Posiadanie dziecka wiąże się nie tylko z radością z powiększonej rodziny, ale także niestety z zakupami. Zakup odpowiednich gadżetów, które mogą okazać się pomocne, jest więc ważny i powinien być przemyślany. Jednym z najczęściej kupowanych produktów w tej branży są wózki.
Jakie są rodzaje wózków dziecięcych?
Wózki dla dzieci możemy podzielić na 3 główne typy. Możemy więc mówić o wózkach głębokich, spacerowych i wielofunkcyjnych. Wózki z pierwszej grupy służą dzieciom do czasu samodzielnego siedzenia, są więc wyposażone w wygodną gondolę, pozwalającą na komfortowe i bezpieczne przewożenie dziecka od momentu narodzin. Kosztują od 650 złotych.
Druga grupa to wózki spacerowe w cenie od 120 złotych, które są przeznaczone dla dzieci siedzących i chodzących. Charakteryzują się tym, że siedzisko jest inaczej ułożone, oparcie często (to cecha wręcz pożądana) jest regulowane aż do pozycji leżącej, gdyby maluch na spacerze zasnął. Istotne jest zastosowanie takich gadżetów jak tacki na napoje, kosze na zakupy, parasoli, składane i odpinane budki i inne. Materiał na taki wózek musi być bardzo trwały, gdyż przeznaczony jest dla bardzo ruchliwej grupy klientów. Wózki dla dzieci, które samodzielnie chodzą powinny być łatwe do czyszczenia i mocne, mogące bez przeszkód przewieźć czterolatka. W tej grupie są także wózki przeznaczone na bardzo krótkie trasy, np. na lotnisko, krótkie wyjścia, które da się w bardzo szybki sposób złożyć. Co więcej, po złożeniu powinny one zajmować maksymalnie mało miejsca. Ze względu na sposób składania nazywa się je “parasolki”. Istotne jest także to , ile ważą, by noszenie takiego wózka, głównie po złożeniu było łatwe i wygodne dla kobiet.
Jakie są wózki wielofunkcyjne?
Trzecią grupę stanowią wózki wielofunkcyjne. Jak łatwo się domyślić, są one połączeniem poprzednich grup, a kosztują od 450 zł. Służą od urodzenia dziecka aż do momentu, kiedy maluch woli poruszać się o własnych siłach. Niejednokrotnie są one przystosowane do podłączenia fotelika samochodowego. Ta ich multifunkcjonalność sprawia, że obecnie są one najczęściej wybierane. Odpowiednio wykonane, służą niejednemu maluchowi. Materiały powinny być trwałe nie tylko na czynniki atmosferyczne ale i fizyczne – uderzenia, otarcia i inne. Dobrze, gdy są łatwe w czyszczeniu. By były funkcjonalne, dodaje się do nich różnorodne gadżety, które niekoniecznie muszą służyć dziecku. Przykładem tego jest wbudowany w rączkę panel z zegarkiem i pomiarem temperatury.
Wózki wielofunkcyjne, choć zajmują nieco więcej miejsca (oprócz głównego stelaża jest gondola i fotelik) są najczęściej kupowane. Osobną grupę, ze względu na specyfikę stanowią wózki bliźniacze. Do tej grupy zalicza się także te wózki, które są przeznaczone do wożenia rodzeństwa w różnym wieku, młodszego wraz ze starszym. Mogą być zarówno wielofunkcyjne jak i osobno głębokie i spacerowe. Dzieci mogą być przewożone zarówno obok siebie jak i jedno za drugim. Wybór staje się coraz bardziej szeroki, gdyż rynek coraz częściej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców bliźniaków i nie tylko.
Wybór wózka dla dzieci jest ważny, także ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Należy kierować się więc nie tylko ceną, ale trwałością produktu, jego bezpieczeństwem użytkowania, łatwością obsługi. Nie bez znaczenia jest też staż i doświadczenie na rynku firm, które produkują wózki. Marki godne zaufania, są chętniej polecane przez użytkujących dane wózki rodziców.
Ile kosztuje wózek dla dziecka?
Cena wózka dla dziecka zależy od wielu czynników, takich jak marka, model, funkcje i jakość. Wózki dla dzieci mogą kosztować od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.
W Polsce ceny wózków zaczynają się od około 300-400 złotych za modele podstawowe, a mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych za modele z najwyższej półki, z dodatkowymi funkcjami i wyposażeniem. Średnia cena wózków dla dzieci w Polsce wynosi około 1000-1500 złotych.
Warto jednak pamiętać, że oprócz samej ceny, ważne jest również bezpieczeństwo, wygoda i jakość wykonania wózka, które mogą mieć wpływ na komfort i zdrowie dziecka, dlatego warto zwrócić uwagę na te czynniki przy wyborze wózka.