Strona główna Dom Ile kosztuje drewno kominkowe?

Ile kosztuje drewno kominkowe?

autor ile kosztuje
0 komentarz 1,1K odsłon 5 minuty czytania

Posiadając w domu kominek musimy do niego kupować paliwo, czyli drzewo. Najtańsza, choć zarazem najmniej kaloryczna, jest osika – 140 zł za metr przestrzenny (mp), a najwięcej zapłacimy za buk – 250 zł/mp. Ogrzewając dom wyłącznie kominkiem, wg naszych szacunków, powinniśmy zaopatrzyć się w 0,06 do 0,13 metrów przestrzennych (mp) drewna na każdy metr kwadratowy powierzchni, oczywiście wszystko zależy od tego jaki posiadamy kominek (najlepiej z płaszczem wodnym), jak dobrze nasz dom jest ocieplony i jaka jest jego kubatura. Przykładowo, dom o powierzchni 90 m2 powinien pochłonąć średnio 9 mp, a 150 m2 – ok. 15 mp drewna. W pierwszym przypadku za ogrzewanie bukiem zapłacimy ok. 1980 zł, a w drugim – 3300 zł. Sporo, choć to wciąż taniej niż gaz

Jak wybierać drewno kominkowe?

Wybierając drewno kominkowe, istotne są takie czynniki, jak gatunek drewna, wilgotność, długość i średnica kawałków drewna. Poniżej przedstawiam kilka porad, które pomogą Ci dokonać odpowiedniego wyboru:

  • Gatunek drewna: Najlepsze drewno kominkowe to twarde drewno liściaste, takie jak dąb, buk czy grab. Są one gęstsze i cięższe niż miękkie drewno iglaste, takie jak sosna czy świerk, co oznacza, że ​​spalają się wolniej i wydzielają więcej ciepła.
  • Wilgotność: Drewno kominkowe powinno być suche, czyli zawierać mniej niż 20% wilgoci. Wilgotne drewno będzie spalać się gorzej i powodować powstawanie dużo dymu. Możesz sprawdzić wilgotność drewna przy użyciu wilgotnościomierza lub po prostu przez zauważenie, czy drewno jest suche i lekkie.
  • Długość i średnica kawałków drewna: Ważne jest, aby kawałki drewna były odpowiedniej długości i średnicy, aby pasowały do Twojego kominka. Standardowa długość kawałków drewna to 25-30 cm, ale możesz je kupić w różnych rozmiarach. Średnica powinna mieścić się w granicach 8-15 cm, w zależności od wymiarów Twojego kominka.
  • Wybierz lokalnych dostawców: Znajdź lokalnych dostawców drewna kominkowego. Po pierwsze, unikniesz opłat za transport i zminimalizujesz swój wpływ na środowisko, ponieważ drewno nie będzie musiało być przewożone na duże odległości. Po drugie, lokalni dostawcy mają często dobrą reputację i oferują wysokiej jakości drewno.
  • Sprawdź jakość drewna: Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jakość drewna. Drewno powinno być wolne od owadów i grzybów, bez dziur i innych uszkodzeń. Wybierz kawałki drewna o gładkich powierzchniach, które nie są pokryte ziemią, kurzem lub innymi zanieczyszczeniami.

Wybierając drewno kominkowe możemy kierować się również trzema kryteriami.

Kryterium wydajności drewna kominkowego

Ilość energii, jaką możemy pozyskać w procesie spalania drewna, jest wprost proporcjonalna do jego kaloryczności, ta zaś jest proporcjonalna do gęstości drewna. Tak więc najbardziej wydajne w świetle tego kryterium będzie drewno o najwyższej gęstości. Zatem biorąc pod uwagę to kryterium, należy uszeregować wybór w sposób następujący: dąb, akacja, buk.


Źródło: http://www.drewno-jola.pl/konsultacje.html

Kryterium temperatury spalania drewna kominkowego

Jeżeli chcemy przyspieszyć rozgrzanie kominka, np. w trakcie rozpalania lub wypalania sadzy, należy zastosować drewno o wysokiej temperaturze spalania – w następującej kolejności: osika, grab, brzoza, sosna, olcha.

Kryterium ilości dymu wytwarzanego w trakcie spalania

Jedno z najistotniejszych kryteriów przy doborze drewna do zastosowania w kominku. Należy tu uszeregować gatunki biorąc pod uwagę ilość substancji smolistych zawartych w drewnie oraz korze. W przypadku tego kryterium wybór powinien wyglądać: grab, jawor, dąb, buk.

Dąb i buk najlepsze drewna kominkowe

Najlepsze, tj. kaloryczne i wytwarzające małą ilość dymu gatunki drzewa to dąb i buk, które niestety należą również do najdroższych. Drewno dębu jest stosunkowo ciężkie, twarde i wysoce kaloryczne. Spala się powoli dając wysoką temperaturę spalania. Duże polano w sprzyjających warunkach potrafi spalać się przez całą noc, podtrzymując przyjemny wygląd pomieszczenia oraz temperaturę. Buk to również drewno wysoce kaloryczne o wysokiej temperatuża spalania. Spala się powoli wydzielając niewielką ilość dymu i pozostawiając znikomą ilość popiołu.

Gdzie kupować drewno do kominka?

Ofert sprzedaży drewna bardzo dużo znajdziemy na portalu Allegro. Ceny niektórych gatunków drzewa bywają znacznie niższe niż w powyższej tabelce, więc trzeba szczególnie uważać na oszustów. Spotykaną praktyką jest dostawa słabej jakości drzewa lub… zupełnie innego gatunku z racji tego, że większość z nas nie potrafi odróżniać gatunków drzewa. Czyli płacąc za dąb możemy dostać osikę.

Drewno można kupować też bezpośrednio w nadleśnictwach i tu mamy gwarancję legalności pochodzenia drewna. Tu również nikt nas nie powinien oszukać na klasie drzewa – ale z drugiej strony, w wielu przypadkach transport będziemy musieli zorganizować we własnym zakresie. Może to sporo kosztować, bo nadleśnictwa leżą poza granicami miast. Dodatkowo, takie drzewo jest mokre, tuż po zrywce, a więc musimy je samemu sezonować do osiągnięcia optymalnej wilgotności. Cenniki drewna można znaleźć przeszukując strony Lasów Państwowych dla danego regionu.

Ile kosztuje drewno kominkowe?

Na ogół, drewno liściaste jest droższe niż drewno iglaste, a drewno suszone w suszarni jest droższe niż drewno wilgotne. Średnio, cena drewna kominkowego w Polsce w sezonie 2022/23 wynosi około od 200 do 500 zł za m3.

Rodzaj drewna Przybliżony koszt za metr sześcienny (m3) (PLN)
Dąb 400 – 450
Brzoza 250 – 370
Buk 150 – 350
Olcha 180 – 280
Sosna 150 – 250

Istnieją również opcje, aby kupić drewno w workach lub paczkach, a cena za takie opakowanie zależy od jego wielkości i ilości drewna, która się w nim znajduje.

podobne artykuły

zostaw komentarz

O stronie

Strona ilekosztuje.pl to odpowiedzi na Wasze pytanie w temacie kosztów zakupu, użytkowania, usług i innych, gdzie pytanie o cenę produktu, usługi czy np. remontu mieszkania. Wy pytacie o koszt, my szukamy odpowiedzi i opisujemy koszty!

copyright © 2015 ilekosztuje.pl