Drewno kominkowe

Posiadając w domu kominek musimy do niego kupować paliwo, czyli drzewo. Najtańsza, choć zarazem najmniej kaloryczna, jest osika – 140 zł za metr przestrzenny (mp), a najwięcej zapłacimy za buk – 250 zł/mp. Ogrzewając dom wyłącznie kominkiem, wg naszych szacunków, powinniśmy zaopatrzyć się w 0,06 do 0,13 metrów przestrzennych (mp) drewna na każdy metr kwadratowy powierzchni, oczywiście wszystko zależy od tego jaki posiadamy kominek (najlepiej z płaszczem wodnym), jak dobrze nasz dom jest ocieplony i jaka jest jego kubatura. Przykładowo, dom o powierzchni 90 m2 powinien pochłonąć średnio 9 mp, a 150 m2 – ok. 15 mp drewna. W pierwszym przypadku za ogrzewanie bukiem zapłacimy ok. 1980 zł, a w drugim – 3300 zł. Sporo, choć to wciąż taniej niż gaz.

Wybierając drewno kominkowe możemy kierować się trzema kryteriami.

Kryterium wydajności

Ilość energii jaką możemy pozyskać w procesie spalania drewna jest wprost proporcjonalna do jego kaloryczności ta zaś jest proporcjonalna do gęstości drewna. Tak więc najbardziej wydajne w świetle tego kryterium będzie drewno o najwyższej gęstości. Zatem biorąc pod uwagę to kryterium należy uszeregować wybór w sposób następujący: dąb, akacja, buk.


Źródło: http://www.drewno-jola.pl/konsultacje.html

Kryterium temperatury spalania

Jeżeli chcemy przyspieszyć rozgrzanie kominka, np. w trakcie rozpalania lub wypalania sadzy, należy zastosować drewno o wysokiej temperaturze spalania – w następującej kolejności: osika, grab, brzoza, sosna, olcha.

Kryterium ilości dymu wytwarzanego w trakcie spalania

Jedno z najistotniejszych kryteriów przy doborze drewna do zastosowania w kominku. Należy tu uszeregować gatunki biorąc pod uwagę ilość substancji smolistych zawartych w drewnie oraz korze. W przypadku tego kryterium wybór powinien wyglądać: grab, jawor, dąb, buk.

Dąb i buk

Najlepsze, tj. kaloryczne i wytwarzające małą ilość dymu gatunki drzewa to dąb i buk, które niestety należą również do najdroższych. Drewno dębu jest stosunkowo ciężkie, twarde i wysoce kaloryczne. Spala się powoli dając wysoką temperaturę spalania. Duże polano w sprzyjających warunkach potrafi spalać się przez całą noc, podtrzymując przyjemny wygląd pomieszczenia oraz temperaturę. Buk to również drewno wysoce kaloryczne o wysokiej temperatuża spalania. Spala się powoli wydzielając niewielką ilość dymu i pozostawiając znikomą ilość popiołu.

DrewnoCena minimalna / mpCena maksymalna / mp 
Akacja220230
Brzoza170220
Buk200250
Dąb190230
Grab200250
Klon190210
Olcha160200
Osika140170
Topola160

Gdzie kupować drewno do kominka?

Ofert sprzedaży drewna bardzo dużo znajdziemy na portalu Allegro. Ceny niektórych gatunków drzewa bywają znacznie niższe niż w powyższej tabelce, więc trzeba szczególnie uważać na oszustów. Spotykaną praktyką jest dostawa słabej jakości drzewa lub… zupełnie innego gatunku z racji tego, że większość z nas nie potrafi odróżniać gatunków drzewa. Czyli płacąc za dąb możemy dostać osikę.

Drewno można kupować też bezpośrednio w nadleśnictwach i tu mamy gwarancję legalności pochodzenia drewna. Tu również nikt nas nie powinien oszukać na klasie drzewa – ale z drugiej strony, w wielu przypadkach transport będziemy musieli zorganizować we własnym zakresie. Może to sporo kosztować, bo nadleśnictwa leżą poza granicami miast. Dodatkowo, takie drzewo jest mokre, tuż po zrywce, a więc musimy je samemu sezonować do osiągnięcia optymalnej wilgotności. Cenniki drewna można znaleźć przeszukując strony Lasów Państwowych dla danego regionu. Zacznijmy na www.lasy.gov.pl, a następnie przejdźmy do podstrony najbliższego nam nadleśnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *