarygodny. Przed wykonaniem testu na obecność covid:

  • Nie spożywaj posiłku przez około 3 godziny;
  • Nie pal papierosów, nie żuj gumy ani też nie jedz cukierków na gardło;
  • Nie aplikuj do nosa kropli, maści ani nie przepłukuj nosa;
  • Nie myj zębów ani nie płucz jamy ustnej płynem.

Test antygenowy na koronawirusa powinien zostać wykonany dosyć szybko od pojawienia się pierwszych objawów (najlepiej 5-7 dni). Później wykrycie obecności wirusa stanie się trudniejsze ze względu na możliwy spadek jego stężenia.

Ile kosztuje test na koronawirusa? Cena testu antygenowego jest uzależniona od laboratorium, gdzie został pobrany wymaz i wykonane badanie. Koszt tego testu na koronawirusa oscyluje w granicach 100-140 zł.

Ile kosztuje test genetyczny na koronawirusa?

Innym sposobem wykrycia obecności wirusa jest wykonanie testu genetycznego. Obecnie w laboratoriach przeprowadza się dwa rodzaje testów molekularnych: RT-PCR oraz RT-LAMP (FRANKD). Pacjent jest zobowiązany do przestrzegania tych samych zasad przed pobraniem próbki do badania, co w przypadku wykonywania testu antygenowego.

  • Testy PCR na obecność koronawirusa jest uznawany za niezwykle dokładny, ponieważ pozwala na oznaczenie materiału genetycznego patogenu pod względem jakościowym i ilościowym. Ten test na koronawirusa umożliwia wykrycie dwóch sekwencji genetycznych, dlatego też jest nazywany testem pełnym. Oczekiwanie na wynik testu trwa zwykle od 24 do 48 godzin i zależy od miejsca pobierania materiału do badania (dom lub laboratorium).
  • Testy RT-LAMP (FRANKD) na koronawirusa różni się od testu PCR tym, że umożliwia wyodrębnienie tylko jednej sekwencji genetycznej wirusa. W przypadku wyniku potwierdzającego zakażenie COVID-19 należy wykonać pełny test PCR, aby potwierdzić obecność koronawirusa w organizmie. Na wynik testu zwykle czeka się około 24 godzin od pobrania materiału do badania.

Koszt wykonania testu genetycznego jest zwykle wyższy oraz uzależniony od jego rodzaju i placówki. Cena testu molekularnego RT-PCR wynosi około 400-500 zł, natomiast za test RT-LAMP możesz zapłacić około 250 zł.

Ile kosztuje test na koronawirusa z apteki?

Czujesz się osłabiony i chciałbyś dowiedzieć się, że czy zostałeś zakażony wirusem COVID-19? Możesz kupić szybki test na koronawirusa w aptece. Takie testy są mniej dokładne, jednak kosztują znacznie mniej niż te wykonywane w laboratorium. Cena testu antygenowego z apteki waha się w granicach 30-50 zł za sztukę.

Pamiętaj, aby dbać o swoje zdrowie i w razie potrzeby zażywać witaminy, które pomogą Ci podnieść odporność organizmu.

W Polsce obecnie dostępne są trzy rodzaje testów na COVID-19: test antygenowy, test PCR oraz test przeciwciał. Koszt testu antygenowego w punktach pobrań wynosi zwykle od 70 do 200 złotych, test PCR od 200 do 400 złotych, a test przeciwciał od 100 do 200 złotych. Warto jednak pamiętać, że koszty mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym jest przeprowadzany test. Ceny testów na COVID-19 mogą się różnić w zależności od regionu, w którym jest przeprowadzany test, a także od wybranego dostawcy usług. Przed przeprowadzeniem testu na koronawirusa warto skontaktować się z wybranym punktem pobrania i zapytać o koszty i szczegóły dotyczące przeprowadzenia testu.

podobne artykuły

2 komentarze

Ewa 18 listopada 2022 - 12:37

Testy na covida były kiedyś tak drogie…. ciesze sie ze teraz mozna kupić w każdym supermarkecie i to w rozsądnych cenach.

odpowiedz
pinokio 1 grudnia 2022 - 14:05

Szef nas w pracy takimi szybkimi testami sprawdzał. Co drugi chory był, a później się okazało, że coś było z nimi nie tak i resztę musiał wyrzucić hehe :D

odpowiedz

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl